Moduliniai pastatai – nuo pabėgimo į gamtą namų iki daugiaaukščių

Moduliniai pastatai – nuo pabėgimo į gamtą namų iki daugiaaukščių

prefab namai
„Tini Office“ ir „Loft Terrace“ projektai.

Augant supratimui apie ekologiją ir tvarų gyvenimą, modulinių elementų naudojimas statybų sektoriuje užvaldo pasaulį. Nuolat tobulėjant ir modernėjant tiek statybinėms medžiagoms, tiek technologijoms, atsiranda vis daugiau galimybių statyti greitai, paprastai, ekonomiškai ir tvariai. Viena tokių – moduliniai namai, ypač aktualūs šiandien, gyvenant globalios pandemijos sąlygomis.

Vis daugėja žmonių, svajojančių pabėgti nuo miesto triukšmo ir pabūti gamtoje, o ne užsidaryti tarp keturių kambario sienų. Moduliniai namai ne tik sutrumpina statybų laiką, sumažina kainą, sąnaudas, bet ir išlaiko konstrukcijų kompleksiškumą, savo universalumu prisitaiko prie įvairių poreikių.

Moduliniai pastatai iš esmės yra surenkamieji pastatai, pradėję smarkiai populiarėti XX a. pradžioje, tačiau skiriasi konstrukcijų mastelis. Surenkamąją konstrukciją sudaro bet kokia konstrukcija, suprojektuota ir pagaminta gamykloje prieš pastatant (angl. prefab). Surenkamoji modulinė namo konstrukcija susideda iš modulių, kurių dydis ir sudėtingumas svyruoja nuo viso namo iki atskirų kambarių. Terminas „modulis“ šiame kontekste nereiškia atskirų elementų kaip sienos, durys ar langai, tai veikiau uždaros gyvenamosios patalpos.

[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″  image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]

Modulių konstrukcijos ir galimybės

Nors surenkamieji būstai turi ilgą ir klestinčią istoriją, modulinė architektūra yra daug naujesnis reiškinys. Nuo vasarnamių iki gyvenamųjų, pabėgimo namų ir iki daugiaaukščių, šiandien moduliniai namai vis dažniau tampa ekologiškos, energiškai efektyvios ir kūrybingos architektūros sprendimu. Žmonės vis labiau domisi galimybėmis turėti nuosavą būstą trumpam poilsiui ar nuolatiniam gyvenimui gamtoje, toliau nuo miesto šurmulio.

Modulinių namų privalumai apima visus surenkamųjų pastatų privalumus, tokius kaip trumpesnis statybų laikas, kadangi moduliai pagaminami gamykloje su jau įmontuotomis inžinerinėmis komunikacijomis ir tik tada atgabenami į statybos vietą montuoti ant paruoštų pamatų, o tai lemia mažesnes išlaidas ir aukštesnę darbų kokybę – viskas atliekama kontroliuojamomis klimato sąlygomis. Išskirtinis modulinių gyvenamųjų namų pranašumas, kad modulius galima papildyti primontuojant naujus prie jau esamų arba išardyti nepageidaujamą modulį ir taip pritaikyti prie pasikeitusių gyvenimo aplinkybių.

Hi Res 11 of 81
„019 CABIN“ (V.Darulio nuotr.)

Vis dėlto, nors didžiąja dalimi yra kuriami masinėse gamyklose, moduliniai pastatai tikrai netampa monotoniški. Priešingai – jų stiliai, dydžiai ir ypatybės labai skiriasi priklausomai nuo poreikių. Moduliniai pastatai statomi taip, kad atitiktų arba viršytų tuos pačius statybos kodeksus ir standartus kaip statybvietėje pastatytos konstrukcijos. Naudojamos tos pačios medžiagos kaip ir tradiciškai statomuose pastatuose, populiariausios tarp jų – metalas ir mediena.

Pasak architekto Dominyko Marcinonio, pagrindinis tvarumo aspektas būtent ir yra modulinių pastatų medžiagose, ypač jeigu statoma iš medžio ar perdirbtų jūrinių konteinerių. Tiek metalo karkaso, tiek medžio konstrukcijų moduliniai pastatai gali būti išmontuoti ir perdirbti pasibaigus jų naudojimui, todėl tai neabejotinai yra aplinką tausojantis pasirinkimas.

Moduliniams pastatams pamatai dažnu atveju nereikalingi, tačiau prireikus gali būti montuojami ant skirtingų tipų pamatų ir turėti tiek aukštų, kiek leidžia statybiniai reglamentai, todėl yra naudojami ir daugiaaukščių statybai. Tiek integruojami daugiaaukščiuose, tiek atskiri moduliai gali būti tiekiami su mechanine, elektros, santechnikos įranga ir vidaus apdaila. Šiuolaikiniuose moduliniuose namuose galima įrengti šildomąsias grindis, įvesti geoterminį šildymą, sumontuoti rekuperacinę sistemą ar kietojo kuro katilą, todėl tai ir patogus, ir ekologiškas sprendimas.

Dėl gamyklinių konstravimo sąlygų drėgmė patalpose išlieka optimali, o šiluma išsilaiko gana ilgai. Išorinių sienų paviršius gali būti jau užbaigtas gamykloje arba, pasirinkus plytų (akmens) apdailą, darbai baigiami statybvietėje. Taip pat ir stogo sistema užbaigiama statybvietėje jau baigus montuoti pagrindinius modulius.

Kadangi į statybvietę modulinius namus reikia gabenti, vieno modulio dydis susiduria su tam tikrais apribojimais, lemiamais transporto išlaidų, tačiau jungiami tarpusavyje jie kuria įvairaus dydžio erdves. Taip pat dėl transportavimo – kiekvienas modulis turi būti sukonstruotas taip, kad savarankiškai atlaikytų kelionės ir montavimo reikalavimus, todėl ypatingas dėmesys skiriamas jų patvarumui. Statinio mazgai suprojektuojami taip, kad atitiktų bet kokio esamo pastato išorinę estetiką, o surinkti moduliniai mazgai gali būti praktiškai nesiskiriantys nuo konstruojamų statybvietėje.

Taigi laikas, tenkantis namo statybai, kokybiškumas ir neabejotinai universalumas yra vieni didžiausių modulinių namų pranašumų. Šiuolaikiniam žmogui, norinčiam būti kiek arčiau gamtos, toks projektas gali būti įgyvendintas tiek mažame sodo sklypelyje, tiek tėvų ar senelių sklype, miške ar vaizdingoje vietoje prie upių ar ežerų. Būtent tokią idėją skelbia lietuvių architektai „ŠA atelier“, pristatę Obuolio saloje stovintį modulinį namą „019 CABIN“.

Sukurtas būti tiražuojamas  „019 CABIN“

„ŠA atelier“ suprojektavo išties išskirtinį metalinio karkaso ir natūralaus medžio faneros modulinį pastatą, gavę užduotį sukurti transportuojamą statinį, kuris būtų pagaminamas dirbtuvėse ir atvežamas į numatytą vietą, kuris galėtų būti tiražuojamas ir pritaikomas skirtingoms funkcijoms. Lietuvių architektai ieškojo sprendimo, kuris juos atvedė prie modulinių elementų sistemos. 23 kv. m. metalo konstrukcijos namą sudaro atskirų elementų rinkinys: kolonos, grindys, sienos, stogas ir kt., todėl vienas jo privalumų, pasak architektų, yra galimybė gabenti jį surinktą arba atskirais elementais, atsižvelgiant į situaciją.

„Projektavimo etape nebuvo žinoma, kurioje vietoje jis stovės. Vienintelis žinomas kontekstas buvo klimato elementai: saulė, vėjas ir vanduo. Todėl pastato stogas atrodo tarsi sklandantis vėjyje, jis saugo statinį nuo saulės kaitros, o stogo forma renka lietaus vandenį, pila jį nuo vienos plokštumos ant kitos ir eksponuoja vandens tėkmę“, – teigia „ŠA atelier“ architektai.

Hi Res 64 of 81
Hi Res 40 of 81
„019 CABIN“ (V.Darulio nuotr.)

Nors projektas „019 CABIN“ sukurtas būti tiražuojamas, architektai apgalvojo detales, kurios be papildomų darbų padarytų kiekvieną pastatą unikalų. Konstrukcijai ir apdailai naudojamas metalas yra nedažomas, o paliekamas su unikaliu raštu, susidarančiu gaminimo procese. Taip visi moduliniai namai turi šiek tiek skirtingą fasado grafiką. O šio metalinio kiauto viduje slepiasi šilta natūralaus medžio faneros apdaila.

Modulinis namas sukurtas stovėti ant kintančio aukščio kojų, todėl gali būti pritaikomas prie įvairaus gamtinio reljefo. Vis dėlto pirmajam pagamintam statiniui architektai pasirinko Obuolio salą, esančią Molėtų rajone. Ši sala buvo pasirinkta neatsitiktinai, o dėl savo išskirtinės gamtinės aplinkos, charakteringo reljefo ir senbuvių medžių. „Ši situacija atskleidė statybos ir architektūros privalumus: sklype nereikėjo vykdyti statybos darbų, o tik surinkti kelis elementus, o vizualiai lengvas statinio tūris darniai įsiliejo į unikalų gamtos peizažą“, – priduria „ŠA atelier“ komanda.

Tvarumas gali derėti ir su prabanga – „CUBOHAUS“

Ispanų dizaineriai drąsiai teigia, kad moduliniai namai jau senai nebėra tik greitas, paprastas ir ekonomiškas būsto sprendimas. Šiandien surenkamieji pastatai siūlo prabangą, išmanumą ir aukštos klasės patogumą, o projektas „QBO by A3“ yra puikus pavyzdys, kaip visa tai sujungiama į vieno modulio statinį.

„QBO“ gali būti pritaikytas naudoti aplinkoje, kur nėra infrastruktūros, todėl jį galima įrengti beveik bet kur. Pasak projekto autorių, prabanga ir tvarumas gali būti puikiai suderinami. Modulio konstrukcijai naudojamos modernios surenkamojo plieno technologijos, kurios išlaiko aukštos kokybės apdailą ir kartu mažina atliekų kiekį. Pastatas taip pat pasižymi aukštais šilumos izoliacijos parametrais, naudoja energiją taupantį stiklą ir derina natūralų apšvietimą su LED apšvietimu, siekiant sumažinti energijos sąnaudas.

Office POD 15 Photo
Office POD 7 Photo
POD Concept Image 9
Single Bedroom Pod House 5 Photo
„CUBOHAUS“ archyvo nuotr.

Kiekvienas „QBO“ gali būti suprojektuotas skirtingoms funkcijoms ir išbaigtas pagal individualius poreikius, su LED apšvietimu, oro kondicionieriumi, šildymu, integruota muzikos sistema ir kitomis išmaniosiomis technologijomis. Kaip jau žinome, modulinių elementų sistema ne tik leidžia modeliuoti skirtingų dydžių ir konfigūracijų statinius, bet ir pašalina tradicinių statybų trukdžius ir vėlavimą, todėl šio projekto autoriai teigia, kad „QBO“ surinkimas statybvietėje trunka vos dvi dienas.

Modulių universalumas

Moduliniai pastatai gali būti pritaikomi ne tik gyvenamosios, bet ir bet kurios kitos paskirties erdvei. Tai gali būti laikino apgyvendinimo statiniai, mokyklos, universitetų bendrabučiai, viešbučiai, pramonės, kariniai ir inžinerinės paskirties pastatai.

Nors Lietuvoje modulinių namų statyba dar tik žengia pirmuosius žingsnius, tačiau užsienyje, o ypač Skandinavijoje, tokie pastatai plačiai naudojami tiek kaip atskiri statiniai, tiek kaip integruojamos dalys daugiaaukščių statyboje. Vokietijoje dirbantis architektas Dominykas Marcinonis pasakoja, kad pagrindinė motyvacija statyti moduliais turbūt išlieka greitis ir tikslumas.

„Tai būna aktualu statyboms miesto centre arba statant didelio poreikio objektus, pavyzdžiui, vaikų darželius. Statant būtent mediniais moduliais, mano nuomone, kiek lengviau pasiekiama aukšta kokybė, kad pastatas neatrodytų kaip laikinas“, – pažymi architektas.

Galimybė perdirbti

Turbūt labiausiai žmones žavi mobilios konstrukcijos pastatų likvidumas. Prireikus juos galima transportuoti iš vienos vietos į kitą, daugeliu atvejų surinkti ir pastatyti modulinį namą užtenka 4 savaičių, o kai kada jiems net nebūtini statybų leidimai. Be to, minimaliai sumažinamas poveikis aplinkai, kai naudojami atsinaujinančios energijos ištekliai ir tvarios medžiagos, tokios kaip mediena.

„Vakarų medienos grupės“ atstovas Paulius Milčius neabejoja, kad modulinių, skydinių ir kitų inžinerinės medienos konstrukcijų gamyba Lietuvai gali būti ir perspektyvi kryptis plėtoti aukštesnės pridėtinės vertės eksportą: „Mažesnė už mus Estija tokios produkcijos kasmet eksportuoja už beveik pusę milijardo eurų, kai Lietuva – gerokai nei perpus mažiau (213 mln. Eur).“ Moduliniai namai siūlo tiek ekonomines perspektyvas šaliai, tiek pabėgimo arčiau gamtos galimybes šiuolaikiniam miesto žmogui. Nuo jaukių kotedžų iki prabangių erdvių – surenkamieji moduliai ir toliau iš naujo apibrėžia konstrukcijų, statybų ir projektavimo ateitį.

„TINI OFFICE“ – biuras miško apsuptyje

Moduliniai namų projektai kuriami ne tik kaip gyvenamosios erdvės, į kurias žmonės bėga nuo miesto šurmulio pailsėti, bet ir gali tapti puikia darbo erdve. „Tini / tinyhome.es“, ispanų architektų studijos „DelaVegaCanolasso“, sukurtas biuro modulis tapo unikalia darbo erdve, nugabenama ten, kur norisi.

„Tini Office“ konstrukcija pagaminta iš plieno rėmo, apšiltinto 12 cm perdirbta medvilnės šiltinimo vata, o vidaus apdailai ir daliai baldų ne veltui pasirinktos naudoti OSB plokštės.

05
trefwe
10
16

Pasak projekto architektų, šis biuro modulis buvo kuriamas taip, kad darniai įsilietų į miško kraštovaizdį. Didžiuliai langai atveria minimalistinį vidaus interjerą, padengtą medžiu nuo grindų iki pat lubų. Tai lemia tvirtą vidaus ir išorės santykį tarp interjero ir aplinkinės gamtos. Visi virtuvės baldai, spintelės ir darbo stalai taip pat pagaminti iš vietinės medienos – pušų ir tuopų.

„DelaVegaCanolasso“ sumanytas projektas gali būti biuras sode, savaitgalio atostogos arba nedidelis namelis gamtoje, kuriame galima atsiriboti nuo miesto ir jo triukšmo. Šio projekto, kaip ir kitų modulinių namų, pranašumas – išbaigtumas ir statybų greitis. Per du mėnesius toks biuro modulis pritaikomas pagal kliento poreikius ir atkeliauja visiškai paruoštas naudoti, su visai reikiamais baldais. Rezultatas – erdvė, tikslingai išnaudojanti kiekvieną kvadratinį metrą, užtikrinanti šiltą aplinką darbui, poilsiui ir gamtos stebėjimui.

Modulinis daugiaaukštis „Loft Terrace“

„Loft Terrace“ – tai turkų studijos YAZGAN DESIGN ARCHITECTURE futuristinis projektas, kuris ateityje turėtų būti įgyvendintas pačioje Ankaros širdyje, prie nuolat vystomo Eskisehir greitkelio. 93 m. aukščio, 87 000 m2 kompleksas išsiskiria ne tik savo šiuolaikišku, tvariu dizainu, bet ir projektuojama struktūra. Pastatas yra surinktas iš daugybės modulių, kurie jungdamiesi tarpusavyje kuria daugiafunkcį kompleksą su dominuojančia gyvenamųjų būstų dalimi.

Moduliniai namai gali būti individualūs arba būti sugrupuoti tarpusavyje ir kurti daugiaaukščius pastatus. Visa komplekso „Loft Terrace“ struktūra paremta sugrupuotų modulių įvairove, terasų idėja ir skirtingu pastato dalių aukštingumu.

Yazgan Loft Terrace 04

Procesas gerai žinomas – gamykloje surinkti moduliai sujungiami lego principu. Skirtingų modulių gausa ir jų pasikartojimas teikia statiniui ne tik žaismingumo ir unikalumo. Kiekvienas dėžutės formos rėmas išsikiša skirtingu atstumu, taip sukuriamas fasado dinamiškumas ir privatumo jausmas gyventojams. Išradingai pritaikę terasų principą, komplekso „Loft Terrace“ architektai puikiai išreiškė judėjimo į viršų pojūtį, kartu sukurdami skirtingas būstų tipologijas.

Kompleksas yra padalytas į tris zonas, sujungiančias visuomeninę erdvę su privačių būstų pakopomis. Statinio tūrį architektai sukomponavo į savotišką L formą: čia lyg dviejų segmentų plokštumos sudaro uždarą kampą, kurio vidinėje dalyje įkurdinti kraštovaizdžio elementai su integruota socialine infrastruktūra. Architektai pirmame aukšte tradiciškai suprojektavo prekybos centrą, baldų salonus ir interjero studijų erdves.

Ateityje planuojama, kad šiame plote įsikurs ir prabangių automobilių parduotuvė-salonas. Antroji zona – tai socialinių reikmių ir vadinamojo namų biuro tipo būstai. Trečioji zona, kuri yra lyg viso komplekso pratęsimas, skirta tik studentų gyvenamosioms patalpoms.

Yazgan Loft Terrace 01

Komplekse naudojamos statybinės medžiagos žada būti pagrindiniu raktu į objekto architektūrinį vieningumą. Naudojami šilti tonai ir elementai, tokie kaip vietinė mediena ir akmuo, turėtų sukurti ypač jaukią atmosferą. Jei projektas bus įgyvendintas,„Loft Terrace“ būstų išdėstymas užtikrins puikų natūralios dienos šviesos poreikį.

Kiekviena terasa taip pat turės galimybę komponuoti žaliųjų augalų plotus. Kelios vaikų žaidimų aikštelės skirtingais lygiais turės integruotas žaliąsias zonas, apsodintas medžiais. Studijos YAZGAN DESIGN ARCHITECTURE projektas savo originaliai išspręstomis architektūrinėmis kompozicijomis naudojant modulius sukūrė puikią alternatyvą augantiems žmonių poreikiams tokiame ypač populiacijos prisotintame mieste kaip Turkijos sostinė Ankara.



[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]
kt modules

Modulinių sistemų, angarų ir metalo konstrukcijų gamyba. Neribotos modulių pritaikymo galimybės nuo gyvenamųjų namų, viešbučių, vaikų darželių, biurų iki sanitarinių patalpų. Industriniai moduliniai statiniai, laboratorijos, kareivinės, ligoninės – viskas tik kokybiškomis medžiagomis nuo metalo iki medžio.

3d plan
kt modules
[/su_note]

[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]
np5

Lengvo plonasienio plieno konstrukcijos – moduliniams, surenkamiesiems (prefab) namams, pramoninių, komercinių, ūkinių pastatų statybai

Nuo 2008 m. nekilnojamojo turto rinkoje dirbanti NP5 įmonių grupė nuo pat veiklos pradžios orientavosi į kokybę. Jaunos, ambicingos architektų, inžinierių ir technologų komandos nuosekli orientacija į plėtrą, ilgalaikė patirtis ir inovatyvių technologijų statyboje tobulinimas pastūmėjo link lengvo plonasienio plieno karkaso gamybos – 2020 m. Šiauliuose pastatyta šio karkaso profilių gamykla.

vidinis inovacijos inovacijos kartu su jumis

Šiandien bendrovė siūlo unikalų sprendimą – visiškai įrengtus lengvo plieno karkaso surenkamuosius namus. Elegantiški kartotiniai projektai apmąstyti iki menkiausių smulkmenų tiek architektūriškai, tiek techniškai. Paprastais, tiksliais sprendimais įgyvendinami patys naujausi individualių namų statybos principai:

  • gamyklos įranga leidžia kurti vidaus erdves iki 24 m, nenaudojant papildomų atraminių konstrukcijų. Greita statyba. Sausi statybos procesai;
  • lengvas plieno karkasas yra pigiausia ir efektyviausia iš šiuo metu egzistuojančių karkasinių konstrukcijų statybos technologijų;
  • konstrukcijos eksploatacijos metu nekeičia geometrijos matmenų. Taip pastatas išlieka tvarus, sandarus visą eksploatacijos laikotarpį. Lengvo plieno karkasas yra 90 proc. perdirbama medžiaga;
  • karkaso konstrukcijose yra specialios angos inžinerinei įrangai, taip taupomas sienos storis, lubų aukštis;
  • dėl konstrukcijų svorio ir talpumo patogu transportuoti.

Lengvo plonasienio plieno karkaso perdangos, stogų santvaros pritaikomos visų tipų atramoms ir sienoms tiek naujoje statyboje, tiek renovuojant senus statinius – statant papildomus aukštus ant esamų konstrukcijų, įrengiant stogą ant jau pastatytų atramų ar sienų.

[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 sausis-vasaris

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!

[/su_note]

PARTNERIO TURINYS

Temos: 19 cabin, Moduliniai namai, Paulius Milčius, prefab, ŠA atelier

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai