Top Baneris

Lukiškių aikštės šturmas

2016 gegužės 13 d.
Pasidalykite straipsniu

Kone 20 metų trukusios visų įmanomų visuomenės grupių diskusijos, trys ar keturi architektūrinės idėjos konkursai, daug skirtingų vizijų, galutinių ir nekeičiamų sprendimų, tiek pat pažadų – ir visa to vis vien neužteko, kad gegužės 12 dieną, ketvirtadienį, vykusiame Lukiškių aikštės tvarkybos iniciatoriai – Aplinkos ministerija ir Vilniaus savivaldybė – būtų galėjusios pristatyti ištobulintą, visų suinteresuotų pusių „palaimintą“ ir tiesiog sklandaus įgyvendinimo nusipelniusį projektą.

Ministerija ir savivaldybė Lietuvos architektų sąjungoje vykusiame renginyje tegalėjo pademonstruoti ryžtą pradėti aikštės tvarkybos darbus – panaudoti šiemet Vyriausybės skirtus 1,5 mln. eurų (kitais metais į projekto sąskaitą turėtų įkristi dar 0,5 mln. eurų): iki metų pabaigos norima įrengti požeminius inžinerinius tinklus, sutvarkyti aikštės dangą, įrengti dalį kitos infrastruktūros. Savivaldybė liepos mėnesį jau planuoja pradėti šiuos darbus. Miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis susitikime su architektais ir visuomene daug kartų pakartojo, kad tikisi, jog sudėtingo projekto organizatoriai nebus trukdomi dėl į ratus kaišiojamų pagalių ir sulauks tik konstruktyvios kritikos.

Vakar jau buvo aišku, kad kritikos jie tikrai sulauks – auditorijai pristatytą architektų Gintaro Čaikausko, Lino Naujokaičio ir jų komandos parengtą naują Lukiškių aikštės sutvarkymo projektą architektai primygtinai paprašė jau kitą savaitę aptarti Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryboje. Paskutinio (o gal vis dėlto tik pastarojo) Lukiškių aikštės konkurso laimėtojų atstovas Nacionalinės premijos laureatas Rolandas Palekas po kolegų pristatymo buvo skeptiškas – pirmiausia pabrėžęs, kad trumpas pristatymas nepakankamas objektyviai įvertinti projektą, suformulavo nepalankų pirmąjį įspūdį: „įvairių daiktų rinkinys“.

G. Čaikausko vadovaujama komanda kaip tik tokią užduotį – suprojektuoti aikštę naudojantis geriausiomis per tuos keliolika metų sugeneruotomis idėjomis – ir buvo gavusi. R. Palekas iš projekto jau buvo „dingęs“. Beje – pačiu netikėčiausiu metu: kai vos išrinktas naujas sostinės meras Remigijus Šimašius atsistojo prieš filmavimo kameras ir paskelbė – imame 2011 metais nugalėjusio R. Paleko komandos projektą „Ramybė“, sumažiname jo apimtis ir kainą (pagal pirminį projektą ji siekė 11 mln. eurų), ir pradedame įgyvendinti. O tada paaiškėjo, kad Viešųjų pirkimų tarnyba tokias projekto korekcijas traktuoja kaip naują projektą, kuris būtų pažeidęs lygiateisiškumo principus kitų konkurso dalyvių atžvilgiu.

Čia viskas ir „trūko“ – apie projekto įgyvendinimą (bent jau esminių sprendinių) iki 2018 metų svajojusios ministerija ir savivaldybė nutarė, kad nebe laikas skelbti naujus architektūrinės idėjos konkursą. Vietoj to buvo paskelbtas rangos konkursas, kurį laimėjusi jungtinė trijų įmonių grupė („Infes“, „Ekstra statyba“ ir „Pamario restauratorius“) gavo teisę pasikviesti jiems patinkančius architektus „sudėlioti“ projektui. Kalbama, kad laimėtojams derybos su R. Paleku nepavyko – kai kurių nuolaidų jis tiesiog nebenorėjo daryti, architektui nepriimtinas pasirodė ir situacijos padiktuotas tempas, gresiantis šiam projektui tapti visišku fiasko.

Taip projekte atsirado 2011 metų konkurse su projektu „Rėdos ratas“ antrąją vietą užėmusi G. Čaikausko komanda, kuri tiki, kad gali ir spės parengti per artimiausius mėnesius tokį projektą, kuris išpildys visų visuomenės grupių lūkesčius, ir atnaujinta aikštė taps reprezentatyvia, jaukia miestiečių susibūrimų vieta, kurioje bus daug žaliųjų erdvių ir vietos iškilmingoms Lietuvos šventėms, minėjimams.

„Pagrindinė idėja – didžiulėje erdvėje išpildyti visų socialinių grupių lūkesčius. Lukiškių aikštės erdvė išliks žaliojo charakterio, tačiau joje bus aiškiai išreikštos funkcinės zonos. Aikštė pavirs savotišku gyvybės medžio simboliu. Medis – tai takelių forma, perauganti į smulkesnes šakeles žaliojoje zonoje ir savotiškai įsiliejanti į miesto erdves“, – projektą pristatė architektas G. Čaikauskas.

Pristatytoje aikštės koncepcijoje brėžiama įtampos meninė linija – riba tarp okupacijų ir laisvės. Ši riba dalija aikštę į dvi dalis reprezentatyvią kietąją aikštės zoną, kurioje galės vykti reprezentacinės šventės bei miesto mugės, ir žaliąją demokratinę zoną, kurioje daug gyvybės ir žalumos – vietos piknikams, lauko kavinės, vaikų žaidimų aikštelės, mankštinimosi aikštelės, pasivaikščiojimų takai, dviračių takas, nauji šviestuvai.

Savivaldybė kviečia susipažinti su Lukiškių aikštės sutvarkymo projektu ir savo pastabas siųsti el. p. lukiskiu.aikste@vilnius.lt iki 2016 05 23.

Sauliaus Žiūros nuotr. ir G. Čaikausko autorių kolektyvo vizualizacijos


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video