Top Baneris

Mūšis dėl „Garso“ Panevėžyje – kino teatro vietoje planuojamo meno centro statybų leidimas pripažintas neteisėtu (1)

2020 vasario 7 d.
Kino teatras „Garsas“Tik SA
Kino teatras „Garsas“
Pasidalykite straipsniu

Tęsiasi kova dėl seniausio Panevėžio kino teatro „Garsas“ išsaugojimo, kurio vietoje planuojama statyti vieno žinomiausių lietuvių dailininkų Stasio Eidrigevičiaus menų centrą (SEMC). Panevėžiečiai, pasidaliję į priešingų nuomonių stovyklas ir netgi sukūrę skirtingų tikslų siekiančias peticijas, šią savaitę sulaukė žinios, jog savivaldybės SEMC projekto statybos leidimas yra išduotas neteisėtai.

Pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugokime Garsą“ atstovų teigimu, S. Eidrigevičiui įkurti jo vardo meno centrą vietoje 1968 m. pastatyto kino teatro, pasiūlė pats Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas. Susidūręs su pasipriešinimu ir piketais, praėjusių metų gegužę meras BNS tvirtino, jog „Garsas“ yra tipinis to meto pastatas bei abejojo jo kultūrine verte miestui.

Anot mero, kurio kabinete dėl galimo kyšininkavimo sausio mėnesį kratą atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai, kino teatre „Garsas“ sovietmečiu nebuvo skleidžiamos idėjos apie laisvę, kaip kad teigia kino teatro išsaugojimo iniciatoriai.

Subliuško savivaldybės teiginiai dėl statybų teisėtumo

Ketvirtadienį popiet Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Vidurio Lietuvos statybos valstybinės priežiūros departamentas išplatino dokumentą, kuriame teigiama, jog išnagrinėjus „Išsaugokime Garsą“ skundą, buvo nustatyta, kad SEMC statybą leidžiantis dokumentas buvo išduotas neteisėtai.

Dokumente šis verdiktas argumentuojamas tuo, jog SEMC projekte yra numatytas per didelis naujo statinio aukštis, taip pat, jog statybos numatytos „nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje (jų apsaugos zonoje)“.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausioji specialistė ir SEMC projekto vadovė Vita Bubliauskaitė portalui SA.lt ketvirtadienį ryte teigė, jog yra gautas statybą leidžiantis dokumentas, o statybos darbai suderinti su visomis reikalingomis institucijomis.

Įdomu tai, jog SEMC iniciatorių internetinėje peticijoje, kurią iki penktadienio buvo pasirašę 848 žmonės, yra teigiama, jog kino teatras „Garsas“ bus rekonstruojamas. „Išsaugokime Garsą“ atstovai tvirtina priešingai – esą pastatas bus nušluotas nuo žemės paviršiaus. Peticiją už kino teatro išsaugojimą, susumavus rezultatus internete ir ant popieriaus lapo, jau pasirašė 4 109 žmonės. Pažvelgus į SEMC projekto vizualizacijas ir į esamą „Garso“ vietą žemėlapyje, aiškėja, jog senojo pastato iš tikrųjų neliks nė kvapo.

semc

SEMC (IMPLMNT vizual.)

Anot savivaldybės atstovės V. Bubliauskaitės, vietos SEMC pastatui buvo pradėta ieškoti po to, kai 2016 m. meras R. M. Račkauskas su menininku S. Eidrigevičiumi pasirašė ketinimų protokolą dėl kūrinių kolekcijos dovanojimo. Ieškant tinkamo sklypo, savivaldybė tuomet atkreipė dėmesį į „Garso“ kino teatrą.

„2017 m. UAB „Statybinių konstrukcijų laboratorija“ atliko kino teatro „Garsas“ pastato konstrukcijų tyrimą – paaiškėjo, kad pastato laikančiosiose mūro sienose atsivėrę vertikalūs kiaurai sieną pervėrę deformaciniai plyšiai. Atsižvelgusi į kūrybinių dirbtuvių rezultatus, pasiūlymus, pastabas, įvertinus ekspertų išvadas, tyrimus 2018 m. savivaldybė paskelbė architektūrinį kino centro „Garsas“ rekonstrukcijos įkuriant SEMC konkursą. Tuo metu nebuvo visuomenės atstovo ar organizacijos, kurie būtų prieštaravę SEMC projektui.

Akcentuojame, jog kino teatras „Garsas“ nėra saugomas objektas. Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba kelis kartus konstatavo, kad pastatas vertingųjų savybių neturi ir nėra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą“, – teigė V. Bubliauskaitė.

Ji kalbėjo apie peticijoje renkamus parašus dėl SEMC įkūrimo vietoje „Garso“ ir įvardijo, kiek šiuo metu žmonių yra pasirašiusių šią peticiją. Oponuojančios peticijos savivaldybės darbuotoja neminėjo, tik pridūrė, jog nekomercinis kinas mieste bus rodomas ir toliau.

„Daugiafunkciame SEMC pastate bus rodomas kinas. Dar daugiau: bus plėtojamos kino sąsajų su kitais menais galimybės. Salė, pritaikyta kinui, numatyta šalia SEMC korpuso. Miestui kinas svarbus ir būtinas: ir pati erdvė, ir istorija, jos išsaugojimas, ir modernėjimas, kaita, naujos formos. Tad su SEMC kinas tarsi keliauja laiku, įgaudamas stipresnį poveikį visuomenei, atsinaujindamas, pakeitęs tūrį ir formą“, – kalbėjo savivaldybės atstovė ir SEMC projekto vadovė.

SEMC vadina plagiatu, o savivaldybę kaltina gyventojų kiršinimu

Susisiekus su iniciatyvinės grupės „Išsaugokime Garsą“ atstovu Donatu Malinausku, pasiteiravome, kodėl jis su bendraminčiais siekia išsaugoti šį kino teatrą.

„Kino teatras „Garsas“ yra ypatinga Panevėžio kultūrinio gyvenimo dalis – ir indėliu į kultūrą, ir Lietuvos technikos bei technologijų pasiekimų prasme, siekiant dar 1928 metus. „Garsas“ yra sėkmingai veikianti, savo tikslus ir uždavinius puikiai įgyvendinanti biudžetinė įstaiga, kino teatras yra puikiai vertinamas „Europa Cinemas“ asociacijos narys, svarbus miesto bendruomenei, jos tapatumui, švietimui, patriotiškumui.

kino teatras garsas

Kino teatro „Garsas“ didžioji salė.

Pastatas – vienintelis toks išlikęs veikiantis architekto Vykio Juršio projektuotas kino teatras Lietuvoje. Tai yra brandus, drąsus ir labai modernus septintojo dešimtmečio sukurtas projektas. Pasak Valstybinės kultūros paveldo komisijos ir eksperto Vaido Petrulio, šis pastatas yra sovietinio modernizmo reprezentantas, pastatytas jau susiformavusiame urbanistiniame kontekste, kaip urbanistinis akcentas.

Miestiečiai jį pripažįsta kultūros paveldu dėl kino funkcijos, vykdomos šioje miesto dalyje dar nuo 1928 m., dėl bendruomenės susibūrimo vietos ir tradicijų, perduodamų iš kartos į kartą, tęstinumo, dėl pačio pastato, kuriam jau daugiau nei 50 metų. Dalis panevėžiečių jį įvardija miesto veidu.

Nuo pat pradžių siūlėme SEMC statyti ar įkurti kitoje miesto vietoje, pavyzdžiui, buvusiame Konservų fabrike. Tai yra vienintelė išeitis, kuri užtikrintų bendruomenės teisę į kultūros paveldą, istoriją, pagarbą tradicijoms ir kultūrai“, – teigė D. Malinauskas.

Anot jo, padidinti kino teatro patrauklumą galima atnaujinus „Garso“ aikštę, suteikus kuruojančiai įstaigai laisvę organizuoti įvairius renginius bendruomenei ir modernizavus patį pastatą.

kino teatras garsas

Aikštė prie kino teatro „Garsas“.

Iniciatyvinės grupės atstovai išplatino pranešimą, kuriame ragina žymų lietuvių dailininką Stasį Eidrigevičių „saugoti savo vardą ir neleisti jo naudoti naujo statinio pavadinime“. D. Malinauskas pridūrė, jog SEMC iniciatoriai skleidžia melą ir priešina miestiečius.

„Nesame prieš SEMC, esame prieš sėkmingos daugiametės kultūros įstaigos naikinimą, istorinio pastato nugriovimą, miesto ir Lietuvos kino bei kultūros bendruomenės supriešinimą“, – sakė kino teatro išsaugojimo iniciatorius.

Pašnekovas abejojo planuojamo statyti SEMC architektūrine verte ir sakė, jog šio pastato projektas galimai yra Vokietijos mieste Desau planuoto statyti meno muziejaus plagiatas. D. Malinauskas palyginimui pateikė „‎‎Penda“‎‎ architektų komandos iš Vienos ir Pekino ‎‎ projektą, kuris prieš kelis metus Vokietijoje pralaimėjo architektūrinį konkursą.

semc

„SEMC konkursą laimėjusio projekto autoriai akivaizdžiai savinosi kitų autorių intelektualinę nuosavybę. Apmaudu, kad pasaulyje žinomam menininkui nori pastatyti ne išskirtinį architektūrinės vertės menų centrą, o akivaizdų plagiatą.

Beje, SEMC projekte numatyta kino salė yra itin maža, vos 77 vietų. Tokios salytės šimtatūkstantiniam gyventojų miestui, vietoje 666 vietų kino salės, kuri įvairių renginių ir kino filmų seansų metu būna užpildyta žiūrovais, tiesiog nereikia“, – teigė D. Malinauskas.

Portalo SA.lt žiniomis, Valstybinė kultūros paveldo komisija kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą dėl kino teatro „Garso“ nacionalinio reikšmingumo vertinimo.

Taip pat, yra žinoma, jog tarptautinės kino asociacijos „Europa Cinemas“ generalinis direktorius Claude-Eric Poiroux pernai dėl „Garso“ išsaugojimo asmeniškai kreipėsi į Panevėžio merą.

Praėjusių metų vasarą Lietuvos kino ir kultūros bendruomenė, nurodydama aibę priežasčių išsaugoti kino teatrą, kreipėsi į Seimą, Panevėžio savivaldybę, Kultūros ministeriją ir Panevėžio miesto Nekilnojamo paveldo vertinimo tarybą. Šį kreipimąsi pasirašė per šimtą aktorių, režisierių, prodiuserių, operatorių, kino teatrų vadovų, kino kritikų ir kitų kino bendruomenės atstovų.

Pernai kultūros ministras įsakymu Panevėžio miesto savivaldybės projektui „Stasio Eidrigevičiaus menų centro Panevėžyje įkūrimas modernizuojant viešąją kultūros infrastruktūrą“ skyrė 3 mln. eurų iš ES fondų. Atidaryti SEMC planuojama 2022 metais.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Skaitovas

    2020-02-07, 17:27  

    Geras straipsnis. Tikiu „Garsą” Lietuva išsaugos.

Rekomenduojami video