Top Baneris

Modernūs katilai šiandienai ir ateičiai

2022 sausio 4 d.
Vitodens
Įmonės archyvo nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Ateities šildymo sistemos negalės būti vien tik elektrinės – toks sprendimas pareikalautų didelių investicijų elektros gamybai didinti. Jau dabar aišku, kad, siekiant iki 2050 m. įgyvendinti su klimato kaita susijusius tikslus, šildymo sistemose matysime ne tik šilumos siurblius, elektrinį šildymą, bet ir kondensacinius katilus, kurie šiais laikais kūrenami dujomis, tačiau ateityje naudos vandenilį. Apie tai, kaip katilų gamintojai ruošiasi ateities iššūkiams, kalbamės su Vokietijos bendrovės „Viessmann“ atstovybės Lietuvoje vadovu Audriumi Končiumi.

Dujas keis vandenilis

Energetikos specialistai vandeniliui teikia ypatingą reikšmę – jį gaminant išskiriamas deguonis, o tai reiškia, kad tokia gamyba, jei naudojama švari elektros energija, mažina CO2 kiekį atmosferoje. „Deutsche Energie Agentur“ specialistai teigia, kad jei šiandien gamtines dujas papildytume 20 proc. vandenilio, o tai įmanoma, šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą būtų galima sumažinti maždaug 7 proc. per metus. Būtų reikšmingas indėlis, siekiant stabdyti klimato kaitą.

2020 m. liepą ES Komisija pristatė vandenilio strategiją, kurioje raginama smarkiai plėsti gamybos pajėgumus. Vokietijos vyriausybė taip pat paskelbė nacionalinę vandenilio strategiją. Ją padeda įgyvendinti ir šildymo pramonės inovacijų lyderė „Viessmann“.

„Jau dabar „Viessmann“ siūlo katilus, galinčius naudoti mišinį, kuriame yra 20 proc. vandenilio ir 80 proc. dujų. Galvodama apie ateitį, kai kuru bus tik vandenilis, bendrovė jau gamina tokius šildymo katilus, kurių nereikėtų keisti, keičiant kuro rūšį, – tiesiog techninės priežiūros metu bus pakeisti tam tikri mazgai ir katilas galės dirbti kūrendamas 100 proc. vandenilį. Daug pigiau nei pirkti naują katilą.

Viessmann
„Viessmann“ siūlo katilus, galinčius naudoti mišinį, kuriame yra 20 proc. vandenilio ir 80 proc. dujų.

„Viessmann“ jau yra pasiruošusi buitiniams vartotojams siūlyti katilus, kurie kaip kurą naudos vandenilį. Tobulinamos ir pramonės įmonėms skirtos sistemos. Kondensaciniai šildymo katilai niekur nedings – ne kiekvienas būstas gali įsirengti šilumos siurblį, be to, pramonei reikia garo, aukštų temperatūrų, kokios negali būti pasiektos naudojant šilumos siurblius. Todėl tam tikrais atvejais patraukliausia išeitis – dujas keisti vandeniliu“, – pasakoja „Viessmann“ atstovybės vadovas A. Končius.

Ta pati infrastruktūra

Pasak A. Končiaus, vandenilis įdomus ne tik dėl savo ekologiškumo, bet ir dėl to, kad jam transportuoti galima naudoti ES šalių turimą dujotiekių tinklą. ES šalių dujų tinklas labai išvystytas, tai milžiniškos investicijos, tad, atsisakius šildymo iškastiniu kuru, jo tikrai neverta naikinti  – tinklą galima naudoti vandeniliui tiekti į šildymo sistemas. Vandenilį galima transportuoti ir SGD laivais.

Pasak pašnekovo, vandenilis patrauklus, nes juo šildant namus nėra jokių CO2 emisijų – vienintelis išmetamas produktas yra vanduo. O jei vandenilio gamybai naudojama švari elektra, vadinasi, vandenilis atmosferoje nepalieka jokio neigiamo pėdsako.

Vandenilio gamybos, kuriai planuojama naudoti perteklinę elektros energiją, technologija palanki ir tuo, kad vandenilį galima gaminti kiekvienoje šalyje ir šalis tampa nepriklausoma nuo iškastinio kuro tiekėjo, nes elektrolizės procesui reikalingas vanduo ir elektra.

Aukštas naudingumo koeficientas

„Viessmann“ – inovatyvi kompanija, tad gamina ne tik tai, kas reikalinga šiandien, bet ir siekia kurti ateities kartoms tinkamą gyvenimo aplinką. Investuodami į „Viessmann“ gaminį, jūs investuojate į produktą, patikimai dirbantį ir dabartinėmis sąlygomis, ir su naujausiomis ateities technologijomis. Perėjimas nereikalaus didelių investicijų, išliks tas pats komfortas, tas pats veikimas, tas pats automatizuotas valdymas“, – pasakoja A. Končius.

Tam tikruose Vokietijos regionuose nedidelis vandenilio kiekis jau yra paduodamas į dujų sistemą, o dabartiniai „Viessmann“ katilai sėkmingai veikia su tokiu mišiniu. Su dujų ir vandenilio mišiniu galinčių dirbti „Viessmann“ dujinių kondensacinių katilų „Vitodens 200“ ir „Vitodens 100“ naudingumo koeficientas neįtikėtinai aukštas – net 98 procentai.

„Viessmann“ išbando ir grynam vandeniliui skirtą kondensacinį katilą „H2ready“. Jis greičiausiai pasirodys nuo 2024 m., kai Vokietijoje bus pradėti naudoti pirmieji vandenilio dujų tinklai.

Geresnis efektyvumas, patogus valdymas

Daug kalbama apie šildymo sistemų optimizavimą panaudojant saulės kolektorius, šilumos siurblius. Tačiau šaltesnio klimato sąlygomis tokia, gan didelių investicijų reikalaujanti įranga ne visada galės užtikrinti reikiamą šilumos kiekį. Sprendžiant problemą, įrenginiai papildomi elektriniu arba dujiniu katilu, įsijungiančiu, kai sistema pasiekia ribines apkrovas. Šildymo sistema tampa brangesnė ir sudėtingesnė. Energijos suvartojimo efektyvumo ir ekologiškumo požiūriu, geriausias pasirinkimas šiandien yra dujinis kondensacinis katilas, kurio naudingumo koeficientas siekia 98 procentus.

O kai ateityje dujas pakeis vandenilis, dujinis „Viessmann“ katilas tarnaus ir toliau. Šiuolaikiniai kondensaciniai katilai iš dujų degimo išspaudžia beveik viską, perteklinė šiluma, vaizdžiai kalbant, neišskrenda pro kaminą. Vandens garai atvėsinami ir kondensuojasi katilo šilumokaityje, taip išskirdami papildomą energiją. Todėl kondensacinių katilų efektyvumo rodikliai, palyginti su įprastiniais katilais, yra labai aukšti.

Viessmann

Ryškus pavyzdys – naujoji „Viessmann“ katilų linija. Šių katilų šilumokaitis „Inox-Radial“ leidžia gauti maksimalią garo kondensacijos grąžą. Didelę įtaką šio mazgo veikimui turi jo forma, gamybai panaudotos medžiagos. Efektyvus, tyliai dirbantis degiklis „MatriX-Plus“ pasižymi mažomis kenksmingų medžiagų emisijomis. Valdymo sistema „Lambda Pro Plus“ automatiškai prisitaiko prie dujų rūšies, taip padidindama energijos suvartojimo efektyvumą. Nepamiršta ir aplinkosauga: naujuose modeliuose azoto oksidų emisija į atmosferą sumažinta 40 procentų.

Pakabinamieji dujiniai kondensaciniai katilai „Vitodens“ turi integruotą WLAN sąsają, kuri gali sujungti šildymo sistemą su internetu. Naudojant programėlę „ViCare“ šildymo valdymas yra labai paprastas ir intuityvus. Sistema stebi lauko temperatūrą ir rodo esamą šildymo sistemos būklę, prisideda prie energijos taupymo.

Iš rūsio į kambarį

Jei anksčiau kabinant katilus kambaryje jiems būdavo įrengiama niša ar spintelė, dabar tam lieka vis mažiau priežasčių. Patrauklus „Viessmann Vitodens“ dizainas buvo pripažintas geriausiu prestižiniame „IF Design Award“ konkurse, kur pelnė auksą už dėmesį detalėms, įveikęs 6000 kitų pramoninio dizaino dalyvių.

Ypač kompaktiški kondensaciniai katilai „Vitodens 100-W“ ir „Vitodens 111-W“ gali būti montuojami net labai mažose nišose. Tokie pakabinamieji katilai idealiai tinka renovuojamiems butams, kotedžams, nedideliems individualiems namams.

viessmann 1

 

handshake PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video