Top Baneris

Lietuvos statybų rinka traukiasi, darbų užsienyje daugėja

2017 balandžio 12 d.
Rusnės Marčėnaitės nuotr.
Rusnės Marčėnaitės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Įspūdį, kad statybų sektorius auga ir statybininkai gyvena „aukso amžiuje“, paneigė statistika, kuri įprastai pateikia geresnius rodiklius, nei yra iš tiesų. Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) metiniame pranešime pateikiami duomenys skelbia, jog bendros statybų apimtys 2016 metais buvo mažesnės nei 2015 ar 2014 metais.

Praėjusiais metais statybos darbų bendros apimtys siekė 2,512 mlrd. eurų. 2014 ir 2015 metais atitinkamai statybų apimtys siekė 2,675 mlrd. ir 2,691 mlrd. eurų. Skirtumai palyginti nedideli, tačiau tendencija mažėti juntama jau ne pirmus metus iš eilės ir tai, anot LSA prezidento Daliaus Gedvilo, verčia sunerimti.

„Problemų yra išties daug ir kartais pasijuntame vieni, sprendžiame jas be valdžios paramos. Statybų sektorius šalies ūkiui labai svarbus. Jau kelintus metus statybos darbams teko ne mažiau kaip 30 proc. visų viešųjų pirkimų, o atskirais ketvirčiais statybai tenkanti dalis pakildavo net iki 67 proc. Statybų sektoriaus indėlis į bendrąjį vidaus produktą tikrai didelis, bene didžiausias iš visų ūkio šakų. Tačiau teigiamo valstybės požiūrio labai pasigendame“, – sakė D. Gedvilas.

Didžiosios statybų kompanijos jau ne kartą atkreipė dėmesį, kad yra apmirusi pramoninė statyba. Statistika irgi tą patvirtina – daugiau kaip 88 proc. visų statybos leidimų praėjusiais metais išduota gyvenamiesiems namams statyti. Todėl didesnių projektų stambiosioms kompanijoms tenka ieškoti užsienyje. Čia lietuvių atliktų statybos darbų apimtys kasmet sparčiai auga: 2013 metais jų buvo atlikta už 146,2 mln. eurų, o 2016 metais – už 232,7 mln. eurų.

Dalius Gedvilas. LSA nuotr.

Dalius Gedvilas. LSA nuotr.

„Viena vertus, tai rodo išaugusį pasitikėjimą mūsų šalies statybininkais. Antra vertus, į tai irgi turi atkreipti dėmesį mūsų valdžia. Išgyventi Lietuvoje statybų įmonėms vis sunkiau. O nuo eksporto iki emigracijos labai nedaug trūksta. Juo labiau, kad pavieniai darbuotojai emigruoja labai dideliu tempu, mūsų šalyje trūksta kvalifikuotos darbo jėgos“, – kalbėjo D. Gedvilas.

Kitos aktualiausios problemos statybininkams – nemažėjantis nelaimingų atsitikimų darbe skaičius bei dirbantieji su verslo liudijimais. Pastarieji, anot LSA vadovo, iškreipia rinką, sudaro nesąžiningą konkurenciją. Statistika rodo, kad dirbančių su verslo liudijimais skaičius ženkliai išaugo – nuo 9,4 tūkst. 2012 metais iki 18,3 tūkst. 2016 metais.

„Reikia tik įsivaizduoti, kokią apyvartą jie generuoja valstybėje? Jie moka minimalius mokesčius, o gal ir ne visus, todėl šį klausimą reikia spręsti nedelsiant“, – pabrėžė ne tik D. Gedvilas, bet ir kiti LSA nariai.

Vienas iš siūlymų, kaip būtų galima suvienodinti konkuravimo salygas – taikyti nulinį PVM tarifą juridiniam asmeniui, sudariusiam sutartį su fiziniu asmeniu dėl statybos darbų.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video