Top Baneris

Karjerai – vienintelis naudingųjų iškasenų gavybos būdas Lietuvoje

2014 rugpjūčio 25 d.
Pasidalykite straipsniu

Naudingosios iškasenos, išskyrus naftą, Lietuvoje iki šiol išgaunamos vieninteliu būdu – atviruose kasiniuose (karjeruose, durpių telkiniuose). Šiuo metu iš šalyje ištirtų 17 rūšių tokių iškasenų eksploatuojamos devynios. Tai klintis, dolomitas, smėlis, žvyras, molis, durpės, nafta, kreidos mergelis ir sapropelis. Jos daugiausia naudojamos statybinių medžiagų pramonėje ar keliams tiesti.
Karjerų naudojimas pradedamas nuo geologinio išžvalgymo ir baigiamas rekultivacija. Leidimus juos eksploatuoti išduoda Lietuvos geologijos tarnyba (LGT) prie Aplinkos ministerijos. Jos duomenimis, dabar šalyje yra 327 karjerai (be durpynų).
Daugiausia naudojamų karjerų turi Klaipėdos rajonas – 24 (iš jų 5 dar nepradėti eksploatuoti), Panevėžio r.– 22 (7 nepradėti), Jonavos r.– 21 (8 nepradėti) ir Telšių r. – 18 (4 nepradėti). Daugiausia durpių telkinių yra Telšių rajone (4), smėlio ir žvyro karjerų – Klaipėdos (11) ir Vilniaus (6) rajonuose, žvyro karjerų – Jonavos (7), Ukmergės (7), Lazdijų, Kupiškio, Panevėžio, Telšių, Anykščių ir Zarasų rajonuose (6).

Be didžiųjų karjerų, Lietuvoje veikia ir mažieji karjerai, kurių savininkai išgaunamas iškasenas naudoja savo reikmėms (ne pardavimui). Tokių mažųjų karjerų LGT yra įregistravusi 243.

AM inf.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video