Top Baneris

Dviračių žygis kultūros paveldo keliais

2016 rugsėjo 9 d.
Tradicinis žygis André parkais (Almanto Pivoriūno nuotr.)
Tradicinis žygis André parkais (Almanto Pivoriūno nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Rugsėjo 17-ąją 11 val. Trakų rajono jaunimo laisvalaikio ir turizmo centras kartu su Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija organizuoja 30 kilometrų žygį dviračiais po unikalius kultūros paveldo objektus ir vietoves Trakų rajone. Maršrutas: Trakai–Arakalnis–Angelų kalva–Bražuolės piliakalnis–Dobilių kaimas–Daniliškų sentikių kaimas–Totorių kalnas–Kunigaikštinė–Karališkieji laukai–Trakai suteiks galimybę iš naujo pažinti istorines, nepelnytai užmiršas Trakų rajono vietas bei susipažinti su besikuriančiais naujaisiais kultūros istorijos objektais.

Žygis organizuojamas Europos judriosios savaitės (rugsėjo 16–22 d.) ir kultūros paveldo dienų (rugsėjo 16–18 d.) progomis. Išvykimas 11 val. nuo Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos (Karaimų g. 5, Trakai).

Trakų kraštas yra vienintelis Europoje, turintis istorinio nacionalio parko statusą. Trakų apylinkės istoriškai itin svarbios vietovės, neretai įvardijamos kaip Lietuvos valstybės lopšys. Vos pusdienio trukmės kelionė dviračiu suteiks galimybę aplankyti daugybę autentiškų istorinių objektų ir vietovių.

Pirmiausia – Angelų kalvą – unikalią vietą, liudijančią apie šiuolaikinių gyventojų dvasią. Kalvoje įkurtas medinių stogastulpių, vaizduojančių angelus, parkas. Nė vienas iš angelų nėra atsiradęs be gyventojų ir bendruomenių iniciatyvų. Siekdami įprasminti savo vertybes, žmonės telkiasi, o medžio drožimo meistrai įamžina jas meno kūriniuose. Visi kalvoje esantys angelai yra šventinami.

Angelų kalva – ne tik sakrali vieta, įamžinanti šiandienes ir amžinąsias vertybes, bet ir lietuviško tradicinio amato puoselėtoja: medinių stogastulpių gamyba Lietuvoje yra istorinė ir unikali meninė raiška, taip pat įtraukta į UNESCO saugomų menų sąrašą.

Antrasis sąraše – Bražuolės piliakalnis, kur 1950, 1955, 1972 metais vykdyti archeologiniai tyrimai, kurių metu rasti keramikos, skaldytų titnago gabaliukai objektai sufleruoja, jog Bražuolės apylinkėse gyventa dar bronzos amžiuje, čia išlikęs IX–XII a. Bražuolės pilkapynas. Viduramžiais ant šio piliakalni stovėjusi medinė pilis, kurioje 1382 metais Lietuvos Didysis kunigaikštis Jogaila ir Kryžiuočių ordino atstovai pasirašė nepuolimo sutartį, nukreiptą prieš Kęstutį ir jo sūnus, netrukus po sutarties sudarymo Kęstutis buvo nužudytas.

Dar vienas unikalus objektas – Daniliškių sentikių kaimas, kuriame galimai nuo Rusijos caro persekiojimo slėpęsi sentikiai čia įsikūrę dar XVII amžiuje. Daniliškių kaime yra išlikę vieni iš trylikos Lietuvoje sentikių maldos namų, statytų 1817 metais, renovuotų 1926–1931 metais. Tarpukariu Daniliškės atsidurė ties demarkacine linija tarp Lietuvos ir Lenkijos, vietiniai savo laukų ribas žymėję 6 metrų aukščio kartimis, kurių viršūnėse buvo pritaisyti šiaudų pėdai. Dėl šios priežasties, vietinių gyventojų ir istorikų ši gyvenvietė vadinama „šiaudine siena“.

Totorių kalnas, dar vadinamas Daniliškių piliakalniu, bus kita žygio stotelė. Ši vieta yra įtraukta į Kultūros vertybių registrą. 1978 ir 1984 metais vykdant archeologinius tyrimus čia rasta I tūkstantmečio lipdytos keramikos, kuri šiuo metu yra saugoma Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Nuo Totorių kalno per Kunigaikštinės gyvenvietę patenkama į Karališkuosius laukus, nuo kurių atsiveria chrestomatinis Lietuvos kraštovaizdis. Pasak legendos, karaimams XIV amžiaus pabaigoje šiuos laukus dovanojęs Vytautas Didysis.

Trakų rajono jaunimo laisvalaikio ir turizmo centras jau šeštus metus organizuoja panašius turus. Vienas garsiausių – „Tradicinis žygis André parkais“ kasmet sukviečia 20–25 žmonių grupę vykti į žygį maršrutu: Trakų Vokės, Lentvario, Užutrakio dvarai. Pusdienį trunkanti kelionė dviračiais leidžia aplankyti tris, Trakų rajone, kone įstabiausius kultūros paveldo objektus ir juos supančius parkus, projektuotus garsaus kraštovaizdžio architekto Edouardo André. Bendras trasos ilgis apie 28 kilometrai.

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video