Top Baneris

„Homanit Lietuva“ stato, nusivylę Pagiriai piktinasi

2022 gegužės 17 d.
Homanit gamyklos statybos Pagiriuose
Josvydo Elinsko/BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Pagirių šiltnamių teritorijoje pradėtas „Homanit Lietuva“ gamyklos statybas temdo skandalai. Per pusę metų nuo statybų pradžios, įmonės vardas buvo linksniuojamas ne kartą – bendrovė kaltinta, kad neturėdama statybų leidimo, jau stato pačią gamyklą, ne tik administracinį pastatą. Kokia situacija dabar? Pažvelkime į pusmečio įvykių eigą.

Džiaugsminga pradžia

Praėjusių metų gruodį, simboliniu kapsulės įkasimu pradėtos medienos komponentų gamyklos „Homanit Lietuva“ pirmasis statybų etapas. Pasak informacinių pranešimų, buvusioje Pagirių šiltnamių teritorijoje šiemet turėtų iškilti  administracinis pastatas, sandėlis bei tyrimų ir plėtros centras.

Ta proga Vokietijos ambasadoriaus pavaduotojas Peter Buschmann pasidžiaugė:  „Džiaugiuosi ne tik atsinaujinusių Vokietijos ir Lietuvos diplomatinių santykių trisdešimtmečio sukaktimi, bet ir tuo, kad galime didžiuotis kultūriniais ir ekonominiais verslo projektais, kurių, tikiuosi, ateityje vis daugės“.

Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jovita Neliupšienė irgi džiaugėsi, kad įmonės orientacija į naujas technologijas, tyrimų ir plėtros centro įkūrimas, padės sustiprinti ir gerinti visos šalies baldų pramonės technologinę pažangą.

 „Homanit Lietuva“ vadovas Andrius Ostrauskas taip pat neslėpė besidžiaugiantis statybos darbų pradžia ir pažymėjo, kad „turime dar didesnį projektą, kuris sparčiai eina į pabaigą – būsimos gamyklos statybas“.

Pagirių bendruomenė piktinasi

Taigi, pernai gruodį „Homanit Lietuva“ pranešė, jog pradeda pirmąjį būsimos apie 175 mln. eurų vertės gamyklos etapą – tyrimų centro, sandėlio bei administracinio pastato statybą ir į ją investuos apie 12 mln. eurų. Tačiau vasarį, Pagirių bendruomenė sunerimo: anot jos atstovų, gamykla jau statoma, bet be jokių leidimų. Pasak kelių šimtų Pagirių bendruomenės narių parašus prieš gamyklos statybas surinkusios Alos Kasiulynės, prisidengiant sandėlių ir administracinio pastato statybomis, kurioms nereikia poveikio aplinkai vertinimo (PAV), teritorijoje jau vyksta ir pagrindinio gamyklos pastato statybos, nors pastarajam nei PAV, nei statybų leidimas nėra gautas.  

„Akivaizdžiai matosi, kad jie stato ne tik administracinius pastatus ir sandėlius, bet ir pačią gamyklą“, – teigė A. Kasiulynė.

Tada  „Homanit Lietuvos“ vadovas Andrius Ostrauskas tokius kaltinimus atmetė ir teigdamas, kad tiek statybos, tiek projektavimas vyksta pagal įstatymus.

Stabdykit ir griaukit!

Balandį Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija jau teigė, kad Vokietijos kapitalo bendrovė „Homanit Lietuva“ pagrindinį gamyklos pastatą Pagiriuose pradėjo statyti neturėdama leidimo, todėl jai nurodyta procesą stabdyti, o pastatytas konstrukcijas – nugriauti.

Statybos inspekcija nusiuntė Pagirių bendruomenei raštą, jog balandžio 1 d. surašė aktą dėl savavališkų medienos plaušo plokščių gamyklos statybų. Bet įmonės atstovai ir tada tikino, kad teritorijoje buvo atliekami darbai, kuriems leidimo nereikia. Statybos inspekcija informavo, jog surašytas savavališkos statybos aktas dėl ypatingosios kategorijos medienos plaušo plokščių gamybos, apdirbimo ir sandėlių pastato darbų, neturint leidimo sklype Šiltnamių g. 33. Anot inspekcijos, statybų neteisėtumą patvirtina gamybos pastato perimetru sumontuoti 1 500 gręžtinių gelžbetoninių polių su inkariniais varžtais, įrengtos technologinių įrenginių atramos, o nelegalaus užstatymo plotas siekia 500 m2.

Pagiriai
Statybos inspekcijos nuotr.

„Homanit Lietuva“ pateiktas PAV – patvirtintas

Šiandien turime dar kitokią situaciją: aplinkosaugininkams pritarus Vokietijos medienos plaušo plokščių gamybos bendrovės „Homanit Lietuva“ būsimos gamyklos pagrindinio pastato Pagiriuose poveikio aplinkai vertinimo ataskaitai (PAV), įmonei atvertas kelias gauti statybos leidimą bei pradėti ją statyti legaliai.

Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Toma Jakutytė BNS patvirtino, kad gegužės 13 dieną agentūra pakartotinai išnagrinėjo „Homanit Lietuva“ pateiktą PAV ir praėjusį penktadienį ją patvirtino: „būsima įmonės veikla atitinka aplinkos apsaugos, visuomenės sveikatos, nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos ir kitus reikalavimus“.

„Homanit Lietuva“ vadovas Andriaus Ostrauskas teigia, kad patvirtinus PAV įmonė nedelsdama pradės procedūras, būtinas gauti pagrindinio gamyklos pastato statybų leidimą.

„Nieko nestabdome, toliau pasirašinėjame sutartis su medžiagų tiekėjais, įrangos montuotojais ir bandysime toliau viską vystyti taip, kaip suplanuota“, – BNS sakė A. Ostrauskas.

Vis dėlto gamyklos statybas greičiausiai apsunkins ginčai ne tik su Statybos inspekcija, bet ir vietos bendruomene.

Statybos inspekcija balandžio pradžioje pripažino, jog prisidengiant gruodį įmonės pradėtomis sandėlių ir administracinio pastato statybomis, kurioms nereikia PAV, teritorijoje vyko ir pagrindinio gamyklos pastato statybos, todėl inspekcija nurodė ne tik stabdyti savavališkas statybas, bet ir iki šių metų spalio statinius nugriauti.

Savavališkai pradėtą statybą bus siekiama įteisinti

„Homanit Lietuva“ vadovas teigė, kad savavališkų statybų akto teismui neskųs, o statinius bandys įteisinti.

„Yra teisės aktų nustatyta tvarka, kaip galima įsiteisinti esamas statybas, tai turbūt tuo ir vadovausimės“, – sakė A. Ostrauskas.

Statybos inspekcijos atstovė Rasa Kėkštienė sako, kad galimybė įteisinti savavališkas statybas yra, tačiau kaip šiuo atveju pasielgs inspekcija, ji negalėjo pasakyti. „Galimybė per pusę metų įteisinti savavališkas statybas yra – t. y., pašalinti esamus trūkumus, gauti leidimus ir t.t., tačiau kol kas jokios informacijos iš gamyklos apie tai neturime “ – BNS pirmadienį sakė R. Kėkštienė. 

Tiesa, A. Ostrauskas sakė, kad iki šių metų pabaigos, kaip anksčiau planuota, gamyklos pastatyti nepavyks, brangs ir projekto įgyvendinimas.

„Iki metų pabaigos gamyklos pastatyti tikrai nepavyks, galvojame, kad kitų metų pavasarį būtų gerai ją užbaigti – labai gerai būtų pirmąjį ketvirtį, bet žiūrėsime pagal situaciją, nes čia ir geopolitika labai stipriai įtakoja, ne vien mūsų norai“, – sakė „Homanit Lietuva“ vadovas.

Anksčiau skelbta, kad gamykla kainuos apie 175 mln. eurų, tačiau kiek ji pabrangs, dar neaišku.

Bendrovė skelbia, kad gamykloje turėtų būti sukurta 440 naujų darbo vietų.

Bendruomenė žada tęsti kovą 

Pagirių bendruomenės „Medeina“ pirmininkas Vytautas Vyskupaitis teigia, kad kovą su „Homanit Lietuva“ dar žada tęsti. „Bendruomenė yra įsiutusi ir nusivylusi dėl tokio agentūros sprendimo, tačiau mūsų pozicija yra toliau kovoti bei nesileisti būti mindžiojamais“, – BNS sakė V. Vyskupaitis. 

Vietos bendruomenė teismuose su gamykla bylinėjasi dėl Pagirių vandenvietės apsaugos zonos sumažinimo. Pernai spalį Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė prokuratūros skundą dėl viešojo intereso gynimo, tačiau nutartis apskųsta Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.   

Nauja „Homanit“ gamykla turėtų gaminti komponentus baldų, durų, parketo pramonės įmonėms tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų. Jos pajėgumai sieks apie 260 tūkst. kubinių metrų plokščių per metus – apie 25 proc. visos „Homanit“ grupės produkcijos.  

Bendrovė gamyklose Vokietijoje ir Lenkijoje gamina vidutinio ir aukšto tankio suspaustas medžio pluošto plokštes. Grupėje dirba apie 1,5 tūkst. darbuotojų.

 

Šaltinis: BNS

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video