Top Baneris

Modernus ir patogus off-grid stovyklavimas

2021 liepos 30 d.
ecocapsuleTik SA
„Nice Architects“ sukurta „Ecocapsule“.
Pasidalykite straipsniu

Mums jau įprasta, kad atostogos ir poilsis žmonėms siejasi su natūralia gamta, gaiviu oru ir medžių ar jūros ošimu. Tam, kad atsitrauktume nuo miesto šurmulio, iš dar arčiau susipažintume su natūralia gamta ir pajustume tvaraus gyvenimo būdo privalumus, dažnai pasirenkame ne prabangius viešbučius, o stovyklavimą, ypač šiltuoju metų laikotarpiu.

Mums įprastas stovyklavimas asocijuojasi su laisve, galimybe nepriklausyti nuo konkrečios vietos, su natūralumu ir žaismingumu, o modernus šių dienų stovyklavimas dar leidžia visa tai patirti su visais reikiamais patogumais per unikalaus dizaino off-grid architektūrinius projektus.

Jau kuris laikas architektai visame pasaulyje kuria vizijas, kuriomis žmonėms suteikiama galimybė pabuvoti ten, kur gamta, ekologinės vertybės, komfortas ir šiuolaikinis dizainas yra vienodai suderinti. Tai – patogus stovyklavimas gamtoje, arba kitaip „Glamping“ (angliškų žodžių „Glamour“ ir „Camping“ junginys.) Lyg penkių žvaigždučių viešbutis, kuriame lankytojai gali miegoti off-grid palapinių tipo nameliuose, bet neprivalo apsieiti be įprastų patogumų.

Poilsis gamtoje su visais patogumais pasaulyje sparčiai populiarėja, o iš augančio susidomėjimo atsiranda vis originalesnių projektų. Šiandien tokio stovyklavimo nameliai išsiskiria unikalumu kalbant apie vietovę, klimatą ir norimą patirtį.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Nameliams statyti architektai renkasi tvarias, natūralias medžiagas, kartu pritaikydami itin novatoriškus sprendimus, kurie užtikrintų greitą, funkcionalų ir estetišką dizainą.

Šiuolaikiškai pritaikomos elektros, šildymo, vandens filtravimo sistemos, visa moderni stovyklavimo gamtoje įranga leidžia pamiršti įprastus stovyklavimo nepatogumus ir atsipalaiduoti gamtos apsuptyje. Palapinė kalno viršūnėje, ežero pakraštyje ar modernus namelis medyje, miško gilumoje – „Glamping“ stovyklavimo patirtis gali būti pati įvairiausia, priklausomai nuo supančios gamtos.

off-grid namai
off-grid namai
off-grid namai
Specialiai „glamping“ konceptui pritaikytas architektūrinis statinys Kalifornijos kalnuose prie pat vandenyno. Palapinę primenantį projektą, sukurtą kaip nuolatinę konstrukciją, galima pastatyti vos per kelias dienas ir lygiai taip pat greitai išmontuoti be menkiausių pėdsakų „Kodiak Greenwood“ nuotr.

Naktis ant vandenyno kranto

Nauja tvaraus stovyklavimo su visais patogumais kryptis atsižvelgia į visus jautrius ekosistemų aspektus, todėl gali nukelti žmones į egzotiškiausius gamtos kampelius nedarant žalos aplinkai. Amerikiečių architektas Harry Gesneris suprojektavo specialiai šiam konceptui pritaikytą architektūrinį statinį Kalifornijos kalnuose prie pat vandenyno.

Palapinę primenantį projektą, sukurtą kaip nuolatinę konstrukciją, galima pastatyti vos per kelias dienas ir lygiai taip pat greitai išmontuoti be menkiausių pėdsakų. Nors šie nameliai suteikia visą namų prabangą, jiems nereikia nuolatinių pamatų ir tradicinių komunalinių paslaugų.

Dažnai lyginami su jurtomis, nameliai „Autonomous Tent“ išsiskiria moderniu dizainu su erdviomis patalpomis, svyruojančiomis nuo 55 iki 93 kv. m. Aukštosiomis technologijomis grįstas gamybos procesas užtikrina visišką tikslumą, itin paprastą montavimą, didesnį sandarumą tarp audinio, rėmo ir pakloto, ko paprastai neįmanoma pasiekti statant jurtas, todėl tokia konstrukcija ir atrodo, ir jaučiasi daug pastovesnė.

offgrid nameliai interjeras
offgrid nameliai interjeras
Projekto interjere vyrauja minimalizmas, natūralios medžiagos, subtilūs apšvietimo sprendimai. Plika akimi matoma pagrindinė statinio konstrukcija – metalinis rėmas aptrauktas specialiu audiniu, derančiu su bendra interjero spalvine gama. „Kodiak Greenwood“ nuotr.

Šiuos unikalius dviviečius statinius maitina specialūs saulės elementai, todėl suteikiama off-grid paremta stovyklavimo patirtis. Saulės baterijos sukuria pakankamai energijos visam nameliui, sumažindamos poveikį aplinkai. Atskirame vonios kambaryje yra dušo kabina, biotualetas, indų kriauklė ir apšviestas veidrodis.

Taip pat įrengtas nedidelis šaldytuvas, bagažo lentynos ir daugybė kabyklų. Visas vidinis gyvenamasis plotas apima daugiau nei 55 kv. m. Jame yra modernūs patogumai, ekologiškos bambuko grindys, tvarūs apšvietimo sprendimai ir kylančios 3,6 m lubos.

Kiekvienas klientas gali individualizuoti palapinių tipo namelius, pasirinkti audinius, apdailą ir taip susikurti personalizuotą stovyklavimo su visais patogumais patirtį.

Pabėgimas, įkvėptas futuristinių idėjų

Atsižvelgiant į šiuolaikinių keliautojų troškimą ieškoti, pabėgti iš tankiai apgyvendintų urbanistinių vietovių į laukinę gamtą, kompanija „Jupe“ nusprendė suteikti galimybę tarsi pabėgti iš šio pasaulio. Geometriniai kompanijos „Jupe“ projektai pavadinti Jupiterio planetos vardu, buvo sukurti kaip futuristinė alternatyva tradicinėms „Glamping“ palapinėms ir jurtoms.

„Jupe“ dizainas įkvėptas kosmoso stilistikos. Ugniai atspari drobė, ištempta ant aliuminio stulpų, suformuoja griežtų geometrinių kampų 10 kv. m. erdvę su 11 m lubomis. Konstrukciją laikantys aliuminio stiebai sudaro apšviestą ir ryškią „Jupe“ geometrinę formą.

moduliniai namai off-grid
Sam Gezari nuotr.
moduliniai namai off-grid
Jeff Wilson nuotr.

Dėl paprasto surinkimo ir mobilaus pagrindo toks kambarys gali būti pritaikytas visur, nesvarbu, ar tai dykuma, ar miškas, ar ežero krantas, ar vėjuota vandenyno pakrantė. Suprojektuotas kaip meno kūrinys, o ne kaip paprastas būstas, „Jupe“ savo forma ir kampuotu paviršiumi labiau primena tarpžvaigždinį erdvėlaivį nei senesnes stovyklavimo namelių, palapinių ar jurtų konstrukcijas. „Jupe“ yra pabėgimas iš miesto, įkvėptas ne šio pasaulio idėjų.

Šiais laikais, kai dauguma iš mūsų trokšta tikro pabėgimo, „Jupe“ suteikia patirtį, puikiai tinkančią socialią distanciją išlaikančioms „Glamping“ kelionėms“, – pasakoja „Jupe“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Jeffas Wilsonas.

moduliniai namai off-grid
moduliniai namai off-grid
Sam Gezari nuotr.

„Jupe“ dizainas puikiai tinka trumpalaikėms viešnagėms – vienos ar kelių dienų patogiam stovyklavimui. Įėjus pasitinka didelė lova, rašomasis stalas, kėdė ir pufas. Grindys dengtos Baltijos regiono beržų medienos plytelių danga, po kuria ergonomiškai įrengti sandėliukai. Priekinis įrenginio fasadas gali pavirsti į vieną didelį panoraminį langą, iš kurio atsiveria plataus horizonto vaizdai.

Minimali projekto estetika sujungia šiuolaikinį ir funkcinį dizainą su moderniomis off-grid sistemomis. „Jupe“ inžinieriai sukūrė pirmąją tokią modulinę važiuoklę, kurioje yra namo laidai, elektriniai ir mechaniniai elementai, įmontuoti į plokščią pamatų bloką.

Kiekvienas „Jupe“ namelis yra aprūpintas savo saulės baterijomis, 200 Ah akumuliatorių sistema, USB įkrovimo stotelėmis, WiFi modemu ir tai užtikrina, kad keliautojai galėtų mėgautis gamtos peizažais, neprarasdami ryšio. Negana to, kaip priedai yra „Sonos Move“ garsiakalbis su integruotomis „Alexa“ galimybėmis, seifas ir aušintuvas, todėl šis projektas siūlo ne tik patogų, bet ir išmanų stovyklavimą.

Kapsulė, kurioje telpa viskas

Šiuolaikinio stovyklavimo su visais patogumais koncepto idėja – tvarus, išmanus ir mobilus būstas, varomas saulės ar vėjo energijos, beveik nepaliekantis anglies dvideginio pėdsako. „Nice Architects“ sukurta „Ecocapsule“ apibendrina išvardytus aspektus ir dar daugiau. Tai – materializuota ateities būsto vizija, sujungianti minimalistinį dizainą su kompleksiniu, puikiai išnaudotu 6,3 kv. m. vidinės erdvės funkcionalumu ir suteikianti galimybę mėgautis gyvenimu, gamta ir laisve bet kur. Projektas siūlo visiškai įrengtą virtuvėlę, vonios kambarį su dušu ir pagrindinę erdvę, kurioje yra miegamasis, svetainė ir galbūt net nuotolinio darbo erdvė.

moduliniai namai off-grid
Ecocapsule mobility on a trailer

Off-grid kapsulę maitina dviguba energijos gamybos sistema (vėjo turbina ir saulės kolektoriai), įkraunanti didelės talpos baterijas ir užtikrinanti energinį įrenginio savarankiškumą, kuris skatina darnų jos vartotojų elgesį. Svečias žino, kiek energijos kapsulė pagamino per vieną ar kelias dienas, ir turi efektyviai naudoti šį kiekį. Net pati kapsulės forma skirta surinkti maksimaliai daugiau lietaus vandens ir rasos. Kompleksiška vandens filtrų sistema užtikrina vandens iš bet kurio natūralaus šaltinio virtimą švariu vandeniu.

Išorinio apvalkalo konstrukcija taip pat sumažina energijos nuostolius. Tuščiavidurės sienos, užpildytos itin efektyvia šilumos izoliacija, apsaugo gyventojus nuo atšiaurios aplinkos ir padeda sumažinti šilumos nuostolius per šilumos tiltelius.

Arch2O ecocapsule nice architects 2400x722 1
Ecocapsule floorplan
„Ecocapsule“ mobilusis namo forma buvo sukurta siekiant maksimaliai išnaudoti saulės energiją per 2,6 kv. m. saulės kolektorių ant jo paviršiaus. Projekte taip pat veikia 750 W vėjo turbina ant ištraukiamo stiebo, kad patenkintų visus energijos poreikius. Kartu su saulės ir vėjo energijos gaminimo sistemomis, efektyvus rasos ir lietaus vandens surinkimas buvo dar vienas svarbus veiksnys, lemiantis statinio formą.

Visa tokia kapsulė sveria 2220 kg su pilnomis vandens talpyklomis, jos vėjo turbina generuoja maksimaliai 750 W, saulės baterijos ant stogo – 880 W, o įrengto akumuliatoriaus talpa yra 9,6 kWh. Ši kapsulė buvo sukurta kaip savarankiška sistema, galinti ilgą laiką būti be išorinių išteklių. Kapsulės korpusas pagamintas iš stiklo pluošto, dengiančio plieninį rėmą, ir užpildytas aukštos kokybės putų poliuretano izoliacija.

Galiausiai unikalus ir patrauklus kiaušinio formos dizainas paverčia kapsulę šiuolaikinio meno kūriniu, traukiančiu akį kiekvienoje aplinkoje, o jos kūrėjai „Nice Architects“ vis dar jį tobulina, kad gaminys būtų prieinamas visiems, kuo ekologiškesnis ir tvaresnis įvairiomis sąlygomis.

moduliniai namai off-grid
moduliniai namai off-grid
moduliniai namai off-grid
Gamintojų nuotr.

Apibendrinant

Šiandien mums įprasti dalykai įgauna naujų formų ir vizijų. Mūsų atostogavimo būdai keičiasi, nebenorime bendrų, visiems tinkamų atostogų. Trokštame unikalių potyrių, siekiame ne tik stebėti gamtą, bet ir pasinerti į vietinę kultūrą – mes norime šioje aplinkoje gyventi.

Mums įprastas stovyklavimas žavi, tačiau idėja keliauti ramiai ir be streso, bet vis tiek patirti ryšį su gamta šių dienų kontekste tampa dar patrauklesnė. Stovyklavimo su visais patogumais judėjimas auga ir nepanašu, kad žada sustoti. „Glamping“ derina šiandieninius patogumus ir rytojaus technologijas.

housemodul

„House Modul“ – tai daugiau nei 11 metų patirties skydinių bei modulinių namų statyboje. Nepriklausomai nuo metų laiko, visą produkciją gaminame uždarose patalpose, naudojame aukščiausios kokybės medžiagas ir taip užtikriname namo patvarumą bei ilgaamžiškumą.

ryterna modul logo

Baltijos šalių modulinių pastatų rinkoje lyderiaujančios lietuvių įmonės „Ryterna Modul“ rinkodaros projektų vadovas Vainius Gabalis teigia, kad „off-grid“ nameliai Lietuvoje vis dar yra retenybė, tačiau, esant poreikiui, įmonė gali pasiūlyti pilną sprendimą tiek „off-grid“, tiek įprasto modulinio namelio įrengimui. „Galintys ir norintys“ – skelbia vienas iš įmonės „Ryterna Modul“ devizų. Būtent taip nusiteikę aukštos kvalifikacijos specialistai yra pasiruošę priimti bet kokį iššūkį. Skaityti daugiau >

kt modules

Modulinių namų statybai, stipriai įsitvirtinusiai rinkoje, šie metai buvo palankūs – išaugus privataus poilsio poreikiams, surenkamųjų namelių populiarumas netikėtai šoktelėjo į viršų. Įmonės „KT Modules“ projektai griauna stereotipus, kad statyba iš modulių yra nuobodi, nes jau įgyvendinamos net ir sudėtingos architektų vizijos. Skaityti daugiau >

jung

Šiandien išmanumas ir off-grid gyvenimo būdas ne tik darniai egzistuoja tarpusavyje – jie papildo vienas kitą. Šiuolaikinis gyvenimo būdas ir modernios technologijos išmanius sprendimus daro prieinamus visiems ir netgi būtinus norint kurti tvarią ateities architektūrą. Skaityti daugiau >

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 birželis-liepa

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!



PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
offgrid biblioteka
offgrid biblioteka
Komentarai

Rekomenduojami video