Tradicinio elektrinio šildymo eksploatacija yra brangi, o šiais laikais, kylant elektros kainoms, sąnaudos dar gerokai išaugtų. Visai kas kita grindinis šildymas infraraudonaisiais spinduliais – ekonomiškas, lengvai įrengiamas, patikimas šildymo būdas. Apie tokio šildymo specifiką ir privalumus pasakoja MB „Heatpliusas“ infraraudonųjų spindulių šildymo specialistas Jonas Butkus.
Galią lemia energinė klasė
Infraraudonųjų spindulių šildymas gali būti įrengtas įvairaus tipo grindyse. Po sujungiamomis medžio ar laminato grindimis klojama plėvelė, o kur grindys – plytelės, naudojamas specialus tinklelis.
Infraraudonųjų spindulių šildymas skleidžia tokį patį šiluminį spektrą, kokį spinduliuoja saulė ar pats žmogaus kūnas. Šildant nespinduliuojamos kito ilgio bangos, tad energija naudojama efektyviai. Be to, infraraudonųjų spindulių šildymo plėvelių šildomoje patalpoje oras nesausėja.
Šildymo plėvelė yra vientisa, todėl šyla visas paviršius, nesusiformuoja šiltos ir šaltos zonos. Infraraudonieji spinduliai iš karto įšildo objektus, o ne orą, todėl grindys įšyla kur kas greičiau nei naudojant tradicinį vandeninį grindinį šildymą. „Mūsų siūlomos grindų šildymo plėvelės „Varme Plus“ gamintojas yra Pietų Korėjos įmonė – šio produkto pionierė.
Anglies pluošto pagrindu pagamintos trisluoksnės šildymo plėvelės storis tik 0,3 mm, tad toks šildymo sprendimas neturi jokios įtakos patalpos aukštingumui. Plėvelės skiriasi savo galia, kuri nurodoma vienam kvadratiniam metrui.
Lietuvos rinkoje dažniausiai naudojamos trejopo galingumo plėvelės: 60, 80 ir 150 W/m2. Kai 2013 m. pradėjome įrengti infraraudonųjų spindulių grindinį šildymą, turėjome net 220 W/m2 galios plėvelę. Tačiau galingų plėvelių poreikis labai greitai išnyko: reikalavimai naujos statybos namų sandarumui didėja, statomi vis aukštesnės energinės klasės pastatai, tad galingų infraraudonųjų spindulių šildymo plėvelių nebereikia. Dabar A+ klasės namui rekomenduoju rinktis 80 W/m2 plėvelę – jos tokiam namui visiškai užtenka“, – sako J. Butkus.
Ekonomija ir įrengimas
Vertinant šildymo ekonomiškumą, reikėtų pasakyti, kad šilumos siurblių eksploatacija yra šiek tiek ekonomiškesnis pasirinkimas. Tačiau J. Butkaus atskleidžia, kad skirtumas tikrai nėra didelis – gal apie 10 procentų. Bet jei vertintume įrangos ir įrengimo sąnaudas, tai skirtumas jau kur kas didesnis – įsirengti infraraudonųjų spindulių šildymo sistemą kainuos dvigubai pigiau nei šilumos siurblį. Tai irgi reikia įvertinti kalbant apie ekonomiškumą.
Infraraudonųjų spindulių šildymo įrengimas – paprastas. Iš pradžių dedamas paklotas, paskui išklojama šildymo plėvelė o ant jos sudedamos grindys. Nėra jokių specifinių, sudėtingų betonavimo darbų – žymiai paprasčiau, greičiau ir pigiau nei tradicinis grindinis šildymas.
Tvari šildymo sistema
„Infraraudonųjų spindulių šildymas labai gerai dera su saulės baterijomis. Tarkim, turime 100–120 m2 ploto namą. Tokiame name plėvelė paprastai dengia 80 proc. grindų ploto (nėra tikslo ją kloti tose vietose, kur stovės stacionarūs baldai, spintos, virtuvės baldai ir pan.). Tokiu atveju maksimali įvado galia yra 6,4 kW ir, jei ant stogo sumontuotos 10 kW galios saulės baterijos, jų užtenka viskam – ir šildymui, ir kitiems poreikiams. Turime šildymo sistemą, kuri naudoja žaliąją energiją ir nepalieka CO2 pėdsako“, – teigia J. Butkus.