Top Baneris

Kelionėje link „BREEAM Outstanding“ standarto svarbu profesionalumas ir patirtis

2021 gegužės 10 d.
Lvovo verslo centras 71
„Lords LB Asset Management“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Profesionalūs pastatų sprendimai prasideda nuo teisingų pirmųjų žingsnių: gerai pasirinktų architektūrinių idėjų ir atitinkamai inžineriškai teisingai numatytų techninių sprendimų. Tai žinodami įmonės „Naresta“ atstovai ėmėsi nelengvo darbo – pastatyti pagal tarptautinių tvarių pastatų „BREEAM New Construction“ standartus suplanuotą „Lvovo“ verslo centrą, siekiantį aukščiausio įvertinimo – „Outstanding“ sertifikato.

Pasak šio projekto vadovo Jevgenijaus Kleinovo, „Lvovo“ verslo centrui buvo suplanuota siekti „Excellent“ įvertinimo, tačiau viduryje statybų proceso vystytojai pastebėjo, kad visai nedaug trūksta iki „Outstanding“ vertinimo įgyvendinimo, tad buvo nuspręsta būtent jį ir pasiekti.

„Nors „Naresta“ ir yra sukaupusi patirties naudojant „BREEAM“ standartus, šis projektas turėjo savo iššūkį – tai pirmasis mūsų statomas pastatas ir tik antrasis visose Baltijos šalyse, kuris gautų aukščiausią tvarių pastatų statybos proceso standarto BREEAM įvertinimą – „Outstanding“, – prisipažino J. Kleinovas.

Konstrukcinių išbandymų netrūko

Pirmasis didelis iššūkis bendrovei buvo išspręsti pirmo aukšto grindų klausimą. „Tradicinė monolitinė statyba nebūtų leidusi sukurti tokio pastato ir tai nulėmė, kad, pereinant iš automobilių stovėjimo aikštelės į antžeminę dalį, buvo pasirinktas mišrus surenkamasis karkasas – iš anksto įtemptos monolitinės-gelžbetoninės konstrukcijos. Jas sumontuoti padėjo iš Latvijos atvykę partneriai“, – sakė pašnekovas.

Pagrindinis pastato išskirtinumas – fasadas, kuris taip pat turėjo savo išbandymų. „Didelis dėmesys buvo skirtas ne tik inžineriniams sprendimams, bet ir stiklo skaidrumui bei tonui. Be to, architektų sumanymai buvo netradiciniai, todėl šio fasado kaina taip pat buvo solidi. Jei fasadus galima lyginti su automobiliais, tai šis būtų „Bentley“, – juokavo „Narestos“ atstovas.

Ant fasado įrengta fasadinių elementų valymo ir remonto sistema – prie visų fasado perimetrų įrengtos metalo kolonos, ant kurių padarytas bendras monobėgis, o ant jo pritvirtinti du lopšiai, skirti žmonėms įsilipti.

Lvovo verslo centras 61

Didžiausias iššūkis – architektūros kokybės išlaikymas

„Lvovo“ verslo centre gausu ir daugiau nestandartinių statybinių sprendimų – nuo kabančių laiptų ir fasado, kuris yra „pakabintas“ ant pastato aštunto aukšto sijos, iki stiklo fasadą laikančio įspūdingo dydžio plieninio fachverko bei maksimaliai didelių fasado stiklo gabaritų. Tačiau rimčiausias išbandymas „Narestos“ komandai buvo įrengti atrijaus konstrukcijas ir atlikti jo apdailos darbus.

„Norėdami užtikrinti atrijaus sienų, grindų, kitų konstrukcijų bei elementų griežtų linijų suvedimo ir erdvės vientisumo jausmą, negalėjome leisti įvykti jokioms, tokiems konstrukciniams elementams paprastai leistinoms, statybinėms paklaidoms. Pavyzdžiui, kabantys laiptai reikalavo tokios precizikos, kad montuojant nebuvo galima nuo plano popieriuje nukrypti nė milimetro. Griežtų linijų išlaikymas montuojant laiptų turėklus ir kitus elementus taip pat buvo labai svarbus“, – pabrėžė specialistas.

Susijungę akustiniai ir meniniai sprendimai

Iš pirmo žvilgsnio neįgudusiai akiai gali pasirodyti, kad pastato atrijaus zonoje įrengta gana nesudėtinga apdaila, nes matoma tik lukštuotų akustinių lamelių plokštuma, sulygiuota su langų plokštumomis ir kitomis charakteringomis linijomis. Bet neriant į detales matosi, kad įgyvendinti labai sudėtingi meniniai sprendiniai, kurie ir vėl reikalavo griežtų linijų išlaikymo.

„Pastato atrijui panaudota A2 degumo klasės akustinių lamelių sistema, o akustiniai apdailos elementai sumontuoti šachmatų lentos principu – blokas vertikaliai, blokas horizontaliai. Mineralinė vata minėtuose blokuose įrengta skirtingų storių, siekiant išgauti geriausią akustinę sugertį. Po ta pačia apdaila paslėptos durys į konferencijų sales ir kabinetus“, – atskleidė J. Kleinovas.

Lvovo verslo centras 59

Tvarumas – ir statybų aikštelėje

„Lvovo“ verslo centras buvo planuojamas pagal tarptautinių tvarių pastatų „BREEAM New Construction“ standartus, tad apie ekologiją buvo galvojama net statybų aikštelėje.

„Norint įvykdyti kriterijus, būtinus „BREEM Outstanding“ įvertinimui gauti, buvo atkreiptas ypatingas dėmesys kiekvienai detalei, pavyzdžiui, pastato koncepcijoje numatyti saulės elementai buvo naudojami ir statybų reikmėms – tam tikrai zonai apšviesti. Statyba buvo draugiška tiek gamtai, tiek žmonėms – akį traukiančiam pastato fasadui įrengti buvo naudojamos medžiagos, turinčios EPD (angl. Environmental product declaration) deklaracijas, visos statybinės atliekos buvo rūšiuojamos, o didžioji dalis jų – perdirbamos“, – pasakojo specialistas.

Taip pat šio pastato statybos darbams naudoti vandenį ir elektros energiją taupantys prietaisai, sukurtos patogios sąlygos darbininkams: valgyklos, dušai, valgomieji.

„Statybos aikštelė buvo pritaikyta ir svečiams, turintiems judėjimo negalią: sukurti takai, skirti neįgaliųjų vežimėliams. Takams naudotos laikinos, standartus atitinkančios plokštės“, – prisiminė „Narestos“ atstovas.

naresta logo


PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video