Daugiabučio sandarumo testas – pirmą kartą Lietuvoje

Daugiabučio sandarumo testas – pirmą kartą Lietuvoje

Lietuvoje siekiant kokybės statybose žengtas reikšmingas žingsnis – prieš mėnesį pirmą kartą šalyje atliktas viso daugiabučio sandarumo testas. Iniciatyvos atlikti tokį bandymą ėmėsi Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija ir bendrovė „Veikmė“, kurios statomas daugiabutis sostinės Č. Sugiharos gatvėje ir buvo išmatuotas.

„Mums, statytojams, šis testas yra svarbus dėl kelių priežasčių. Viena vertus, patys pamatysime, ar nėra padaryta klaidų, kurias reikia eliminuoti. Kita vertus, būsto pirkėjams galėsime pateikti matavimų duomenis, kurie atspindės ir geresnę gyvenimo kokybę“, – sakė bendrovės „Veikmė“ vadovas Eugenijus Zaremba.

Daugiabučio sandarumo testą atliko Kauno technologijos universiteto akredituotos laboratorijos specialistai. Pastate buvo užsandarintos oro cirkuliavimo, inžinerinių tinklų angos ir pasitelkus ventiliatorius sukurtas atitinkamas slėgis. Bandymo metu buvo atidarytos visų butų durys, kad slėgis vienodai pasiskirstytų po visas patalpas. Nesandarios vietos tikrintos ir naudojant specialius dūmus, pučiant juos ir iš išorės, ir viduje.

Bandymą atlikusių specialistų teigimu, testuojant visą pastatą gaunami tikslesni sandarumo rezultatai, negu testuojant kelis pasirinktus butus. Mat atrinktų butų kokybė gali skirtis, o kai tikrinamas viso pastato sandarumas, nelieka nepastebėtų taisytinų vietų.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius atkreipė dėmesį, kad pagrindiniai būsto kokybės vertinimo kriterijai yra trys: energinio naudingumo klasė, kuri lemia išlaidas šildymui, garso klasė, kuri izoliuoja gatvės, kaimynų keliamą triukšmą, ir sandarumas.

„Kokybiškas ir sandarus pastatas išnaudoja mažiau šilumos, geriau izoliuoja garsą. Į sandarų objektą mažiau patenka smulkių kenkėjų ar nemalonių kvapų. Kilus gaisrui lėčiau plinta ugnis. Gaila, kad mažai būsto pirkėjų tuo domisi“, – sakė M. Statulevičius.

Šiuo metu sandarumo testas nėra privalomas. Jį atlikti reikalaujama tik tuomet, kai pastatas siekia A arba dar aukštesnės energinio efektyvumo klasės. Statytojai įprastai vengia šio testo pirmiausia dėl nemažos jo kainos. Pirmą kartą testuotas daugiabutis sostinės Č. Sugiharos gatvėje atitinka B energinio efektyvumo klasę. Pagal tai patalpos oras per valandą turi pasikeisti ne daugiau kaip 1,5 karto.
A energinio efektyvumo klasės pastatuose patalpos oras per valandą turi pasikeisti ne daugiau kaip 0,6 karto.

Nuo 2016 metų, kai pagal Europos Sąjungos direktyvas visi naujai statomi pastatai turės atitikti ne mažesnę nei A energinio efektyvumo klasę, sandarumo testą bus privalu atlikti visuose naujos statybos pastatuose. Sandarumo testas – vienintelis testas, kurį reikia atlikti realiais bandymais, o ne tik įvertinant projektinę pastato dokumentaciją.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai