Top Baneris

„Lvovo“ verslo centras Vilniuje – šiuolaikiški sprendimai klasikiniame tūryje (2)

2021 gegužės 9 d.
lvovo verslo centrasTik SA
„Lords LB Asset Management“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Nors Šnipiškėse išdygęs naujakurys – „Lvovo“ verslo centras – šalies kontekste neišsiskiria nei savo aukščiu, nei dydžiu, tačiau jame įgyvendinti architektūriniai, inžineriniai ir konstrukciniai sprendiniai bei panaudotų medžiagų ir įrenginių kokybė leidžia jam būti išskirtiniam. Ir išties – 1300 darbo vietų turintis aštuonių aukštų pastatas, kuriame įsikurs „Telia Global Services Lithuania“, restoranas „ILunch“ ir kiti nuomininkai, stebina išieškotais šiuolaikiškais sprendimais.

Karantinas nesustabdė darbų tempo

Pasakojimą apie šį A+ energinio naudingumo klasės verslo centrą vertėtų pradėti nuo to, kad didžiąją dalį laiko per jo statybas šalyje buvo karantinas, todėl čia dirbusios komandos susidūrė ne tik su nelengvais projekto reikalavimais, bet ir su karantino apribojimais, juolab pats statybų pabaigos terminas buvo iššūkis.

Nelengvomis aplinkybėmis visos bendradarbiavusios įmonės susitelkė ir karantino laikotarpiu buvo vykdomi darbai atvirame ore, todėl pavyko išlaviruoti ir darbų tempo nesumažinti. Laimei, planavimas, profesionalumas ir ilgametė komandų patirtis padėjo projektą užbaigti laiku.

Lvovo verslo centras 65

Adresas: Lvovo g. 37, Vilnius

Vystytojas: „Lords LB Asset Management“, „NT slėnis“

Architektai: „Cloud architektai“

Gen. rangovas: „Naresta“ 

Interjero autoriai: „Cloud architektai“

Pastato bendrasis plotas: 22,291 m2 (antžeminės dalies – 14,844 m2 , požeminės – 7,447 m2)

Statybos trukmė: 2019 m. birželis – 2021 m. vasaris

Lvovo verslo centras 59

Architektūrinė koncepcija – perėjimas nuo medinių namelių iki aukštųjų kaimynų

Šnipiškėse, Lvovo ir Krokuvos gatvių sankryžoje, išsidėsčiusio „Lvovo“ verslo centro architektūros autoriai – vilniečiai „Cloud architektai“ su Antanu Dageliu priešaky. Pasak jo, nenugludinta pirminė pastato idėjinė koncepcija buvo rami, berėmio fasado, švarių ir itin paprastų tūrių kompozicija, pabrėžianti Gegužės 3-iosios gatvės ašį.

„Priėmėme drąsų sprendimą ir šoninius ilguosius pastato fasadus stengėmės sukurti kaip įmanoma monumentalesnius ir lakoniškesnius. Švarus dvigubo fasado išorinis sluoksnis buvo sukurtas kaip veidrodis, atspindintis aplinką. Ilgųjų fasadų idėja gimė jau vėlai vakare, Lvovo gatve važiuojant iš biuro po darbų. Tokius juos matome ir šiandien, kaip Čiurlionio „Ramybė“ paveiksle: du žiburėliai masyvaus kalno viduryje“, – lyriškai apibūdino A. Dagelis.

Anot architekto, pastato aukštį labiausiai lėmė ne aukštoji Šnipiškių kaimynystė, o greta stovintys mediniai nameliai, medžiai ir visa, kas liko už statybų tvoros.

Lvovo verslo centras 73

„Projektavimo pradžioje mes stovėjome tuomet dar neasfaltuotoje automobilių aikštelėje ir aiškiai supratome, kad esame „antroje choro pakyloje“, – jei sieksime maksimalios altitudės, perėjimas nuo sodybinio užstatymo bus labai agresyvus. Todėl „Lvovo“ verslo centro projekte bandėme vizualiai sutaikyti abi puses: lietuviškai aukštus dangoraižius ir vieno aukšto dvišlaičius medinius namelius, kurie, turiu prisipažinti, mums yra vertingi. Jie atrodo tokie įaugę ir susiformavę kaip miestelis mieste“, – sakė pašnekovas.

Įspūdingas pastato fasadas – kelionės į Niujorką atspindys

Vizualiai du arti vienas kito suformuoti „Lvovo“ tūriai tarp savęs turi dar ir vidinį – kaip A. Dagelis sako – pratęstą vidinę gatvę. Būtent dėl šios idėjos pastato atrijus buvo projektuotas tarsi estetinis gatvės tęsinys. Gatvės atsikartoja ir ant asfalto – pagrindinė lauko erdvė pabrėžta tamsesnio granito danga.

„Procese buvo įvairių ieškojimų, kaip perteikti pastato su fasadais vaizdą viduje. Taip gimė idėja, kad šie du pastato korpusai yra kaip išilgai perpjautas padalintas tūris ir todėl vidinės atrijaus sienos turi nemažai stiklo plokštumų – per jas matysis visas biurų pastato gyvenimas“, – pažymėjo studijos „Cloud architektai“ vadovas.

Lvovo verslo centras 22
„Lvovo“ fasadas, pasak architekto, yra ne tik išskirtiniausias, bet ir drąsiausias pastato sprendimas. Jis sudarytas iš dvigubo hibridinio stiklo su automatinėmis žaliuzėmis viduryje.

„Lvovo“ fasadas, pasak architekto, yra ne tik išskirtiniausias, bet ir drąsiausias pastato sprendimas. Jis sudarytas iš dvigubo hibridinio stiklo su automatinėmis žaliuzėmis viduryje.

„Labai sunku ir architektūriškai rizikinga kurti švarų stiklo fasadą be papildomų elementų pagalbos – t. y. be Lietuvoje itin mėgstamų vertikalių lamelių, grotelių, horizontalių, dėmesį nukreipiančių elementų. Tokių „švarių“ pastatų gausu Niujorke, iš kur ir parsivežiau norą įgyvendinti vientiso stiklo sprendinį Lietuvoje“, – pridūrė pašnekovas.

Dar vienas įdomus sprendinys – pastato atrijaus stogas. Jis išsiskiria savo konstrukcija ir apšvietimu – atrijaus sijose esantys šviestuvai tamsiu paros metu vidaus perspektyvoje sukuria nesibaigiančio tunelio įspūdį.

Lvovo verslo centras 20

Tvarūs sprendimai – gamtai ir piniginei

Dar vienas išskirtinis „Lvovo“ verslo centro bruožas – statinys nuo pat pirmos sumanymo dienos buvo planuojamas remiantis tarptautiniu tvarių pastatų „BREEAM New Construction“ (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) standartu. Šiandien pastato projektas jau yra gavęs „Excellent“ lygio sertifikatą.

Vertinimą atlikęs bendrovės „SEES Group“ vadovas Kęstutis Kvietkauskas pabrėžia, kad pastato tvarius sprendimus garantavo aukštus reikalavimus atitinkantys projektiniai sprendiniai, medžiagos, gaminiai ir inžinerinė įranga.

Viena tokių sistemų – premium klasės dvigubi elementiniai „Schuco“ profilio fasadai su automatinėmis žaliuzėmis, valdomomis pagal ant pastato sumontuotos meteorologinės stoties gautą informaciją ir pagal saulės šešėlio pasikeitimą.

Lvovo verslo centras 38
Lvovo verslo centras 32

„Aliuminio ir stiklo fasadinė sistema užtikrina pastato sandarumą, apsaugą nuo atmosferinių kritulių, šalčio, taip pat tarpfasadinės žaliuzės saugo nuo perkaitimo, kas taupo pastato vartojamą energiją, o išorinis stiklas suteikia architektūrinį vientisumą ir išskirtinumą“, – pasakojo K. Kvietkauskas.

Tačiau BREEAM vertintojai atsižvelgia ne tik į energijos tausojimą, bet ir į žmogaus patogumą statinyje, todėl svarbūs tampa tokie momentai kaip LED apšvietimas, natūralios dienos šviesos prietekis, aukšto efektyvumo šaldymo, šildymo ir drėkinimo sistemos, maloni akustika, automobilių ir dviračių saugyklos, dušinės ir t. t.

„Lvovo“ verslo centre iš kiekvienos darbo vietos galima stebėti ir valdyti vėdinimo sistemas, mikroklimato zonas, apšvietimą ir fasado žaliuzes. Patalpų apdailai panaudotos įvairios akustinės sienų ir lubų apdailos medžiagos, kurios sukuria komfortišką garso izoliacijos klasę ir puikią akustiką. Taip pat pastato vystytojai daug dėmesio skyrė ir lauko apšvietimui: apšviesti praėjimai, šaligatviai ir perėjos“, – vardijo specialistas.

Lvovo verslo centras 1
Lvovo verslo centras 4
Lvovo verslo centras 5

Ant „Lvovo“ stogo yra sumontuota saulės elektrinė, o požemyje įrengta net daugiau, nei reikalavo BREEAM standartai, elektromobilių krovimo stotelių. Beje, visa ant stogo išdėstyta įranga, taip pat ir saulės elektrinė, yra paslėpta už fasado parapetų – tai sukuria efektą, kad stogas nėra apkrautas. Tai pat pastate naudojama sifoninė lietaus vandens surinkimo sistema.

Visi šie tikslai pasiekti, objekte įrengus pavyzdinį pastato maketą, vadinamąjį „Mock Up“ (liet. modelis). Pastato energiniam naudingumui užtikrinti buvo pasamdyta UAB „EE plius“ komanda. 

Projekto vystytojai nepamiršo savo indėlio ir į pastato aplinką: išasfaltuota ir sutvarkyta sostinės Krokuvos gatvės atkarpa nuo Giedraičių gatvės, taip pat suprojektuota ir įrengta praplatinta nauja šviesoforo reguliuojama sankryža Lvovo gatvėje, iš kurios galima tiesiai įvažiuoti į požeminę „Lvovo“ verslo centro stovėjimo aikštelę.

Lvovo verslo centras 14
Lvovo verslo centras 19
Lvovo verslo centras 39

Skaičiai:

Objekte dirbo netoli 100 rangos įmonių.

Vidutiniškai statybos aikštelėje dirbo daugiau nei 300 specialistų per dieną.

Per piką specialistų skaičius statybų aikštelėje buvo apie 400.

Iš viso pastate bus įrengta iki 1300 darbo vietų.

Karuselinės durys taupo energiją ir pabrėžia prestižą

nta

„Lvovo“ verslo centro pastate sumontuotos Olandijos bendrovės „Boon Edam“ karuselinės durys stabdo skersvėjus ir neleidžia lauko orui patekti į pastatą, taip sutaupoma energija naudojama pastatui šildyti ir orui kondicionuoti.

„Cloud“ architektų pasirinkta optimali automatinių stumdomųjų durų fasade ir įtrauktų karuselinių durų kombinacija yra geriausias sprendimas pastato naudojamai energijai taupyti. Kartu toks sprendimas leido architektams išgauti vientisą pagrindinio fasado plokštumą ir ekspresiją.

image 2021 05 10 114119

Įrengtų „Crystal Tourniket“ modelio karuselinių durų konstrukcija iš vientiso berėmio laminuoto stiklo su stikliniu stogu ir nerūdijančiojo plieno akcentais savo lengvumu ir stiliumi traukia dėmesį ir atitinka per visus aukštus įrengto atrijaus lengvą ir skaidrų stilių.

Trečiai tos pačios šeimos kartai priklausanti Nyderlandų bendrovė „Royal Boon Edam International B.V.“ gamina karuselines duris nuo 1903 metų. Šiandien „Boon Edam“ yra pasaulinis karuselinių durų gamybos lyderis, gaminantis didžiausią skaičių aukštos kokybės, visų modelių ir tipų karuselinių durų ir aukščiausios apsaugos lygio kontroliuojamo praėjimo durų ir vartelių. Bendrovės gaminius renkasi reikliausi klientai visuose žemynuose. Lietuvoje „Boon Edam“ gaminius parduoda, montuoja ir prižiūri daugiamečiai „Boon Edam“ partneriai, dirbantys UAB „NTA Baltic“.

800 m paviršinių nuotekų tinklų – lietaus ir tirpstančio sniego vandeniui surinkti

DAVINGE

UAB „Davingė“ objektui sumontavo paviršinių nuotekų – lietaus, tirpstančio sniego tinklus vandeniui nuo pastato ir aplink jį surinkti. Tam tikslui iš pradžių visoje gretimoje Krokuvos gatvėje įmonei teko įrengti paviršinių nuotekų tinklus, kurių vamzdžių skersmuo – 400 mm, su perspektyva ateityje prie šių tinklų prijungti visą Krokuvos gatvę.

Lvovo gatvėje buvo sumontuoti du vandentiekio įvadai į naująjį verslo centrą ir buitinių nuotekų tinklai. Didžioji dalis Lvovo gatvės sumontuotų tinklų pakloti betranšėjinėmis technologijomis, kadangi prisijungimai į esamus vamzdynus buvo dideliame gylyje ir po važiuojamąja gatvės dalimi. Po automobilių stovėjimo aikštele sumontuoti drenažo tinklai, kurių ilgis apie 800 m, įrengti 7 lietaus nuotekų surinkimo šuliniai. Naudojamos buvo tik aukščiausios kokybės medžiagos.

Rytdienos inžineriniai sprendiniai – jau dabar!

caverion logo

Įmonės „Caverion Lietuva“ komanda pelnytai didžiuojasi, kad vykdant šį projektą buvo įgyvendinti šiuolaikiniai pastato valdymo sprendiniai, panaudojant naujos kartos įrenginius. Vienas jų – individualus mikroklimato valdymas pagal poreikį (angl. Smart room control). Skaityti daugiau >

Kelionėje link „BREEAM Outstanding“ standarto svarbu profesionalumas ir patirtis‎‎

naresta logo

Profesionalūs pastatų sprendimai prasideda nuo teisingų pirmųjų žingsnių: gerai pasirinktų architektūrinių idėjų ir atitinkamai inžineriškai teisingai numatytų techninių sprendimų. Tai žinodami įmonės „Naresta“ atstovai ėmėsi nelengvo darbo – pastatyti pagal tarptautinių tvarių pastatų „BREEAM New Construction“ standartus suplanuotą „Lvovo“ verslo centrą, siekiantį aukščiausio įvertinimo – „Outstanding“ sertifikato. Skaityti daugiau >

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 kovas

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • nefainas

    2022-07-02, 12:30  

    girtis mokam, bet pastatas tai nykokas

  • Fainas

    2021-06-05, 8:37  

    Pastatas tikrai fainas. Tiek išorėje, tiek viduje.

Rekomenduojami video