Statybos sektorius yra atsakingas už beveik trečdalį atliekų, todėl vis daugiau įmonių savo veikloje taiko žiedinės ekonomikos principus ir ieško sprendimų, kaip sumažinti daromą poveikį aplinkai. Tai ne tik mažina taršą, bet ir keičia požiūrį į statybų rinką.
Revoliucinis žingsnis jau žengtas
Prieš kelerius metus „Peikko“ išsikėlė tikslą – įgyvendinti „Žiedinio pastato“ projektą, ir šiandien tai jau pasiekta. Neseniai Suomijoje, Lahti mieste, buvo baigtas gyvenamojo namo projektas, sukurtas pagal žiedinės ekonomikos principus, kurio svarbiausi uždaviniai – pakartotinai konstrukcinių elementų panaudojimas ir aplinką teršiančių medžiagų kiekio mažinimas.
- Pastatas, kurį galima perkelti. Pastato konstrukcijoms pritaikytas „Peikko“ siūlomas naujausias sprendimas – išmontuojamos jungtys. Pastato konstrukcijos ne virinamos, o jungiamos naujos kartos varžtais, kurie gali būti naudojami ne vieną kartą. Tai reiškia, kad šis pastatas gali būti vėl išmontuotas ir perkeltas į kitą vietą, naudojant tas pačias jungtis.
- Pakartotinis panaudojimas. Ne tik išmontuojamos jungtys, bet ir dauguma šio pastato konstrukcijų, tarp kurių sijos, langai, kolonos, kiaurymėtosios perdangos plokštės, gali būti surenkamos pakartotinai.
- Konstrukcijos pagamintos iš perdirbtų medžiagų. Gyvenamojo namo statyboje taip pat naudotos ir tvaresnės konstrukcijos. Pavyzdžiui, „DELTABEAM® Green“ kompozitinės sijos pagamintos naudojant 90 proc. perdirbto plieno.
- Mažesnės emisijos. Kuriant šį gyvenamąjį pastatą, 50 proc. sumažintas išmetamo anglies dioksido kiekis. Taigi, tokius rezultatus galima pasiekti statant kiekvieną gyvenamąjį namą.
- Daugiau erdvės. Įgyvendinant projektą Suomijoje pirmą kartą panaudotos liaunesnės nei įprastos „ATLANT® Strong“ ugniai atsparios kolonos, kurios palieka daugiau erdvės patalpoje ir leidžia patekti daugiau saulės šviesos.
- Daugiau vaizdo. Pastate naudojami itin skaidrūs, balti, mažai geležies turintys stiklai su apsauga nuo saulės, kad patalpos būtų apsaugotos nuo perkaitimo. Stiklo konstrukcijos suprojektuotos taip, kad nesimatytų profilių, tačiau svarbiausia, kad stiklus ir jų rėmus galima išardyti ir naudoti pakartotinai arba perdirbti ir panaudoti kitiems gaminiams.
Šis naujas, vienai šeimai sukurtas gyvenamasis pastatas – ne tik „Peikko“ pažado įgyvendinimas, bet ir realus pavyzdys, diktuojantis naujas tendencijas, jog kiekvienos statybos gali būti tvaresnės.
Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 ŽIEMA