Top Baneris

Geriausią idėją biurų pastatui Žvėryne pasiūlė „Arches“

2018 kovo 5 d.
architektūrinę idėją
I vieta. Architektų biuro „Arches“ projektas. Architektai – E. Neniškis, A. Liola, R. Liola, K. Kazlauskas, E. Bagužaitė.
Pasidalykite straipsniu

Paaiškėjo vieno didžiausio susidomėjimo sulaukusių konkursų LAS istorijoje rezultatai. Paaiškėjo, jog geriausią modernaus biurų pastato Žvėryne Sėlių g. 48 architektūrinę idėją pateikė architektų biuro „Arches“ architektai – Edgaras Neniškis, Arūnas Liola, Rolandas Liola, Kipras Kazlauskas, Ernesta Bagužaitė. Komandai už projektą „Biurų vilos“ skirtas 10 tūkst. eurų prizas.

Studijos architektai projektavo pripažinimo sulaukusius objektus – verslo centrą „Quadrum“ Vilniuje, charakteringą „K ir D kompleksą“ Klaipėdoje, gyvenamąjį namą „Slėnio vila“, kuris pastaruoju metu nuskynė daugybę reikšmingų apdovanojimų visame pasaulyje. „Arches“ sukurtas pastatas „Linea“ bendruomenės buvo apdovanotas „Už pagarbą senojo Žvėryno dvasiai“.

Konkurso komisija akcentavo drąsų numatyto statinio santykį su kontekstu, nurodė, kad projekto koncepcija – ryški ir aiški, medžio ir stiklo derinys suteikia atvirumo ir socialumo, o pati projekto architektūra – kaip ženklas.

„Tai, kad konkurso nugalėtojais komisija išrinko studijos „Arches“ parengtą projektą „Biurų vilos“ mums yra stiprus signalas, kad einame teisinga linkme. Sveikiname ir kitus du nugalėtojus. Artimiausiu metu su visais trimis laimėtojais pradėsime derybas“, – teigė M. Vanagas.

„Arches“ partneris, architektas dr. Edgaras Neniškis sakė, kad konkurse studija nusprendė dalyvauti iškart apie jį sužinojusi.

„Mus patraukė du esminiai aspektai: vietos – išsiskiriančios konteksto daugiasluoksniškumu, savotiškai ribine situacija tarp istorijos ir ateities – unikalumas ir projekto vystytojo siekis susikurti savo būstinę. Kuomet aukštus standartus kelianti įmonė ruošiasi pasistatyti pastatą sau, tai suteikia užtikrintumo, kad bus motyvacija kurti – konkurso sąlygos patvirtino, jog CITUS tikisi kūrybiško ir pagrįsto sprendinio, atitinkančio šiuolaikiškiausius architektūros ir technologijų kriterijus, turi ambiciją sukurti visais aspektais tvarią aplinką“, – pasakojo architektas.

Studijos pasiūlyta architektūrinė koncepcija rėmėsi sinergetiniu pažiūriu į kontekstą ir specifiškai erdvėje veikiantį scenarijų. Projekto autoriai siekė ne tik pasiūlyti Žvėryno erdviniam kodui tinkančią tūrinę kompoziciją, sąlyginai pavadintą „Biurų vilomis“, bet ir visiškai ją išnaudoti atveriant vaizdus, įsileidžiant šviesą, kaupiant saulės ir lietaus energiją, maksimizuojant viešųjų erdvių ir funkcijų kiekį, žaliųjų zonų plotą.

II vieta. Architektai – I.Lunde, A. Gabrėnienė, A. Gabrėnas, P. Sala, L. Aabel, V. Lunde, A. Jakutis, M. Leonavičiūtė.

II vieta. Architektai – I.Lunde, A. Gabrėnienė, A. Gabrėnas, P. Sala, L. Aabel, V. Lunde, A. Jakutis, M. Leonavičiūtė.

Antrą vietą laimėjo tarptautinis autorių kolektyvas, pristatęs projektą kodu 192192 (ekspozicijos Nr. 9), architektai – Ivar Lunde (L2 ARKITEKTER), Agnė Gabrėnienė (ARARTE), Arnoldas Gabrėnas (ARARTE), Pietro Sala (L2), Lars Aabel (L2), Victor Lunde (L2), Artūras Jakutis, Milda Leonavičiūtė.

Komisija išskyrė stiprius projekto vidinės erdvės su atriumu bei įdomų pėsčiųjų gatvės sprendimus, aplinkai draugišką pastato mastelį.

Negana to, projektas gavo specialų apdovanojimą už tvarumo ir žaliųjų pastatų idėjas. Šio apdovanojimo kriterijus sukūrusios įmonės „Vesta Consulting“ direktorius ir tvarios plėtros konsultantas Evaldas Savickis, vertinęs projektus, džiaugėsi, kad visi be išimties projektai projektiniuose siūlymuose įgyvendino dalį ar visus tvariosios architektūros kriterijus, kurie buvo pateikti kartu su konkurso sąlygomis.

Tuo tarpu laimėjęs projektas išsamiausiai išpildė tvarumo kriterijus, tokius kaip sveikas vidaus mikroklimatas, aktyvus bei saugus judėjimas pastate ir jo prieigose, alternatyvių transporto priemonių infrastruktūra, tvarios konstrukcinės ir apdailos medžiagos, energinis efektyvumas ir atsinaujinančios energijos panaudojimo technologijos – visa tai leidžia pasiekti aukštą tarptautinių standartų įvertinimą.

Antrosios vietos laimėtojams atiteks 5 tūkst. eurų piniginis prizas. Dar 2 tūkst. eurų skirti už tvarumo ir žaliųjų pastatų idėjas.

III vieta. Architektai – A. Burba, V. Bružas, A. Ramonas, V. Čeika.

III vieta. Architektai – A. Burba, V. Bružas, A. Ramonas, V. Čeika.

Trečios vietos laimėtoju pripažintas projektas kodu 190112 (ekspozicijos Nr. 11), kurio autoriai Artūras Burba, Vilius Bružas, Algirdas Ramonas, Viktoras Čeika (skirtas 3 tūkst. eurų prizas).

Trečioji vieta atiteko architektų kolektyvo projektui, kurį konkurso komisija įvardijo kaip pastatą su racionalia bei aiškia architektūra bei turintį aiškią planinę struktūrą.

Užsakovas – bendrovė „Citus“ – architekūrinio konkurso dalyviams nubrėžė tam tikras gaires: projektuojamas pastatas turėjo būti išskirtinės architektūros ir ergonomiškas statinys, ryškus aplinkos, kurioje bus komponuojamas, akcentas, galintis varžytis su geriausiais šios srities pavyzdžiai Lietuvoje ir pasaulyje. Projektas turi tenkinti tokių standartų, kaip LEED, „WELL Building Standard“ (WELL) ar panašių, reikalavimus, racionalumo principus.

Taip pat įmonė iškėlė tikslą, kad projektas būtų ne tik tvarus savo sprendiniais, bet ir darniai įsilietų į supančią architektūrinę, socialinę ir gamtinę aplinką, būtų atviras, taptų kompromiso su Žvėryno bendruomene rezultatu.

Konkurso partnerių – Lietuvos architektų sąjungos – pirmininkė Rūta Leitanaitė atkreipė dėmesį ne vien į aukštą konkurso dalyvių ir ypač nugalėtojų profesionalumą, bet ir sveikintiną konkurso, kaip būdo išrinkti numatytai vietai tinkamiausią sprendimą, privalumus.

„Geroji praktika, kai naujo pastato urbanistiniame kontekste atsiradimas suvokiamas ne vien kaip verslo dalis, bet ir kaip vertingas indėlis į miesto aplinką, kuriamas kartu su vietos bendruomene. Puiku, kad šįkart pavyko surengti konstruktyvią diskusiją su visuomene, kurios metu visus konkursui pateiktus projektus pristatė konkurso recenzentai, o susirinkusiųjų pasiūlymai buvo perduoti vertinimo komisijos nariams. Manau, kad šis konkursas bus puikus teigiamas pavyzdys vystytojams, architektams ir miesto bendruomenėms“, – sakė R. Leitanaitė.

„Citus“ paskelbto konkurso pasiūlymus vertino 7 narių komisija: trys iš jų skirti užsakovo, „Citus“, likę keturi – LAS. Komisijai pirmininkavo „Citus“ direktorius Mindaugas Vanagas, o jam padėjo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius, Žvėryno bendruomenės atstovė Jūratė Markevičienė, taip pat Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis, ICOMOS Lietuvos Nacionalinio Komiteto vadovė, architektė Marija Nemunienė bei architektai Leonardas Vaitys ir Gintaras Prikockis. Kaip konkurso darbai atitiko tvarumo kriterijų, įvertino recenzentas, įmonės „Vesta Consulting“ ekspertas Eugenijus Šapel.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video