Top Baneris

Ekspertas pataria – į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą

2016 rugsėjo 26 d.
SA archyvo nuotr.
SA archyvo nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Planuojate įsigyti nuosavą būstą? Išsirinkti tą vienintelį, kurį galėsite pavadinti tikrais namais, gali būti sunku. Ypač kai norisi, kad brangus ir reikšmingas pirkinys džiugintų ne tik trumpą laiką. Jei norite išsirinkti ir įsigyti vertingą būstą, nekilnojamojo turto bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda siūlo atkreipti dėmesį į septynis svarbius aspektus.

Vieta

Renkantis būstą, atkreipkite dėmesį į vietą, kurioje jis yra. Kokia šalia jo infrastruktūra: ar yra mokyklų, darželių, prekybos centrų, ar galimas susisiekimas viešuoju transportu, galbūt įrengti aplinkkeliai.

Atsižvelkite į savo gyvenimo būdą ir pomėgius. Jei mėgstate vakarėlius, jums turbūt bus svarbu, kad būstas būtų kuo arčiau miesto centro ir pasilinksminimo vietų. Šeimos žmonėms bus svarbesnis atstumas iki mokyklų ir darželių, parkų, miškelių. Vyresnio amžiaus žmonės paprastai labiau vertina ramybę, gamtos artumą, tai, ar šalia įsikūrusios gydymo įstaigos.

Jei nusižiūrėtas būstas dar tik statomas, o kaimynystė tik kuriasi, atlikite namų darbus – susipažinkite su miesto bendruoju planu, specialiaisiais planais ir kita viešai prieinama, jums aktualia informacija. Patikrinę, kokią plėtrą šalia jūsų pasirinkto būsto yra numačiusi miesto savivaldybė, galėsite objektyviau įvertinti būsimas gyvenimo sąlygas – ar bus nutiesta daugiau gatvių, įrengti dviračių takai, žaliosios zonos, pastatyti vaikų darželiai. Apie gyvenvietės ar kvartalo plėtros planus pasiteiraukite ir projekto pardavėjo.

balkonų remontas

Būsto išliekamoji vertė

Kiekvienas renkasi būstą turėdamas tam tikrų tikslų. Tai gali būti puiki investicija norint uždirbti arba galimybė turėti savus namus. Nekilnojamojo turto pasirinkimas priklauso nuo jūsų poreikių ir lūkesčių.

Pasak M. Žibūdos, svarbu nepamiršti, kad būsto vertė paprastai su metais kinta. Jei būstas buvo pastatytas nekokybiškai ar vos po kelerių metų atrodo taip, lyg būtų statytas prieš dešimtmetį, jo vertė laikui bėgant kris. Matomi defektai, įtrūkimai ir kiti būsto trūkumai gali ne tik apsunkinti jūsų gyvenimą jame, bet ir būsto pardavimą ar nuomą.

Būsto vertei didelės įtakos turi ir bendruomenė. Atsakingi gyventojai prižiūri ne tik savo turtą, bet ir rūpinasi bei saugo bendras patalpas, kurių gera būklė būsto vertę padidina.

Beje, net ir blogėjančios būklės, senėjančio būsto vertė po kurio laiko gali padidėti. Tai priklauso nuo to, kuriame mieste ar kuriame jo rajone būstas yra. Įtakos turi ir auganti paklausa, kiti veiksniai.

Ilgaamžiškumas

Būsto ilgaamžiškumas – vienas svarbiausių aspektų, į kurį reikėtų atsižvelgti, perkant bet kokį nekilnojamąjį turtą. Nesvarbu, ar perkate būstą sau, nuomai ar kitiems tikslams – idealu, kai investicija yra ilgaamžė, o jos išlaikymui reikia išleisti kuo mažiau lėšų.

„Laikas, kurį pastatas bus tinkamas gyventi, priklauso nuo naudotų statybos medžiagų, darbų atlikimo kokybės ir, be abejo, nuo pastato eksploatacijos. Todėl, rinkdamiesi būstą, pasidomėkite, kas yra jo pardavėjas, nekilnojamojo turto vystytojas, statytojas. Paieškokite kitų pirkėjų ir klientų atsiliepimų apie būsto pardavėją, plėtotoją ir statytojus“, – pataria bendrovės „Eika“ plėtros direktorius.

Jei perkate būstą name, kuris dar tik yra statomas, pasidomėkite jį statančio ir projektą vykdančio vystytojo anksčiau statytų projektų kokybe. Taip pat pasidomėkite jo finansine situacija.

Atminkite, kad tinkamai prižiūrimas būstas gali gyvuoti ilgiau. Todėl pastebėjus bute ar name tam tikrų defektų, reikėtų ilgai nedelsti ir kuo greičiau juos ištaisyti.

Galimybė greitai parduoti ar išnuomoti būstą

Būsto vieta, dydis, nekilnojamojo turto išliekamoji vertė, ilgaamžiškumas, eksploatacija, universalumas – visa tai turi įtakos tam, kaip greitai, reikalui esant, galėtumėte parduoti ar išnuomoti būstą.

Jei būstą perkate jau žinodami, kad artimiausiu metu jį parduosite ar išnuomosite, išsiaiškinkite, kokiems žmonėms jūsų pasiūlymas būtų įdomiausias. Pasidomėkite, kuo jūsų įsigyjamas būstas jiems atrodytų patrauklesnis už kitus, esančius rinkoje.

Jei norite įsigyti būstą, kuris net ir finansinės krizės atveju praras mažiausiai vertės, nekilnojamojo turto ekspertas pataria rinktis nekilnojamąjį turtą miesto centre. Būstą perkantiems turint tikslą jį išnuomoti ir uždirbti iš gaunamų nuomos pajamų, vertėtų dairytis nedidelio buto miegamajame mikrorajone. Šiuo metu nuomos rinkos diktuojama situacija tokia, kad daugiau uždirbsite iš tokio buto nei įsigiję ir išnuomoję erdvų butą miesto centre. Lengviau išnuomoti ir tuos butus, kurie yra šalia universitetų ar verslo centrų.

Jei būstą perkate sau ir savo šeimai, ieškokite pagal savo finansines galimybes ir šeiminę situaciją.

Būsto dydis

Nuo pasirinkto būsto dydžio priklauso gyvenimo kokybė ir patogumas. Todėl šeimos pirmenybę teikia didesniems ir erdvesniems butams ar namams rajonuose, kuriuose yra įrengtos žaliosios zonos, šalia yra parkų, veikia vaikų darželiai ir mokyklos.

Tačiau didesnį butą ar namą išnuomoti ar parduoti yra kur kas sunkiau nei nedidelį būstą. Todėl jei būstą perkate turėdami šį tikslą, vertėtų rinktis 1–2 kambarių butus.

butai_berz_terasa

Taupi eksploatacija

Visi už būsto išlaikymą ir suvartojamą energiją nori mokėti kuo mažiau. Todėl ir statytojai, ir jų pirkėjai vis daugiau dėmesio skiria būsto išlaikymo efektyvumui ir ieško būdų, kaip sumažinti energijos suvartojimą.

„Rinkdamiesi būstą atkreipkite dėmesį, ar būstas yra pastatytas ir įrengtas pagal visus saugos ir kokybės reikalavimus, ar efektyviai suplanuotas, šiltas, su gera vėdinimo sistema“, – patarimais dalijasi įmonės „Eika“ ekspertas.

Visgi sutaupyti eksploatacijos kaštus padedančios naujovės Lietuvoje įsigali ne taip greitai, kaip Vakarų šalyse. Mūsų šalyje dar tik bandoma diegti tokias naujoves, kaip, pavyzdžiui, Skandinavijoje ypač populiarią mechaninę vėdinimo sistemą su šilumokaičiu (rekuperacija). Tokia vėdinimo sistema ne tik padeda taupyti šilumos suvartojimo kaštus, bet ir gerina oro kokybę bute.

Būsto universalumas

Lietuviai – individualistai. Didžioji dalis būsto pirkėjų nori patys keisti statomų butų planus, jų apdailą ir įrangą. Dažnai šie pakeitimai būna minimalūs ir gyvenimo kokybės iš esmės nekeičia, tačiau reikalauja investicijų ir nemažai darbo. O pasikeitus apdailos ir interjero madoms, būsto savininkai dažnai ir vėl išleidžia daug lėšų būsto remontui.

Todėl po truputį bandoma standartizuoti visos apdailos darbus ir apriboti galimas korekcijas buto viduje, nes netinkamai atlikti darbai neretai sukelia nepatogumų ir būsto savininkams, ir jų kaimynams.

Be to, standartiškai įrengtus butus išnuomoti ar, reikalui esant, parduoti paprastai yra lengviau nei tuos, kurie įrengti pagal išskirtinius reikalavimus.

SEB inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video