Top Baneris

Liepos 6-ąją – pažintis su Kauno istorija

2018 liepos 9 d.
„L6“
Renatos Kilinskaitės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Valstybės dieną Kauno architektūros ir istorijos mylėtojai – iniciatyva „Ekskursas“ pakvietė atšvęsti masiniame ekskursijų festivalyje „L6”. Rezultatai organizatorius nudžiugino: minint pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnaciją Kaune per dieną įvyko 11 krypčių, kvietusių keliauti 30 ekskursijų, kuriose apsilankė apie 1100 lankytojų.

Architektūrinių ekskursijų festivalyje „L6“ tradiciškai Iš anksto į ekskursijas registruotis nereikėjo – liepos 6-osios dieną rengiamas festivalis vyko „gyvosios eilės“ principu. Lankytojus paviljone priiminėjo entuziastinga „Ekskurso“ komanda – savanorių moksleiviai ir studentai.

Visi norintys pakliuvo bent į vieną ekskursiją. Nemokamas renginys sutraukė ir tikrų architektūros bei Kauno istorijos entuziastų, kurie stengėsi pakliūti ir į dvi ar net tris ekskursijas. Tam prireikė gero laiko planavimo ir greitų kojų, nes vienu metu mieste vykdavo 2–4 ekskursijos. Ypatinga naujovė – bene pirmą kartą išbandytos ekskursijos gestų kalba, pristatant Kauno modernizmą – ekskursijas vedė gidas.

Daugiausia dėmesio festivalio metu sulaukė trumpų ekskursijų formatas – vadinamasis „Ekskurso“ ekskursas. Tai iki 45 minučių trunkanti ekskursija po vieno konkretaus pastato vidų, kur paprastai nėra galimybės pakliūti. Tarp populiariausiųjų ekskursų buvo Ugniagesių rūmai – puikus tarpukario modernizmo architektūros pavyzdys. Ekskurso komandos nario Dovydo Januškos vedamo ekskurso metu buvo glaustai pristatyta ir ugniagesybos istorija ir funkciniai pastato planavimo ypatumai. Abejingų nepaliko 1929 metais Edmundo Alfonso Fryko ir Prano Markūno suprojektuotas gaisrinės įrangos džiovinimo bokštas su atvira laiptine.

Švenčiant Valstybės dieną šiemet buvo atsigręžta į Kauno mokyklas ir gimnazijas, kur mokėsi žymūs valstybės veikėjai ir visuomeninkai. Atrinkti trys charakteringiausi pavyzdžiai: J. Jablonskio gimnazija (buv. J. Jablonskio pradžios mokykla, arch. Antanas Jokimas), Saulės gimnazija (arch. ir J. Naujalio muzikos gimnazija (buv. Žydų realinė gimnazija). Šios mokyklos įsikūrusios ryškiuose, Kauno identitetą formuojančiuose pastatuose iš tarpukario laikotarpio. Kai kuriems lankytojams tai buvo labai nostalgiški ekskursai, kadangi galėjo sugrįžti į … savo mokyklos suolą.

Tarp teminių ekskursijų – didžiausia apgultis įvyko „Gražinkime Kauną“ ekskursijoje „Kaunas – roko miestas, prieš 30 metų“. Ekskursija prasidėjo su 70 susidomėjusių svečių. Lankytojai atėjo atitinkamai nusiteikę ir apsirengę su žymių roko grupių (pavyzdžiui, dar 1988 m. Kaune koncertavusių vokiečių „Die Toten Hose“ marškinėliais. Pasivaikščiojimo pobūdžio ekskursija keliavo miesto gatvėmis klausantis, kaip laikinojoje sostinėje vyko pusiau „undergroundinis“ roko muzikos mylėtojo gyvenimas prieš 30 metų ar kuriuose pastatuose kūrėsi pirmieji muzikos klubai Kaune.

Projektą iš dalies finansavo Kauno miesto savivaldybės programa „Iniciatyvos Kaunui”.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video