Top Baneris

Naujausios stogų tendencijos

2024 vasario 23 d.
stogai 2024Tik SA
Unsplash nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Rolandas KAŽIMĖKAS

Šiuolaikinė architektūra nuolat ieško naujų formų, daug dėmesio skiria moderniems sprendimams. Gamintojai seka šiuo pavyzdžiu ir siūlo stogui įvairias medžiagas. Stogas ne tik saugo nuo lietaus, saulės, šalčio, bet atlieka estetinę funkciją, yra namo puošmena. Svarbu, kad jis sudarytų darnią visumą ne tik su fasadu, bet ir su visa kiemo aplinka.

Statytojai jau supranta, kad stogo kokybė yra labai svarbi, todėl stebimas aukščiausios kokybės produktų paklausos augimas. Šią tendenciją akcentuoja ir gamintojai. Paprastai klientai, kurie domisi aukščiausios kokybės produktais, renkasi modernaus dizaino namus, įvairius naujus sprendimus. 

Apie dažniausiai pasitaikančias klaidas įrengiant stogą skaitykite portale SA.lt

Plokščiųjų stogų daugėja

Individualių namų su plokščiaisiais stogais sparčiai daugėja. Šiuolaikiniai architektūros stiliai teikia pirmenybę minimalistinei išvaizdai, paprastoms geometrinėms formoms, o prie tokio stiliaus dažnai geriausiai dera ne šlaitinis, o plokščiasis stogas. Anksčiau tokių stogų buvo vengiama, baiminantis, kad hidroizoliacija nebus sandari. Naujos medžiagos ir hidroizoliacijos metodai pagerino plokščiųjų stogų funkcionalumą, padidino ilgaamžiškumą. Ant modernaus plokščiojo stogo galima įsirengti poilsio zoną ar žaliąjį stogą ir gyvenamosios vietos lauko erdvę.

Žalieji ir gyvieji stogai

Žalieji stogai, dažniausiai įrengiami ant plokščiųjų stogų, tampa vis populiaresni dėl daugybės teikiamų privalumų. Žalieji stogai papildomai apšiltina pastatą, sumažina energijos sąnaudas, jie yra estetiški, formuoja modernesnę pastato išvaizdą. Yra du pagrindiniai žaliųjų stogų tipai: intensyvūs ir ekstensyvūs.

Intensyvių žaliųjų stogų dirvožemio sluoksnis storesnis, ant tokio stogo sodinami įvairiausi augalai, toks stogas gali būti visiškai padengtas augalais. Intensyvūs žalieji stogai reikalauja daugiau priežiūros nei ekstensyvūs, tačiau juose gali augti įvairesnių augalų. 

Ekstensyvūs žalieji stogai yra lengvesni ir reikalauja mažiau priežiūros, tačiau čia tinka tik žemaūgiai augalai.

Naudojamos augmenijos rūšis priklauso nuo klimato ir saulės šviesos kiekio, kurį gauna stogas.

Metalinių stogų populiarumas auga

Šiuolaikinės metalinės stogo dangos yra lengvos, tvirtos ir energiškai efektyvios. Namų savininkams patinka įspūdingas vizualinis metalinių stogų patrauklumas, kurį gali suteikti unikalūs profiliai, spalvos ir apdaila. Dėl savo švarios, šiuolaikiškos išvaizdos populiarios tampa dangos, primenančios tradicinę valcuotą, profiliuotą dangą. Apskritai metalas yra universalus, patikimas stogo dangos sprendimas, be to, metalinės dangos leidžia įgyvendinti fasado kaip stogo tęsinio idėją.

Ši idėja yra labai patraukli, vis daugiau namų savininkų ryžtasi stogą ir fasadą dengti ta pačia medžiaga bei sukurti vientisumo įspūdį. Šią idėją galima sėkmingai įgyvendinti ir kaip stogo dangą pasirenkant modernias čerpes, kurių populiarumas taip pat auga.

Besiplečiantis sintetinių stogo dangų asortimentas

Namų savininkai turi vis didesnį sintetinių ir polimerinių stogo medžiagų, užtikrinančių ilgaamžiškumą, gerą izoliaciją ir imituojančių natūralią išvaizdą, pasirinkimą. Sintetinėmis stogo dangomis dengiami ne tik plokštieji, bet ir šlaitiniai stogai. Tokia danga gali imituoti čerpes, metalinį stogą.

PVC ir kitų medžiagų stogai atsparūs ekstremalioms oro sąlygoms, mechaniniams pažeidimams. Kompozitinėse dangose polimerai maišomi su medienos pluoštu arba neorganinėmis medžiagomis, taip gaunamas sintetinių ir natūralių medžiagų derinys. Dengti stogą sintetine danga dažnai yra pigiau ir paprasčiau.

Čerpės atgaivina tradicinį stogo dangos stilių

Natūralių čerpių stogai patinka namų savininkams, vertinantiems nesenstantį tradicinių stilių. Nuo seno garsėjančios grožiu ir ilgaamžiškumu, čerpės suteikia neprilygstamo senojo pasaulio žavesio. Galimybes išplėtė betoninės čerpės, jų formų ir spalvų įvairovė. Šiuo metu ypač populiarios tamsių atspalvių čerpių dangos. Nors čerpių stogai brangūs, tačiau gali tarnauti daugiau nei šimtmetį, o jų priežiūra yra minimali.

Apie čerpių dangos privalumus skaitykite portale SA.lt

Vėsieji stogai – mažesnės vėsinimo išlaidos

Vėsieji stogai geriau atspindi saulės spindulius, gerokai mažiau sugeria saulės šilumos, karštomis dienomis patalpų vidaus temperatūra yra mažesnė, mažesnis ir oro vėsinimo poreikis. Kadangi vasaros tampa vis karštesnės, vėsieji stogai – vis dažnesnis pasirinkimas. Ši tendencija ypač ryški šiltesnio klimato šalyse, tačiau vėsiųjų stogų privalumus gerai pajaučia ir mūsų klimato zonos gyventojai. 

Apie vėsiųjų stogų privalumus skaitykite portale SA.lt

Minimalizmas – sparčiausiai populiarėjanti stogų tendencija 

Pastaraisiais metais minimalizmas neabejotinai išstūmė stogų puošnumą, sudėtingas jų formas. Populiarėja vadinamojo modernaus tvarto (taisyklinga, stačiakampė pastato forma ir dvišlaitis stogas be kraigo) stilius – namų savininkams imponuoja paprastos formos, minimalistinis dizainas ir funkcionalumas. Tokiam tradicinės formos stogui svarbu parinkti tinkamą dangą, kad būtų pabrėžta ideali klasikos ir modernumo pusiausvyra. Modernus dvišlaitis stogas labai gražiai įsilieja į plokščiąjį stogą, kuriuo gali būti dengtas šalia namo esantis garažas ar terasa.

Stogų konstrukcijoje pasirenkami paprastesni sprendimai: atsisakoma mansardų, erkerių, įgaubtų ar banguotų šlaitų. Tai reiškia, kad stogai ne tik ekonomiškesni, lengviau pastatomi, bet ir funkcionalesni.

Šiuolaikinėje statyboje didelis dėmesys skiriamas visų gyventojų komfortui. Pastato palėpės erdvė, dengta dvišlaičiu stogu, yra daug patogesnė ir funkcionalesnė nei daugiašlaičio stogo atveju. Erdvę po dvišlaičiu, aukštesnį nuolydį turinčiu stogu kur kas lengviau išnaudoti. 

Architektai vis dažniau projektuoja tiesias šlaito linijas, pabrėžiančias modernų, dinamišką pastato charakterį. Siekiama, kad stogo dydis ir forma derėtų prie viso pastato, o ne būtų dominuojantis ir pernelyg akį traukiantis elementas. 

Apie architektūrinį minimalizmą Vilniuje skaitykite portale SA.lt

Aktuali koncepcija

Taigi nepaisant laiko tėkmės, architekto Ludwigo Mieso van der Rohe‘s koncepcija „mažiau yra daugiau“ tebėra aktuali ir šiandien. Sąvokos „ekonomija“ ir „funkcionalumas“ tapo šios idėjos tęsėjų raktiniais žodžiais ir atsispindi šiuolaikiniuose architektūriniuose pasiūlymuose. Šiuolaikinė gyvenamųjų namų architektūra yra beveik kubinės formos. Stačiakampiai blokai kuriami be nereikalingų detalių, tačiau su daugybe įstiklinimų, kad būtų nutrinta riba tarp vidaus ir išorės.

Vienas pagrindinių pastato charakterį lemiančių elementų – stogas – šiuolaikinėje architektūroje irgi yra paprastos geometrijos. Kruopščiai suprojektuotai formai reikia tinkamos, prislopintos tekstūros ir spalvos medžiagos apdailos. Dažnas architektų pasirinkimas – plokščios čerpės, kurių subtilus piešinys dera prie minimalistinės pastato estetikos, metalinė stogo danga. Šios dangos puikiai tinka, kai norima sukurti šiuolaikinę estetiką, paremtą tradiciniais medžiaginiais sprendimais.

Principas „mažiau yra daugiau“ galioja ir spalvoms. Architektai vis dažniau renkasi šaltas, net griežtas spalvas, pavyzdžiui, juodą ir pilką. Minimalistinis pastatas tamsios spalvos šlaitiniu stogu tampa neatsiejama kraštovaizdžio dalimi, o ne atskiru elementu, rėkiančiu savo spalva ir forma. 

Gerai šiuolaikinei architektūrai būdinga nuolatinė naujų formų paieška, kita vertus, ji skiria dėmesį šiuolaikinėms statybinėms medžiagoms. Ištikima funkcionalumo principui, ji kuria pastatus, paklūstančius visuotinei grožio idėjai, išreikštai paprastumu. Vadovavimasis principu „mažiau yra daugiau“ reiškia formos ekonomiją, švarias linijas, paprastas formas. Šis principas kur kas artimesnis šiuolaikiniam žmogui ir jo aplinkai. 


Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2023 RUDUO



Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video