Top Baneris

Kaštono apglėbtas namas

2022 liepos 1 d.
13 1520 VALEFLOR V HR 43©JOSE CAMPOSTik SA
Jose Campos nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kalvotoje Šiaurės Portugalijos vietovėje, besidriekiančioje iki pat Valfloro miesto, tankiai apsodintoje kaštonų medžiais ir ąžuolais, didžiulio 4 ha žemės sklypo savininkas nutarė paversti jį prieglobsčiu gamtoje, su vaizdu į Serra da Marofa kalnus.  

Išsaugoti nepaliestą gamtą

Į šią užduotį buvo žiūrima labai rimtai – suprojektuoti nedidelį namą sklypo savininkas pasitelkė žymų tautietį architektą João Mendes Ribeiro, eilės tvarių ir jautrumu urbanistiniam kontekstui bei gamtai pasižyminčių visuomeninių ir privačių pastatų autorių.

Didžiuliame – 4 ha sklype namui galima buvo parinkti bet kurią vietą, tačiau, anot architekto, pirmą kartą apsilankius vietovėje, jo dėmesys nukrypo į didelį išsikerojusiį kaštonmedį, kuris ir tapo namo projekto įkvėpimo šaltiniu. Po šiuo kaštonu, remiantis genius loci (lot. – vietos dvasia) koncepcija, buvo suprojektuotas prieglobsčio namelis, pavadintas „Kaštono namu“ (angl. Chestnut house).

2 1520 VALEFLOR V HR 45©JOSE CAMPOS

Pagrindinis architekto ir užsakovo siekis buvo kiek įmanoma išlaikyti beveik nepaliestą kaimo vietovės charakterį, o svarbiausia užduotis – sukurti medžio ir pastato tarpusavio dialogą, kuriame jie  vienas kitą papildytų ir susilietų su kraštovaizdžiu.  Todėl projektuojant pastato konstrukcijas ypatingas dėmesys buvo skiriamas išlaikyti medį beveik nepaliestą, pabrėžiant įspūdingą jo vainiką. Siekiant išsaugoti nepažeistas kaštono šaknis, suprojektuota lengva ir pakelta nuo žemės konstrukcija – tarsi savotiška platforma, kurios tūris ir medžiagiškumas harmoningai siejasi su reljefu.

10 1520 VALEFLOR O HR 42©JOSE CAMPOS
Jose Campos nuotr.

Medžio lajos prieglobstyje

Taisyklinga dviejų sujungtų kubų kompozicija (aukščiausia altitudė – 4,1 metro) sukurta taip, tarsi apkabintų medį ir tuo pačiu pagarbiai nuo jo atsitrauktų, atveriant pastatą link medžio lajos. Kelios šakos praslysta pro pastato stogą, švelniai jį palytėdamos. Tarsi medis dalintųsi savo gyvybinėmis jėgomis su žmonėmis, įsikūrusiais pastate. Jeigu žiūrėti iš paukščio ar drono skrydžio, kaštono vainikas uždengia namą,  visiškai paslėpdamas jį vaizdingame peizaže.

12 1520 VALEFLOR V HR 44©JOSE CAMPOS
Jose Campos nuotr.

Pastato fasaduose suformuotos didelės ir mažos angos, padedančios dar labiau susilieti su kraštovaizdžiu, orientuotos skirtingomis pasaulio kryptimis. Didžiosios angos jungia vidaus erdvę su gamta, o mažosios, pridengtos tamsintos modifikuotos medienos tašeliais, suteikia privatumo ir saugumo jausmą būnant viduje.  

Vidaus erdvėse – kintantis gamtos žaidimas

Namo vidaus patalpų erdvės suprojektuotos atsižvelgiant į ribotą plotą, tačiau maksimaliai išlaikant funkcionalų bei patogų vidinių erdvių naudojimą. Vienoje erdvėje yra poilsio ir virtuvės zonos, kitoje – svetainės ir miegamojo, antresolėje galima pastatyti papildomą lovą.

Didelis svetainės langas padeda neprarasti tampraus ryšio su aplinka ir tarsi ištrina ribas su priešais įrengta terasa, optiškai dar labiau padidindamas svetainės erdvę.  Jo dėka didesnę dalį gyvenimo, būnant šiame name, galima praleisti lauke. Terasa priešais svetainę tampa tarpine erdve tarp vidaus ir išorės, pridengta išsikerojusio kaštono tarsi baldakimo.

23 1520 VALEFLOR O HR©JOSE CAMPOS
Jose Campos nuotr.

Atviras gamtai namas po kaštonu ištisus metus atsiveria sezonų ir orų kaitoms – tarsi barometras, paklūstantis gamtos tekstūrų ir spalvų pokyčiams, o tuo pačiu padedantis namo gyventojams savo kūnu pajausti esant gamtos dalimi. Būtent kintantis gamtos žaidimas nulemia namo gyventojo kasdienį ritmą ir poreikius.

Tokiu būdu skirtingai nuo idiliško kraštovaizdžio, tarsi įrėminančio šių namų gyvenimą, namo projekte norėta atsižvelgti į nestabilumą ir nenuspėjamumą, siekiant išreikšti architektūrą glaudžioje simbiozėje su aplinkiniu kraštovaizdžiu.

Medžiagų pasirinkimas – pagal tvarumo principus

 Pastato konstrukcija pagaminta iš sertifikuotos medienos elementų, padengta orientuota skiedrų plokšte (OSB) ir kamštinėmis plokštėmis, pasižyminčiomis šiluminėmis ir akustinėmis savybėmis. Išorėje visi fasadai, stogas ir pagrindas dengti modifikuota mediena, nudažyta juodai. Ši medžiaga išlaiko natūralias medienos savybes ir garantuoja jos ilgaamžiškumą bei matmenų stabilumą. Sienos ir lubos bei baldai pagaminti iš beržo faneros, kuri suteikia šiltos ir jaukios atmosferos namų interjerui.

Pastato architektūriniai elementai ir medžiagų pasirinkimas atitinka tvarumo principus, o taip pat energijos ir mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančius sprendimus, siekiant kuo labiau sumažinti statybos poveikį aplinkai.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video