Po 12 metų užtrukusios rekonstrukcijos apie darbų pabaigą pagaliau gali pranešti Nacionalinis Kauno dramos teatras. Teatro rekonstrukcijos darbams didžiąją dalį lėšų skyrė Vyriausybė.
„Noriu pabrėžti, kad teatras dar ir neįtikimai gyvybingas, nes sugebėjo išgyventi ir dirbti net dvylika metų, vykstant nuolatiniam remontui. Tie, kurie remontavote savo namus, žinote, ką tai reiškia. Noriu padėkoti visam kolektyvui už kantrybę, orumą, pagarbą žiūrovams ir didžiulę ištikimybę savo teatrui“, – teatro atidarymo iškilmėse kalbėjo Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius.
Rekonstrukcijos pabaigimo išvakarėse teatre apsilankė ir paveldosaugininkai: Lietuvos, Latvijos ir Estijos specialistų būrį papildė ir kolegos iš Lenkijos.
Apžiūrėję Kauno centrinį paštą, Kauno muzikinį teatrą ir kitus objektus specialistai užsuko į renovuotą Nacionalinį Kauno dramos teatrą. Delegacija itin domėjosi, kaip pavyko išsaugoti tarpukario architektūros palikimą. NKDT pastatas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Pirmiausia svečiai įvertino fasado bareljefines skulptūras, Didžiosios scenos fojė kolonas, artdeko šviestuvą, gipsatūras, bronzinius salės šviestuvus ir ventiliacijos groteles parteryje.
Pagrindinio teatro pastato rekonstrukcijos darbams buvo skirta 18 mln. eurų.
Nacionalinis Kauno dramos teatras įrengtas rekonstravus tarpukario kino teatrą „Metropolitain“, statytą 1928 metais. Jį pagal architekto Vladimiro Dubeneckio eskizus suprojektavo architektas Klaudijus Dušauskas-Duž.
1952-aisiais parengtas kino teatro rekonstrukcijos ir pritaikymo vaidybos teatrui projektas. Jo autorius – architektas Kazimieras Bučas. Po metų imtasi rekonstrukcijos darbų, kurie sunaikino pastato autentiškas detalės, jį pakeitė iš esmės. Rekonstrukcija baigta 1959-aisiais. Jos metu sukurti nauji estetines socialistinės epochos nuostatas atspindintys pagrindinis fasadas, salės ir fojė interjerai. Rytinėje pusėje pastatyti priestatai architektūros nesugadino – kino teatras turėjo tik vieną reprezentacinį fasadą, kiti buvo utilitarūs, glaudėsi prie sklypo ribų ir nebuvo matomi.
Teatras tapo vienu ryškiausių XX amžiaus šeštojo dešimtmečio socialistinio realizmo architektūros pavyzdžių Lietuvoje. Jį reprezentuoja monumentalus ir teatrališkai dekoratyvus fasadas su architektoniškomis žmonių figūrų skulptūromis. Fasadas, kitaip nei būdinga ankstyvojo socializmo laikotarpio architektūrai, pasižymi struktūriškumu ir lakoniška raiška.
2005 metais prasidėjusios teatro rekonstrukcijos projektą parengė Algimanto Kančo studijos architektai kartu su Kauno paminklų restauravimo ir projektavimo instituto (KPRPI) specialistais.
Seniausias Lietuvos profesionalus teatras dažnai apibūdinimas kaip išskirtinis savo istorija, aistringu kūrybingumu, legendiniais aktoriais, naujais teatrinio meno kryptis diktuojančiais režisieriais.
SA.lt ir Nacionalinio Kauno dramos teatro inf.