Kauniečių puikiai žinoma vieta Žaliakalnyje – buvusios Kauno meno mokyklos pastatų kompleksas. Čia įsikūręs dabartinis Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetas. Kasmet jo bendruomenė suburia Lietuvos ir užsienio šalių menininkus, kurie, atvykę fakultetą, ypač domisi teritoriją juosiančia tvora, padabinta įspūdingomis pelėdų skulptūromis (vadinamasis Pelėdų kalnas). Jas dar 1924 metais sukūrė vienas garsiausių Lietuvos skulptorių Vincas Grybas.
Valstybės paramos griūvanti tvora nesulaukia, nors dar 2003 metais Kauno meno mokyklos statinių kompleksas buvo paskelbtas kultūros paminklu, o 2007 metais Vyriausybės nutarimu įtrauktas į Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą.
Kai Kauno kolegijai patikėjimo teise buvo perduoti pastatai, esantys adresu A. Mackevičiaus g. 27, aukštoji mokykla ėmėsi rūpintis jų sutvarkymu. Juolab kad pastatai pripažinti nacionalinės reikšmės nekilnojamąja kultūros vertybe ir 1993 metais įregistruoti kultūros vertybių registre.
2008 metais buvo renovuoti Justino Vienožinskio menų fakulteto pagrindiniai rūmai, o 2011-aisiais – keramikos mokymo korpusas. Atnaujinta architektūrinio ansamblio (statinių komplekso) dalis sukūrė galimybę ne tik organizuoti kokybišką studijų procesą, bet ir plėtoti kultūrinę veiklą Kauno miesto bendruomenei.
Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetas kasmet organizuoja daugiau nei 20 renginių, skirtų visuomenei. Čia rengiamos tarptautinės ir Lietuvos dailininkų parodos, fakulteto teritorijos parke vyksta kūrybinės dirbtuvės, plenerai, konferencijos, meno dirbinių mugės, kino filmų peržiūros, koncertai, formuojantys studentijos, akademinės bendruomenės, miestiečių platų kultūrinį akiratį, kartu pritraukiant meno pasaulio atstovus iš kitų šalių.
Vis dėlto finansų kitiems yrantiems kultūros paveldo komplekso elementams valdžia lėšų vis neatranda. Nors kolegija parengė tvarkybos darbų projektus ir pasinaudojo galimybe teikti projektų paraiškas Nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių išsaugojimo darbų finansavimui, tačiau lėšos šiam objektui nebuvo skirtos.
Apverktiną tvoros ir pelėdų skulptūrų būklę pripažįsta ir ekspertai. 2015 metų gegužę viešoji įstaiga Kauno regiono statybos konsultavimo ir audito centras atliko Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakulteto statinių komplekso tvoros konstrukcijų ekspertizę. Jos metu nustatyta, kad metalinė tvora daug metų neremontuota, nedažyta, išsikraipiusi nuo vertikalės, nėra atskirų elementų.
Metalinių elementų apatinės dalys yra žemėse, rūdija, būtina skubi metalinės dalies restauracija. Tvoros betoniniai stulpai išlikę tik keliose vietose, tvoros stulpai, laikantieji buvusios baterijos aptvaro elementus, yra sumūryti iš raudonų pilnavidurių plytų ir silikatinių modulinių plytų, sovietmečio gamybos, tinkuoti, stulpų pamatai reikiamai neįgilinti, apie 30–40 proc. stulpų yra išsikraipę, nukrypę nuo vertikalės, yra avarinės būklės.
Mūrinių stulpų tinkas nedažytas, didžioji dalis tinko nukritęs ar atšokęs, trūksta kelių paradinėse gatvėse stulpų paviršių puošiančių skulptoriaus Vinco Grybo 1924 metais sukurtų pelėdų, skulptūrų mūras sutrūkinėjęs. Apskaičiuota, kad valstybės saugomo kultūros paminklo – Kauno meno mokyklos statinių komplekso tvoros su kolonomis, užsibaigiančiomis skulptūromis, ir metalinių intarpų tvarkybos darbams atlikti reikalinga daugiau nei 300 tūkst. eurų.
Kauno meno mokyklos teritorija, kurioje įsikūręs Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetas, yra nedalomas kultūrinis paminklas, skirtas saugoti viešajam pažinimui bei naudojimui. Kauno meno mokyklos statinių kompleksas turi unikalią, reikšmingą visai šaliai, kultūros ir meno pasauliui istoriją.
Kauno kolegija puoselėja viziją, kad, sutelkus visuomenės ir valdžios pastangas, įmanoma įgyvendinti Pelėdų kalno kaip tarptautinio menų centro menininkų rezidencijos projektą, atveriantį naujų galimybių plėtoti visų rūšių meną, atvykstamąjį turizmą, puoselėti Kauno kaip patrauklaus ir intelektualaus miesto ir tuo pačiu valstybės reputaciją.
Kauno kolegija imasi iniciatyvos ieškoti papildomos paramos skulptūroms restauruoti – kreipiasi į neabejingus žmones ir verslininkus.
Kontaktiniai asmenys:
Juristė Renata Krygerienė, tel. 837-751143, el. p. renata.krygeriene@go.kauko.lt
Justino Vienožinskio menų fakulteto dekanė Sigita Saulėnienė, tel. 837-222348, el. p. sigita.sauleniene@go.kauko.lt.