Top Baneris

Stogų dangos: įrengimas ir dažniausios klaidos (1)

2023 rugpjūčio 28 d.
24 BASSO KIVITALO 07
„Ruukki Products“ archyvo medžiaga
Pasidalykite straipsniu

Viena reikšmingiausių statinio dalių yra stogas. Daugelis sutiks, kad sandarus, kokybiškas stogas užtikrina saugumą ir aukštą energinį efektyvumą. Tačiau svarstymai apie stogo formą, kokią dangą rinktis, jaudina ne kiekvieną. Įprastai stogo išsirinkimas būna vienkartinis darbas, į kurį naujakuriai nenori gilintis. Deja, toks požiūris veda prie kritinių klaidų. Padėsime susivokti, kas svarbu renkantis stogo dangą, apsispręsti, ar patiems ryžtis jį montuoti, ir kaip išvengti dažnų klaidų. Stogas – daugiau nei namo viršus, tai penktasis fasadas, saugantis šilumą ir tausojantis jūsų turtą.

Stogo danga: medžiagos, kokybė, kaina

Stogų dangos rūšių yra keletas: keraminė, betoninė, metalinė, prilydoma bituminė danga ir kt. Kokią kada rinktis? Pagal galiojančias statybos taisykles, stogai yra skirstomi į du tipus: plokščiuosius ir šlaitinius. Plokščiaisiais yra laikomi stogai, kurių nuolydis yra minimalus – nuo 0,7° iki 7°, tad šio tipo stogams naudojama itin hermetiška prilydoma stogo danga. Jei jūsų stogas yra šlaitinis, pasirinkimas didėja: kuo didesnis nuolydis – tuo didesnis ir tinkamų stogo medžiagų asortimentas. Pavyzdžiui, šlaitiniams stogams su didesniu nei 7° nuolydžiu galima naudoti tik sandarias plienines, valcais jungiamas dangas. Jei nuolydis didesnis nei 11°, galima naudoti trapecinius lakštus. Jei stogo nuolydis didesnis nei 14° – jau galima naudoti platų stogo dangų asortimentą: bet kuriuos plieninius profilius, betonines ar keramines čerpes, banguotus fibrocementinius lakštus, skalūną ar kt. Maksimalus nuolydžio kampas plieninei stogo dangai neribojamas, todėl kartais plieninės stogo dangos dėl praktiškumo ir geros išvaizdos naudojamos ir fasadų apdailai.

Screenshot 2023 08 23 at 09.53.15 1
Dėl ypatingo sandarumo išilginiais valcais jungiamas stogo dangas galima naudoti šlaitiniams stogams, turintiems minimalų bent 7 laipsnių nuolydį. „Ruukki Products“ archyvo medžiaga.  

Plačiai pripažinto Suomijos gamintojo „Ruukki“ stogo dangos, pavyzdžiui, „Ruukki Classic“ arba „Ruukki Hyygge“, yra tvirtinamos nerūdijančiojo plieno sraigtais, kurie uždengiami „click“ sistema tvirtinant kiekvieną paskesnį lakštą. Iš išorės toks stogas atrodo minimalistiškai, nesimato varžtų, be to, prie jo mažiau limpa spygliai, lapai ir kiti nešvarumai. Jei stogas 14° laipsnių ar didesnis – galima naudoti čerpių rašto „Adamante“, „Finnera“, „Monterrey” ar bet kurią kitą plieninę dangą. 

Stogo dangos kokybė nėra sąlyginis žodis. Kalbant apie stogus, tai labai lengva pamatuoti. Plieninio stogo kokybę nulemia keli faktoriai: gamyba, plieno storis, cinko, dažų sluoksnių pasiskirstymo tolygumas. Jei renkatės plieninę dangą – kuo ji storesnė, tuo ilgaamžiškesnė. Plieno storis matuojamas be cinko, grunto, polimerų sluoksnių. Jis svyruoja tarp 0,5 mm, o aukščiausios kokybės, kaip, pavyzdžiui, „Ruukki Classic Authentic“ ar „Ruukki Classic NextGen“ siekia 0,6 mm. Specialistai minimalų cinko sluoksnį nurodo 275 g/m2. Išorinis polimerinis padengimas, priklausomai nuo kokybės klasės, gali būti kelių rūšių. Būtent šis sluoksnis labiausiai lemia stogo išvaizdą, atsparumą saulei ir išorės veiksniams. 

O kaip su kitomis medžiagomis? Pigios keraminės čerpės neištuštins piniginės, bet ir nebus kokybiškos. Aukštos klasės čerpių kaina skirsis kartais, bet jos bus daug atsparesnės. Sumanius uždengti stogą ne itin mūsų šalyje populiariu skalūnu, teks ne tik daug investuoti į pačią medžiagą, jei norite kokybės, bet ir surasti patikimus stogdengius, kurie imtųsi atlikti šį darbą. Skalūno dangą taip pat derėtų apžiūrėti asmeniškai, kad nebūtų geležies intarpų, baltų dėmių ar rūdžių, nesirinkti itin plono.

Jei jau gavote kelis stogų projekto pasiūlymus, nesusitelkite tik į stogo dangos kvadratinio metro kainą. Be abejo, dangos kaina reikšminga, bet neapsigaukite. Žvelkite į visą detalią projekto sąmatą, kurioje atsispindėtų, kiek skiriama medžiagoms, priedams, darbui. Stogas – tai ne tik danga, bet ir medinės konstrukcijos, tvirtinimo detalės, lietaus nuvedimo sistema, stogo saugos elementai ir kt. Visada verta rimtai atsižvelgti į stogo dangų gamintojo ar atstovo rekomendacijas dėl stogo dangos priedų naudojimo, kadangi jų atliekami tyrimai dažniausiai daromi kartu su visais jų papildomais elementais (pokraiginė tarpinė ir pan.).

Stogo dangos paklotas, saugos elementai ir kiti būtini aspektai

Kokybišką ir patogų gyvenimą nuosavuose namuose užtikrina gera akustika, šilumos sulaikymas name ir saugumo jausmas. Svarbu numatyti, kad būtų naudojamos gamintojų instrukcijose, projektuose nurodytos ar specialistų rekomenduojamos stogo plėvelės, sandarinimo juostos, akustinės, antikondensacinės ir kitos konstrukcijos vėdinimą, funkcionalumą ir ilgaamžiškumą užtikrinančios tarpinės. Pavyzdžiui, jei stogo nuolydis minimalus, ir plieninė stogo danga bus montuojama ant ištisinio lentų pakloto, įsigykite specialią, vėdinimo tarpą užtikrinančią ir kondensatui pasišalinti leidžiančią stogo plėvelę-paklotą, pavyzdžiui, „Permo sec SK”.  Jis sergsti nuo atšiaurių oro sąlygų ir stichijų, padeda išvengti drėgmės ir skardos barškėjimo, taip pat apsaugo stogo grebėstus nuo pelėsio, grybelių.

Šiltinimo sluoksnis užtikrina ne tik energinį efektyvumą, kad šiluma neišeitų iš būsto per stogą, bet ir gerą garso izoliaciją. Dažniausiai šiltinama apie 40–60 cm storio mineraline arba stiklo vata. To pakanka, kad viršutiniame namo aukšte, miegamuosiuose būtų ramu, nepaisant pasirinktos stogo dangos, nesvarbu, ji plieninė, čerpių ar kita. 

Jei tai jūsų pirmas nuosavas namas, gal ir nesusimąstėte, kad kartais bus aplinkybių, kai reikės užlipti ant stogo. Drėgmė ar nešvarumai gali sutrukdyti jums tai padaryti saugiai, be to, laipiojant ant bet kurios rūšies stogo dangos lengva ją pažeisti. Būtent todėl įrengiant stogą privalu pasirūpinti saugos elementais. Tai gali būti: sniego užtvaros, sieninės ir stogo kopėtėlės, horizontalumą užtikrinantys stogo tilteliai. 

Jie pravers ne tik, kai norėsite užlipti ant stogo nuvalyti jo ar latakų, saulės kolektorių, bet ir apsaugos nuo sulankstymo, sulaužymo ant stogo esančius, ar šalia namo esančius objektus nuo sniego, ledo nuošliaužų. „Ruukki“ stogo saugos elementus galima sumontuoti ant bet kokio tipo šlaitinių stogų, nepriklausomai nuo stogo dangos rūšies. 

IMG 2790
Stogo saugos elementai ne tik apsaugo žmones, automobilius ar kt. kieme esančius daiktus nuo sniego ir ledo nuošliaužų, bet ir prailgina paties stogo, stoglangių, lietaus latakų tarnavimo laiką. „Ruukki Products“ archyvo medžiaga.  

Stogo dengimas: kviesti stogdengius ar dengti pačiam?

Norite stogą įrengti savarankiškai? Tai įmanoma, bet pasverkite, ar išties sutaupysite ir neprisidarysite papildomų problemų. Net jei esate nagingas ir mėgstate krapštytis prie ūkio darbų, stogo dengimas reikalauja ir fizinės ištvermės, ir įrankių arsenalo, ir galbūt net pagalbininkų. Taip pat svarbu žinoti, kaip elgtis su kiekviena medžiaga, kad nesugadintumėte jos. Pavyzdžiui, šiukštu negalima net šalia plieninės stogo dangos naudoti abrazyvinių metalo pjovimo diskelių, nes žiežirbos ir įkaitusios dalelės lengvai pažeidžia antikorozinį sluoksnį. Baigus darbus reikia atsargiai nuvalyti metalo drožles nuo plieninių lakštų. Taip pat montavimo metu reikia kuo mažiau vaikščioti ant dangos ir būtina avėti batus minkštais padais. Pasirinkus kitas medžiagas reikia žinoti, kokius tvirtinimo elementus naudoti, pavyzdžiui, bituminių stogų montavimui netinka nei sraigtai, nei vinys.

vimpeli111 1
Dengiant stogą ilgais lakštais darbai vyksta sparčiai, tačiau lakštus užkelti ant stogo, išlygiuoti ir pritvirtinti prireiks ne tik įgūdžių, įrankių, bet ir pagalbinių rankų. Ruukki Products“ archyvo medžiaga.  

Viena dažniausių klaidų montuojant plieninę stogo dangą – netinkamas grebėstavimas. Jei patys montuosite stogą, dar prieš užsakant medieną, pasidomėkite, kokių matmenų grebėstai rekomenduojami konkrečiai stogo dangai, kokiais atstumais turėtų būti išdėstyti grebėstai, nes priklausomai nuo dangos šie matmenys ir tankumas gali labai skirtis. Paprastai medinės konstrukcijos įrengimo reikalavimai yra pateikiami montavimo instrukcijos pradžioje. Ten, kur yra tikimybė susidaryti didesnėms sniego apkrovoms, grebėstus sutankinkite. Skirkite pakankamai dėmesio išlyginti kiekvieno šlaito plokštumą. Sumontavę plieninės dangos lakštus iškart nuimkite apsauginę plėvelę, kad vėliau neliktų klijų žymių. Nepamirškite naudoti pokraiginių ventiliacinių elementų, kad tirpstant sniegui, vėjuotu oru ar kitais atvejais vanduo nepatektų po stogu.

Kuo pranaši plieninė stogo danga?

Svarstote, kokią dangą rinktis stogui? Įvertinkite nuolydį, biudžetą ir medžiagą, kuri labiausiai tiks prie fasado ir aplinkos. Vienas universaliausių ir dėl to populiariausių sprendimų Lietuvoje – plieninės stogo dangos. Itin atspariais polimerais apsaugotos plieninės stogų dangos yra išvaizdžios ir išlieka tokios ilgą laiką. Plieninei dangai tereikia minimalios priežiūros, o sumontavus saugos elementus atlikti priežiūrą bus itin paprasta. Plieninė danga ilgaamžė – net ir po daugybės metų tarnavimo ji yra 100 procentų perdirbama. 

Pasirinkę patikimą gamintoją, kuris užtikrina dangos kokybę rašytine garantija, išvengsite nusivylimo ir papildomų rūpesčių, kurių naujakuriams ir taip netrūksta. Ar stogas tarnaus ilgai ir išliks prekinės išvaizdos, labiausiai priklauso nuo gaminio kokybės klasės. Pavyzdžiui, „Ruukki 30“ kokybės klasės poliesteriu dengtoms dangoms suteikiama 10 metų estetinių ir 30 metų techninių savybių garantija. Norite užtikrintumo dar ilgesniems metams – rinkitės „Ruukki 50 Plus“ kokybės klasės dangą. Jai taikoma net 25 metų estetinių savybių ir 50 metų techninių savybių garantija. Vis produktai pažymėti kokybės atitikties ženklu CE. 

Jekabpils Rasas Lases Finnera 27 1
Pasirinkus aukštesnės kokybės klasės stogo dangą, stogo statybos sąmata padidės tik keletu procentų, tačiau stogo gera išvaizda, ilgaamžiškumas ir suteikiamos garantijos pagerės kone dvigubai. „Ruukki Products“ archyvo medžiaga.

Plieninių stogų dangų gamintojas „Ruukki“, veikiantis rinkoje daugiau nei 60 metų, turi savo metalo liejyklas Suomijoje ir Švedijoje, testuoja ir atnaujina technologijas, todėl gali pasigirti visiškai kontroliuojantis gamybą. Užsakovų patogumui, metalo lakštai pagaminami, supjaustomi „Ruukki“ gamyklose pagal individualius stogo matmenis ir paruošti montavimui pristatomi į jūsų statybvietę.

Ruukki Logo.svg

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • as noriu

    2023-08-29, 14:46  

    perku is karto 500 kg

Rekomenduojami video