Top Baneris

Išmanieji elektros skaitikliai padės keisti elektros vartojimo įpročius

2020 kovo 9 d.
išmanieji elektros skaitikliai
Pasidalykite straipsniu

Jau kitąmet Lietuvoje bus pradedami diegti išmanieji elektros skaitikliai. Jų dėka, vartotojams elektros suvartojimo duomenys taps suprantamesni, o analizuodami juos, vartotojai galės atitinkamai keisti savo elektros vartojimo įpročius. 

Siekiant motyvuoti vartotojus atkreipti dėmesį į efektyvų elektros vartojimą, ESO prisijungė prie Vilniaus universiteto (toliau – VU) mokslininkų vykdomo projekto – „Kaip nekaininių priemonių taikymas gali padėti padidinti energetinį efektyvumą reikiamu metu“. Naudojant mokslinius metodus, bus siekiama analizuoti, kaip išmanieji elektros skaitikliai ir  išmaniosios programėlės teikiama informacija bei patarimai keičia Lietuvos namų ūkių elektros vartojimo įpročius bei tendencijas.

Siekiant įgyvendinti Europos Sąjungos (toliau – ES) energijos vartojimo efektyvumo tikslus iki 2025 m., net 80 proc. ES vartotojų turėtų naudotis išmaniaisiais elektros skaitikliais. Lietuvoje pirmoji šių skaitiklių diegimo banga suplanuota 2021-2023 metais. Per šį laikotarpį išmaniųjų skaitiklių aprėptis leis apskaityti apie 90 proc. visos suvartojamos elektros energijos šalyje.

Vienas iš bendradarbiavimo su VU mokslininkais tikslų, kad iki kitų metų pradžios elektros vartotojus, jau turinčius automatizuotą apskaitą, pasiektų išmanioji programėlė, kuri būtų funkcionali ir informatyvi namų ūkiams. Ši programėlė teiks ne tik duomenis apie valandinį elektros suvartojimą, bet ir rekomendacijas, kurios įgalintų elektros vartotojus priimti racionalius elektros vartojimo sprendimus. Išmaniosios programėlės pagalba tikimasi prisidėti ne tik prie vartotojų elektros sąskaitų mažinimo, bet ir prie tvaresnio visos Lietuvos elektros sistemos veikimo.

ESO Inovacijų ir paslaugų vystymo skyriaus vadovas dr. Mindaugas Pranaitis neabejoja, kad inovatyvūs ir naudą vartotojui teikiantys produktai įgalina žmones pokyčiams: „Nors mokslas įrodė, kad žmonių įpročius keisti labai sunku, bet įvairios patirtys ir pavyzdžiai liudija, kad vartotojui draugiškos informacinės priemonės gali juos paskatinti susimąstyti ir imtis racionaliau vartoti tokius išteklius kaip elektra, vanduo ar šilumos energija“.

Projektą įgyvendina VU mokslininkai dr. Andrius Kažukauskas ir dr. Jūratė Jaraitė-Kažukauskė. „Išanalizavus namų ūkių elektros vartosenos ypatumus, vartotojams pasiūlysime sprendimus, kuriais sieksime pakeisti neracionalius elektros vartojimo įpročius. Be radikalių pokyčių ir daug reikalaujančio gyventojų įsitraukimo, o teikiant paprastus patarimus, kiekvieną jų kviesime kartu mokytis elektrą naudoti dar efektyviau“. Pasak dr. J.Jaraitės-Kažukauskės, projektas unikalus tuo, kad ir paprastas vartotojas turės galimybę analizuoti didelius bei realiu laiku gaunamus duomenų kiekius – kaip ir kada jie naudoja elektrą namuose: „Bus įdomu ištirti, kaip keičiasi vartotojų elektros naudojimo elgsena, kai pavyzdžiui elektra naudojama elektros piko ir ne piko metu. Tikimės, kad šis projektas suteiks vertingos informacijos apie novatoriškų pažangiųjų technologijų svarbą, siekiant sumažinti išteklių vartojimą,“ sako dr. J.Jaraitė-Kažukauskė.

2017 m. ESO daugiau nei 3-juose tūkstančiuose namų ūkių vykdė automatizuotos apskaitos projektą. Bandomasis projektas parodė,  kad dėl naujųjų elektros skaitiklių vartotojai per mėnesį vidutiniškai taupė iki 7 proc. elektros. Gyventojai ypač įvertino tai, kad apskritai nebeliko būtinybės nurašinėti skaitiklio rodmenų, o tai leido nebesirūpinti elektros sąskaitos skaičiavimu.

Programėlę planuojama sukurti iki kitų metų pradžios. Namų ūkiai, jau turintys automatizuotos apskaitos paslaugą, bus kviečiami dalyvauti tyrime, įvertinti mobiliosios programėlės teikiamą naudą, funkcionalumus. Projekto eigoje iš šio bendradarbiavimo tikimasi sukurti naujų rekomendacijų, kurios padėtų pateikti pasiūlymus vartotojams kaip racionaliau vartoti elektros energiją.

*Dr. A.Kažukauskas ir dr. J.Jaraitė-Kažukauskė į Lietuvą iš Šiaurės Švedijos Umeo universiteto grįžę mokslininkai, VU įgyvendina ketverių metų projektą „Kaip nekaininių priemonių taikymas gali padėti padidinti energetinį efektyvumą reikiamu metu“ (pagal ES fondų investicijų veiksmų programos „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“ finansuojamą priemonę, projekto Nr. 01.2.2-LMT-K-718-02-0007). Vienas iš šio projekto fizinių veiklos rodiklių – išmanioji programėlė informacinių priemonių sklaidai. 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video