Top Baneris

Paženklinti pirmieji Lietuvos žydų kultūros paveldo kelio objektai

2023 sausio 31 d.
ziezmariusinagogairenostaukinaitienesnuotr1
I. Staukinaitienės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

  • Planuojama paženklinti 100 žydų kultūros paveldo objektų, nusidriekusių 9 savivaldybėse.
  • Pirmieji žydų paveldą žymintys ženklai papuošė Molėtų ir Kaišiadorių rajone esančius žydų kultūros paveldo objektus.

2023 m. Žydų kultūros paveldo kelio asociacija skirtinguose Lietuvos miestuose ir miesteliuose unifikuotu ženklu paženklins 100 žydų kultūros paveldo objektų. Dalinai Lietuvos kultūros tarybos finansuojamu projektu „Žydų paveldo ženklinimas ir aktualizavimas Lietuvos regionuose“ siekiama sukurti fizinį, unifikuotu ženklu paženklintą Lietuvos žydų kultūros paveldo kelią, padėsiantį vietos gyventojams ir užsienio svečiams geriau pažinti Lietuvos žydų kultūrą ir istoriją, informuojama pranešime spaudai.

Fizinio Lietuvos žydų kultūros paveldo simbolis – stilizuotas dreidlas (hbr. sevivon, jidiš dreidl) – vienas svarbiausių Chanukos šventės simbolių ir atributų. Ant dreidlo paviršių esančios 4 raidės: nun (נ), gimel (נ), he (ה) ir szin (ה), pagal tradiciją, diasporoje reprezentuoja pirmus sakinio „Nes Gadol Haja Szam“ (liet. didis stebuklas įvyko ten (Jeruzalėje)) žodžius. Ant Lietuvos žydų kultūros paveldą žyminčio ženklo paviršiaus galite išvysti kiek perfrazuotą frazę – „Istorija įvyko čia“ – kviečiančią pažinti Lietuvos žydų praeitį.

Žydų kultūros paveldo kelio sukūrimas padės vietos gyventojams ir atvykstantiems svečiams atpažinti skirtinguose Lietuvos miestuose ir miesteliuose išlikusį žydų paveldą, o taip pat sužinoti apie atskiruose Lietuvos miestuose gimusias ir augusias asmenybes, istorinius ir kultūrinius reiškinius. Unifikuotu ženklu paženklinto kelio sukūrimas pasitarnaus vidaus, tiek užsienio turizmui, taip pat edukacijai.

LeopoldoGodovskiobareljefasRaselesScerbavicienesnuotr32
R. Ščerbavičienės nuotr.

Iš viso projekto įgyvendinimo metu planuojama paženklinti 100 žydų kultūros paveldo objektų, nusidriekusių 9 savivaldybėse. Kiekvienas žydų paveldą žymintis ženklas turės į internetinius šaltinius nukreipiančią nuorodą, kurią nuskenavus mobiliuoju įrenginiu bus galima pasiekti daugiau informacijos apie paženklintą objektą ir jo istoriją.

Siekiant įvairiapusiškai pristatyti Lietuvos žydų istoriją ir kultūrą ženklinami skirtingos paskirties objektai: sinagogos, žydų kapinės, jiems priklausę ūkinės ir ekonominės paskirties pastatai, su garsiomis Lietuvos žydų asmenybėmis susijusios vietos, ir Holokausto vietos. Tokiu būdu siekiama sukurti įtraukų ir įvairiapusiškai Lietuvos žydų istoriją pristatantį pasakojimą.

Pirmieji žydų paveldą žymintys ženklai papuošė Molėtų ir Kaišiadorių rajone esančius žydų kultūros paveldo objektus.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video