Top Baneris

A klasės namai iš medžio: misija įmanoma

2017 kovo 21 d.
Bendrovės „Mediniai namai“ nuotr.
Bendrovės „Mediniai namai“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kylant energijos taupymo reikalavimams, statyti tampa vis sudėtingiau. Ne išimtis – ir statyba iš medžio. Šiuolaikinių technologijų pokyčiai atnaujino medienos, kaip ekologiškos ir tvarios statybinės medžiagos, reikšmę. Bendrovė „Mediniai namai“ pristato dvi statybos iš medžio technologijas, kurios įmonei leidžia konkuruoti rinkoje kaip energiškai efektyvių, ekologiškų ir sveikų namų statytojams.

Dvigubas tašas

Tai pažangi rąstinių namų statybos technologija, kurią bendrovė sėkmingai įsisavino. Šilti rąstiniai namai statomi iš džiovintų rąstų arba klijuotos medienos. Rąstinė konstrukcija šiltinama medžio vata. Dėl šių technologinių sprendimų namas tampa šiltas ir sandarus. Dvigubo 88 mm klijuoto tašo su 250 mm medžio vatos sluoksniu varža siekia 8,15 kv. m•K/W, o oro kaita esant 50 Pa – 0,3–0,5 karto per valandą (A energinės klasės normatyvai). Nors medinė konstrukcija atitinka energinius reikalavimus, nederėtų tiesmukai gretinti medžio ir mūro ypatybių.

Pasak Kauno technologijos universiteto Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto Medžiagų inžinerijos katedros docento dr. Antano Baltrušaičio, medis turi išskirtinę ypatybę, vadinamą šilumos masės efektu: „Medis akumuliuoja šilumą sienoje, neįleidžia šalčio ir neišleidžia šilumos. Jis pasižymi ypatybe, kad tam pačiam tūriui gerai užsandarinto medinio pastato su ta pačia termovarža reikia mažiau energijos temperatūrai palaikyti nei kitai medžiagai – tai yra vadinamasis šilumos masės efektas.“

Kampų sukirtimo pavyzdžiai

clt plokstes 3

CLT technologija

Ilgametė įmonės specialistų patirtis byloja, kad užsakovai pageidauja ne tik aukštų šilumos taupymo charakteristikų, pastato kokybės ir sparčios statybos eigos, bet ir medžiagų ekologiškumo bei sveiko pastato mikroklimato. Šiuolaikinės medžio technologijos leidžia tai paversti realybe. CLT (ang. Cross Laminated Timber) sluoksniuotos medienos plokštės technologija sukurta 1970-aisiais Šveicarijoje. Jų gamybai naudojama ekologiška žaliava – mediena, klijuojama į skydus, kurių matmenys siekia net 16500 x 3000 x 500 mm. CLT ypač išpopuliarėjo Vakarų Europoje kaip perspektyvi alternatyva tradiciniams statybos būdams.

CLT plokštės gali būti naudojamos ir sienų konstrukcijoms, ir stogui bei perdangoms, jos pasižymi panašiomis ypatybėmis, kaip ir laikomosios betoninės plokštės, tačiau yra daug lengvesnės, paprasčiau apdirbamos ir montuojamos, o tai pagreitina ir atpigina statybą.

Bendrovės „Mediniai namai“ nuotr.

Kuo CLT plokštės pranašesnės už kitas konstrukcines medžiagas?

• Sveika ir jauki aplinka. Rąstinio namo jausena, temperatūros ir oro kaitos komfortas, nereikalaujantis papildomos rekuperavimo sistemos.

• Kitaip nei statant rąstinį namą, čia yra beribė laisvė įgyvendinti architektūros idėjas.

• Ekologiškas ir tvarus produktas.

• Gaminiai išsiskiria ypatingu tikslumu. Skydai paruošiami gamykloje su visais pageidaujamais sujungimų mazgais, angomis langams, kanalais elektros įrangai ir santechnikai.

• Aukštas atsparumas ugniai (normatyvas REI 60).

• Aukšta energinė CLT konstruktyvo vertė, šilumos tiltelių eliminavimas leidžia paprasčiau įgyvendinti energiškai efektyvaus namo standarto reikalavimus.

Bene vienintelis trūkumas – kaip ir daugelis į ekologiją orientuotų produktų, CLT plokštės, tad ir statyba iš jų, kainuoja šiek tiek brangiau nei tradicinė statyba iš karkaso, blokelių ar plytų.

Straipsnis paskelbtas elektroniniame žurnale „SA energiškai efektyvus pastatas“, 2017 / 1.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video