Top Baneris

Didmiesčiai vienijasi vardan stiprios ir atsakingos vandentvarkos: įsteigė asociaciją ir įvardijo tikslus

2022 rugpjūčio 18 d.
foto
Pasidalykite straipsniu

Trijų didžiausių Lietuvos miestų vandentvarkos įmonės, šią vasarą pirmą kartą įgyvendinusios bendrą vandenį iš čiaupo gerti skatinančią kampaniją, sutelks savo jėgas ir patirtį tolesniam sektoriaus stiprinimui. Tuo užsiims naujai įsteigta Atsakinga vandentvarkos asociacija „Vandens jėga“.

Šiemet iniciatyvai „Vanduo – gyvenimas. Dalinkis“ susivienijusių įmonių „Vilniaus vandenys“, „Kauno vandenys“ ir „Klaipėdos vanduo“ vadovai teigia, kad vandens iš čiaupo populiarinimo kampanija buvo tik pradžia. Tam, kad teigiami pokyčiai nenutrūktų, įmonių bendradarbiavimas tęsis toliau asociacijos formatu.

Asociacija padės sutelkti jėgas

Naujai įsteigta atsakingos vandentvarkos asociacija „Vandens jėga“ sieks bendradarbiauti su atsakingomis šalies institucijomis rengiant ir įgyvendinant nacionalinę vandentvarkos strategiją, teikti aktualius siūlymus, inicijuoti vandentvarkos sektoriaus pertvarkymo ir modernizavimo pokyčius, siekti darnios su aplinka veiklos bei skatinti diegti pažangias technologijas.

Asociacijos veikla apims ir bendradarbiavimą su mokslo institucijomis, aukštosiomis ir profesinėmis mokyklomis, narių atstovavimą Lietuvoje bei užsienyje. Vienas svarbiausių naujosios asociacijos tikslų yra stiprinti vandentvarkos specialisto profesijos patrauklumą Lietuvoje ir paskatinti jaunus žmones ją rinktis.

„Vandentvarkos sektoriui Europos Sąjungos, šalies institucijų, visuomenės lūkesčiai tik didėja. Čia būtini pokyčiai, kurių atidėlioti jau nebegalime, jų reikia imtis dabar. Jei turime Nacionalinę saugumo, nacionalinę švietimo strategijas, subrendome ir nacionalinei vandentvarkos strategijai. Trijų didžiųjų miestų vandentvarkos įmonių įgyvendinta kampanija atskleidė, kad reikšmingi žingsniai įmanomi tik sutelkus jėgas.  Todėl  esame tikri, kad suvieniję patirtį ir iniciatyvumą galime pasiekti apčiuopiamų rezultatų sektoriuje, kuris šalyje veikia turėdamas labai skirtingas finansines galimybes ir potencialą keistis“, – sako  naujai įsteigtos Atsakingos vandentvarkos asociacijos „Vandens jėga“ vadovas Marius Švaikauskas.

Nacionalinės iniciatyvos rezultatai džiugina

Siekiant atkreipti plačiosios visuomenės dėmesį į vandentvarkos problemas ir kiekvieno visuomenės nario indelį išsaugant švaresnę aplinką,  Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos vandentvarkos bendrovės nuo birželio skatino kuo dažniau rinktis tyrą vandenį iš čiaupo, trijuose šalies miestuose organizavo renginius, siūlė pramogų, pasirūpino viešomis prieigomis prie geriamojo vandens, miestuose įrengdamos jo tiekimo stoteles.

Nors kampanija dar tęsis iki rugsėjo vidurio, išankstiniais duomenimis, prie kampanijos jau prisijungė daugiau nei 80 skirtingų verslų, veikiančių net 8 šalies miestuose ir rajonuose. Planuojama, kad iki kampanijos pabaigos bus nemokamai išdalinta daugiau nei 1 000 000 stiklinių vandens iš čiaupo. Vadinasi – atsisakyta daugiau 350 000 plastiko butelių, o aplinką išmesta apytiksliai daugiau nei 23 tonomis mažiau anglies dvideginio.

„Nepaprastai džiugu, kad „Vilniaus vandenų“ dar praėjusiais metais pradėta iniciatyva skatinti žmones gerti vandenį iš čiaupo ir šiuo pasirinkimu saugoti aplinką nuo plastiko atliekų, buvo pirmasis žingsnis, kuris sulaukė atgarsio tiek verslo, tiek plačiojoje visuomenėje. Tačiau dar daugiau džiaugsmo teikia tai, kad įmonės pradėta kampanija paskatino didžiąsias vandentvarkos įmones ieškoti ir surasti būdų, kaip užtikrinti, kad pokyčiai nesustotų, jie šalies miestuose tęstųsi toliau ir įgautų dar didesnį pagreitį“, – sako „Vilniaus vandenų“ vadovas Saulius Savickas.  

Plastikas išlieka rimta problema

Naujoji vandentvarkos įmonių asociacija buvo pristatyta Vilniuje, kur prie iniciatyvos „Vanduo – gyvenimas. Dalinkis“ prisijungusi menininkė Monika Dirsytė pasiruošusi rugpjūčio 17 dieną aštuonias valandas bėgti maratoną. M. Dirsytės performansas „ru/I/n“ simbolizuoja skubančio, trumpalaikiais vartotojiškais gyvenimo įpročiais besivadovaujančio ir esamą aplinkos būklę ignoruojančio šiuolaikinio žmogaus prototipą, taip menininkė siekia atkreipti visuomenės dėmesį, į tai, kad pokyčiai priklauso prasideda nuo kiekvieno iš mūsų paprastų kasdienių pasirinkimų.

„Aš niekada nebuvau abejinga socialinėms ir globalinėms problemoms, nes aš ir jūs – esame gamtos dalis, o pati gamta –  mūsų namai. Tad man savaime suprantama, kad ją turime gerbti, saugoti ir tausoti, juolab, kad jos likimas  priklauso nuo mūsų pačių daromų veiksmų ir priimamų sprendimų. Pats performanso pavadinimas pasirinktas neatsitiktinai – RU/I/NING, tai tarsi sufleruoja, jog mes patys galime rinktis bėgdami per pasaulį  negriauti savo namų. Tai galimybė iš naujo pažvelgti į žmogaus santykį su gamta, prisiimant atsakomybę. Svarbu nepamiršti, kad kiekvienas veiksmas, kurį atlieka žmogus, turi atoveiksmį. Tad kiekvienas pokyčius turime pradėti nuo savęs“, – sako perfomanso autorė Monika Dirsytė.

Vilniečių ir miesto svečių dėmesį į plastiko problematiką atkreipė ir nuo birželio sostinės Lukiškių, Europos ir V. Kudirkos aikštėse pastatytos specialios M. Dirsytės sukurtos instaliacijos iš panaudotų plastikinių vandens talpų: vandens laikrodžiai, primenantys smėlio laikrodžius, atkreipiantys dėmesį į intensyvaus vartojimo taršą.

Naujai įsiteigta atsakinga vandentvarkos asociacija „Vandens jėga“ vienija tris didžiausių šalies miestų įmones: „Vilniaus vandenys“, „Kauno vandenys“ ir „Klaipėdos vanduo“. Šios įmonės aptarnauja daugiau nei 544.127 vartotojų ir abonentų (1.122.232 gyventojų) arba 47 proc. visų gaunančių centralizuotas vandens tiekimo, nuotekų valymo paslaugas šalyje.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video