Top Baneris

Šulinių apsauga: kad nereikėtų žiūrėti po kojomis

2013 spalio 21 d.
Pasidalykite straipsniu

Apie vandentiekio, buities ir lietaus nuotekų surinkimo liukus saugančius dangčius įprastai pagalvojame tik tada, kai paaiškėja, jog jų nėra. Blogiausia – jei tik tada, kai kažkas įkrenta į atvirą šulinį. Rizikos tokioms nelaimėms apstu – vien Vilniuje per metus pavagiama apie 250 metalinių kanalizacijos dangčių. Kaune savaitgalį vykusi dešimtmečio berniuko drama – dar vienas įrodymas, kad pastangos kovoti su metalo vagimis ir neatsakingais metalo laužo supirkėjais dar nepakankamos.

Bendrovė „Ginmika“ dirba tam, kad vandentiekio ir nuotekų šulinių dangčius prisimintume kuo rečiau – daro viską, kad jų nebūtų įmanoma pavogti, ir kad jie negąsdintų pėsčių ar ratuotų žmonių savo nestabilumu.

Šios užduotys nėra ateities vizija – tai rezultatas, pasiektas per septynerius metus: kuriant, eksperimentuojant, negailint pastangų ir lėšų produktams tobulinti. Kai 2005 metais įsikūrė bendrovė „Ginmika“, rinkoje dar dominavo prastos kokybės sovietinių laikų gaminiai. Įmonė nusprendė, kad atėjo laikas kitokiai kokybei. Juolab kad įstojus į Europos Sąjungą pasikeitė reikalavimai ir šių gaminių diametrams, ir standartams.

„Pastaraisiais metais, ypač plėtojant vandentvarkos projektus, jau projektuojama pagal europinius standartus, rengiame daug seminarų, kalbamės ta tema ir su savivaldybėmis, ir su projektuotojais, ir su statybų inspektoriais, – sakė bendrovės „Ginmika“ direktorius Gintaras Mikna. – Dangtis gali turėti fiksaciją, automatinį arba mechaninį užraktą, atidarymo mechanizmą su vyriu, apsaugą nuo atsitiktinio užsidarymo ir kitus saugumą garantuojančius elementus. „Ginmikos“ komandos uždavinys buvo sukurti saugius ir patogius gaminius.“

Darbai prasideda nuo idėjos suformulavimo, eskizų paišymo, brėžinių šlifavimo, formų gaminimo, netaupoma šioje bendrovėje ir gaminių korekcijoms – jei kuris nors modelis sulaukia naudotojų pastabų, nedelsiama jį tvarkyti. „Nuolat modernizuojame savo gaminius, stebime, renkame atsiliepimus, – patikino G. Mikna. – Jeigu trejus metus apie gaminį nieko negirdėti – viskas gerai. Jei išgirstame pastabų – arba skubiai taisome gaminį, arba jo išvis atsisakome.“

„Ginmikos“ gaminiai liejami Kinijoje, ten lietuviai vienoje bendroje Italijos ir Kinijos gamykloje turi automatinę liejimo liniją. Ši per metus iš kaliojo ketaus pagamina 7000 tonų produkcijos, ji keliauja „Ginmikos“ užsakovams Baltijos šalyse, Skandinavijoje, Rusijoje, Anglijoje. Kiekvienas naujas gaminys sertifikuojamas Anglijoje pagal „Lloyd“ kokybės sistemą, kiekvienas paženklintas EN124 standarto numeriu, turi tikslias naudojimo ir apkrovos klasės apibrėžtis.

„Pavadinimas „Ginmika“ yra ant visų gaminių – esame vienintelė kompanija Lietuvoje, kuri savo ketaus gaminius yra apdraudusi visoje Europoje“, – atkreipė dėmesį G. Mikna. Bendra draudimo suma – 100 tūkst. eurų. Tad jei atsitiktų draudiminis su šiais įrenginiais susijęs įvykis, naudotojams tereikėtų per tris dienas paskambinti draudimo kompanijai ir užfiksuoti faktą. Ši aplinkybė labai naudinga siekiant užsakymų kokybei ir gamintojams reiklioje Europos rinkoje.

Kelių tiesimo įmonės, su kuriomis nuo pirmos gyvavimo dienos glaudžiai bendradarbiauja „Ginmika“, ypač vertina tai, kad jos gaminiai yra saugūs. Be to, pabrėžė įmonės vadovas, „Ginmika“ ne tik duoda net 10 metų garantiją visiems savo gaminiams (standartiškai privaloma 3 metų garantija), bet ir vienintelė Lietuvoje nemokamai juos eksploatuoja: „Nesvarbu, iš kurio šalies pakraščio bus skambutis, jei kyla kokių problemų, įmonės eksploatacijos ir priežiūros brigada per savaitę nuvažiuoja į vietą, įvertina situaciją, nustato problemos priežastį ir atlieka garantinius remonto darbus. Prižiūrime savo gaminius visose Baltijos šalyse.“

Garantiniai įvykiai neišvengiami – gaminiai eksploatuojami dažniausiai intensyvaus eismo keliuose, patiria nuolatines apkrovas, trintį ir kitokį mechaninį poveikį. Bet dažniausiai problemų atsiranda dėl žmogiškojo faktoriaus, netinkamai vykdytų montavimo darbų. „Kad ir toks pavyzdys – statybininkai montuoja dangtį ant šulinio, į žiedo vietą, kur yra įmontuota garso izoliacijos tarpinė, pribyra smėlio ir žvyro, jo niekas neišvalo, ir dangtis, baigus darbus, uždaromas ne iki galo – šiukšlės neleidžia to padaryti tinkamai. Tada sunkioji kelininkų technika dirbdama objekte sugadina tarpinę, o kai gatvė atiduodama eismui, netrukus atsiranda bildesys ir pasipila skundai. Tokių ir panašių situacijų, pripažino „Ginmikos“ vadovas, netrūksta, todėl ilgalaikė garantija užsakovams bei rangovams yra ypač aktuali ir reikalinga. Kitos ketaus liukus rinkai tiekiančios įmonės eksploatavimo paslaugos nesiūlo, tad valstybė patiria nemažų išlaidų – netinkamų naudoti dangčių keitimas ir duobių užtaisymas apmokamas iš Kelių fondo lėšų.

Daugeliui užsakovų Lietuvoje sudominti galėtų užtekti fakto, kad „Ginmika“ rado priemonių apsaugoti savo gaminius nuo vagysčių – įmonės gaminių pasiūloje yra dangčių modelių, montuojamų taip, kad būtų neįmanoma juos paprastai nuimti: su specialiais paslepiamais vyriais, papildomais mechaniniais užraktais.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video