Top Baneris

Kokybiškos statybos formulė

2014 gegužės 31 d.
Pasidalykite straipsniu

Statyboje naudojamos medžiagos ir produktai – vienas svarbiausių veiksnių, užtikrinančių pastato ilgaamžiškumą. Viena vertus, už savo darbų kokybę laiduojantys rangovai turėtų būti suinteresuoti, kad į statybų aikšteles patektų tik kokybiški gaminiai. Kita vertus, tokią prievolę numato ir teisės aktai. Dar vienas saugiklis – garantiniai pačių gamintojų įsipareigojimai. Tiesa, statybų sektoriaus atstovai pripažįsta, kad iškilus realiai problemai neretai sunku vienareikšmiškai įvertinti, ar statybų broką lėmė nekokybiškos statybinės medžiagos, ar vis dėlto buvo nepaisyta naudojimo instrukcijų.

Reputacija – ne tušti žodžiai

Uostamiesčio gyvenamojo Dragūnų kvartalo projektą įgyvendinančios bendrovės „Pamario troba“ direktoriaus pavaduotojo statybai Nerijaus Levinsko teigimu, kaip ir daugelis nekilnojamojo turto plėtotojų, įmonė perka kompleksinę statybos paslaugą, tad kokios statybinės medžiagos bei produktai bus naudojami – samdomo generalinio rangovo ar subrangovo kompetencija.

„Rangovų patikimumas – tikrai ne tušti žodžiai. Savo partnerius pažįstame ilgus metus, žinome, kad jie laikosi ir sutartinių, ir garantinių įsipareigojimų. Pavyzdžiui, šiandien yra nemažai langų gamintojų, kurie atvažiavo, sustatė langus ir kuriems nebeįdomu, kas toliau. Šiandien dirba – rytoj jų gal jau nebebus. Jeigu statytojas yra vadinamasis feniksas, kuris po kiekvieno projekto susidegina – jokių problemų, gavo pelno ir išėjo, bet 15 metų veikiančiai įmonei panašūs variantai netinka. Patirtis išmokė iš anksto užkirsti kelią tokioms problemoms. Kiekvienoje sutartyje numatome, kad firma, atlikusi darbus mūsų objektuose, garantiniam laikotarpiui pateikia ir draudimo garantą“, – pasakojo „Pamario trobos“ atstovas.

Pašnekovas pastebėjo, kad dažniausiai medžiagų kokybė nėra silpnoji statybų grandis. „Nesu girdėjęs apie rimtesnius atvejus, nebent kadaise pasitaikydavo tokių problemų su mūsų vietos gamintojais, kurie mėgdavo pataupyti medžiagoms, ko nors neįdėti. O iš esmės praktika rodo, kad statybų brokas dažniausiai susijęs ne tiek su medžiagų kokybe, kiek su statybų procesu. Vis dėlto nemažai lemia žmogiškasis faktorius – gali būti kur nors paskubėta, kas nors nesužiūrėta. Ypač daug problemų išlindo vadinamosios greitosios statybos metu, kai nekilnojamojo turto rinka pasiekė piką“, – kalbėjo specialistas.

Stambiems statytojams lengviau

N. Levinskas pripažino, kad net kilus rimtiems įtarimams dėl statybinių medžiagų kokybės veikiausiai lauktų ilgas ir sudėtingas procesas gamintojui įrodyti, jog produktas buvo naudojamas laikantis visų reikalavimų, ar net pagrįsti, kad apskritai buvo naudojamos ne kokio nors kito gamintojo medžiagos. „Nusiperki žmogus žiemą glaisto, nuglaistei, o jis atšoko. Gamintojas sako: o gal tu jį sušaldei? Ir tokių niuansų gali atsirasti ne vienas“, – mano specialistas.

Pašnekovas svarstė, kad dėl šios priežasties į kai kuriuos defektus galbūt neretai tiesiog numojama ranka. „Čia užsisuka visa karuselė – terminų nesilaikymas, baudos ir panašiai. Gal statybininkai kai ką ir nuslepia, kad nesiveltų į tuos ilgus, varginamus procesus. Tarkime, darbuotojai nuglaisto sieną, išlenda koks defektas – negi lauksi, kol kas nors ką nors išsiaiškins? Tad visai tikėtina, kad tokia situacija bus išspręsta paprastai – kur reikia, tą glaistą nuskus, nuvalys, užteps ką kita, kad tik nebūtų prastovų“, – galimą scenarijų dėliojo N. Levinskas.

Pašnekovas neneigė, kad garantinis statybos produktų terminas priklauso ne tik nuo konkretaus gaminio, bet ir nuo pasirinkto gamintojo bei to, kokias sąlygas su juo pavyks išsiderėti užsakovui: „Tarkime, taikomas vienoks garantinis lango stiklo paketo terminas ir kitoks profilio, lankstų, judančių detalių. Be to, kiekvienas atvejis – individualus, priklauso nuo to, kaip pavyksta susiderėti su gamintoju. Stambesniems statytojams – lengviau, nes kiekvienas gamintojas žino, kad didesnėmis apimtimis dirbančiai kompanijai pasiūlęs lankstesnes sąlygas gali tikėtis užsakymų ir ateityje.“

Be abejo, eksploatacinių sąlygų reikalavimais apsidraudžia ir patys statybinių produktų gamintojai. „Gal tai aktualu ne tiek mūro elementams, kiek vidaus apdailos medžiagoms. Pavyzdžiui, jeigu įrengtos medinės grindys, patalpoje svarbu užtikrinti ir tam tikrą drėgmės bei temperatūros režimą, apsaugą nuo mechaninių pažeidimų – juk jei po parketą vaikščiosi aukštakulniais, naivu tikėtis, kad jis ilgai atrodys pirminės išvaizdos“, – komentavo N. Levinskas.

Riziką prisiima statytojas

Klaipėdos universiteto (KU) Jūrų technikos fakulteto Statybos katedros vedėjas Darius Narmontas teigė, kad kalbėti apie garantinius statinio kokybės dalykus pirmiausia reikėtų formaliai, vertinant įstatymus. Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad 2013-aisiais įsigaliojo reglamentas, jog visi gaminiai, medžiagos, naudojami statyboje, turi turėti kokybės garantiją patvirtinantį CE ženklinimą.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video