Top Baneris

Ekspertai – apie baseinų įrengimo iššūkius

2024 balandžio 18 d.
schomburg
Pasidalykite straipsniu

Nėra taip jau lengva įsirengti net ir nedidelį baseiną nuosavame sklype, ką jau kalbėti apie prabangius SPA salonus ar ištaigingus penthauzus ant pastato stogo. „Baseinai su plytelių apdaila – mūsų pagrindinė veiklos sritis, – sako UAB „SCHOMBURG Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus, – todėl tie iššūkiai mums gerai pažįstami.“ 

Tiksli baseino forma

Visi sportiniai baseinai turi atitikti jiems keliamus reikalavimus ir būti sertifikuoti pagal Tarptautinės plaukimo federacijos (FINA) standartą. Kartais atsitinka taip, kad iki atitikties sertifikato baseinui pritrūksta 30–50 mm gylio arba, priešingai, betoninį pamatą tenka lyginti vos 1 mm sluoksnio storiu. „Be galo svarbu užtikrinti gerą sluoksnių tarpusavio sukibimą, – pabrėžia sprendimą G. J. Vitkus, – ir naudoti patikimas, aukščiausios kokybės medžiagas.“ Juk baseinas, pripildžius jį vandens, tarsi išsipučia nuo jo svorio, tad gelžbetonio konstrukcijose atsiranda mikroįtrūkimų rizika. 

Visiška baseino hidroizoliacija

Baseiną reikia ne tik apsaugoti nuo išorinės drėgmės, bet ir užtikrinti, kad vanduo nesisunktų išorėn – o tai reiškia kruopščią, nuoseklią ir temperatūros svyravimams atsparią hidroizoliaciją. UAB „SCHOMBURG Baltic“ vadovas rekomenduoja naudoti elastingą dviejų komponentų hidroizoliaciją „AQUAFIN 2K/M-Plius“ ar „AQUAFIN-RS300“ kartu su sandarinimo manžetais ir juostomis. „Tačiau hidroizoliacinis sluoksnis, – pabrėžia G. J. Vitkus, – pati atsakingiausia darbo dalis. Užvis geriausia ją patikėti profesionalams, naudojantiems išbandytą, tarpusavy idealiai derančią ir tvarią produktų sistemą.“

Mineralizuotam vandeniui – hidroizoliacija epoksidinių dervų pagrindu

Gydyklų, sanatorijų baseinuose dažnai naudojamas mineralinis arba smarkiai druskų prisotintas vanduo. Tokiai agresyvesnei baseino vandens sudėčiai rekomenduojama pasirinkti epoksidinių dervų pagrindu sukurtų produktų sistemą. „Tai ASODUR sistemos produktai, – pasakoja G. J. Vitkus. – Pilnai sukietėjusios šios sistemos dervos tampa atsparios dilimui, vandeniui, šarmams, druskoms ir net tepalams ar kurui.“ Ilgas, renovacijų nereikalaujantis hidroizoliacinių ASODUR produktų gyvavimo laikas gali pagerinti ir bendrą pastato tvarumą.

DruskininkaiSPA2007 014

Druskininkų SPA: grakščios lenktos baseino linijos, apdailintos smulkiomis plytelėmis

Privalomas hidroizoliacijos išbandymas

Užbaigus izoliavimo darbus, būtina įsitikinti, kad hidroizoliacijos sluoksnis yra vientisas, kokybiškas ir nelaidus. Taigi reikia pripildyti baseiną vandens ir palaukti mažiausiai 14 dienų. Aptikus nesklandumų, visas vanduo išleidžiamas, trūkumai pašalinami ir bandoma iš naujo. „Tai užgaišina visą darbų eigą, – primena hidroizoliacinių medžiagų specialistas. – Todėl geriausias sprendimas– visus įrengimo darbus atlikti iškart kuo kruopščiau ir geriau, naudojant moderniausias technologijas, skirtas ateities statyboms. Tokiu atveju hidroizoliacijos išbandymai neužtruks mėnesių.“

Screenshot 2024 03 28 at 09.27.46
Baseino vanduo ir išorinio pasaulio nepalanki drėgmė: kiekvienas jų turi likti savo vietose.

Elastingi baseinų plytelių klijai

Išleidus vandenį iš baseino, parenkami apdailos plytelėms skirti klijai bei siūlių tarp plytelių glaistai. Įrengiant SPA, baseinus ir pirtis, itin svarbu apdailos plytelių matmenys. Dabartinės dizaino tendencijos linkusios juos didinti, tad joms reikalingi specialūs klijai.

„Daugumoje objektų naudojame elastingus S1 klasės plytelių klijus MONOFLEX, – pasakoja ekspertas. – Jais galima klijuoti stiklo, keramines plyteles ir kitą keramikos apdailą. Jie labai atsparūs dėvėjimuisi ir ilgai išlaiko savo savybes.“ O plytelių tarpams užglaistyti tinka epoksidinis dviejų komponentų smulkiagrūdis plytelių glaistas „Cristallfuge EPOX“, pasižymintis puikiomis neįgeriamumo savybėmis. Sukietėjęs jis tampa atsparus gniuždymui, cheminiam poveikiui, plovimo priemonėms, jūros vandeniui ir druskai.

Baseino įrengimo pradžioje nori nenori gali atsirasti nedidelių matmenų skirtumų. Tinkamai parinktas glaistas padės juos išlyginti.


Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 ŽIEMA



Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video