Top Baneris

„Contech“ Lietuvoje – menas bendradarbiauti ir keistis

2023 birželio 21 d.
NCCR Skaitmenine gamyba Roman KellerTik SA
Roman Keller nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Naujausių technologijų naudojimas statybose, arba trumpai contech, žada revoliuciją sektoriuje, kurį daug metų kausto žemas produktyvumo augimas, sukuriama didelė tarša, nuolatiniai vėlavimai, dideli energiniai poreikiai bei milžiniška priklausomybė nuo svyravimų rinkose. Statybų verslas turi keistis ir tie, kurie pirmieji tai supras, kaip dažniausiai ir būna, išloš daugiausiai, tad šiandien pasirinkimas paprastas: arba jungtis ir dirbti kartu, arba pasiduoti vis didesniam išorės spaudimui (ES reglamentavimui dėl žalumo ir žiedinės ekonomikos, vis didėjančiai konkurencijai dėl darbuotojų, augantiems rinkos poreikiams) ir žlugti. Tad šiame straipsnyje išsamiau pristatome, kas yra contech, kalbame apie naujausias technologijas ir bendrą kūrybą siekiant tikslų.

Bendradarbiavimas – kelias į priekį

Statybos gana konservatyvus sektorius, tačiau negalima teigti, kad naujovės į jį neateina. Technologijos dėl didelės konkurencijos, susiklosčiusių istorinių perspektyvų ir nuolat augančio naujų pastatų poreikio, reglamentavimo ypatybių dažnai lėtai skinasi kelią į šią sritį. Niekas nenori dalytis su konkurentais savo verslo problemomis ar ypatybėmis, bijoma, kad tai bus panaudota prieš juos. Tačiau neretai tų pačių arba panašių sunkumų turi ne viena įmonė, nesvarbu, ar tai tiekėjai, gamintojai, rangovai, startuoliai, ar kiti. Viena įmonė dažnai turi vieną mozaikos detalę esamai problemai spręsti, tačiau negali pasistūmėti į priekį, todėl bendradarbiavimas atlieka bene svarbiausią vaidmenį, siekiant skatinti statybų skaitmeninę transformaciją. 

Nors Lietuvoje Contech yra naujas dalykas, jau turime puikių pavyzdžių, kaip dirbant kartu galime spręsti problemas. Dar praėjusiais metais, pirmoje „Statybos ir architektūros“ organizuotoje šios srities konferencijoje, pavyko paskatinti bendradarbiavimą tarp kompanijų „INHUS“ ir „Strato 3D print“. Pirmoji turėjo poreikį surasti lengvesnį būdą gaminti savo patentuotą plokštę, antroji turėjo sprendimą. Pirminiai bandymai buvo itin sėkmingi, tačiau pasirodė, kad plokštės gamyba tokiu būdu – kiek per brangi. Tačiau „Statybai ir architektūrai“ toliau skatinant bendradarbiavimą tarp skirtingų industrijos dalyvių, pavyko rasti, kad įmonės „Ekobazė“ smulkintas plastikas galėtų tikti „Strato“ 3D spausdintuvams, gaminant „INHUS“ plokštes. Tai, kas dar vakar buvo atlieka, virto naudinga, antrą kartą panaudojama statybine medžiaga. Contech būtent ir yra apie tokią sinergiją, bendradarbiavimą ir vienas kito stiprybes.

Naujausių technologijų išnaudojimas

Nuo dirbtinio intelekto iki robotikos, nuo darbuotojų sveikatą stebinčių daviklių iki 4D spausdinimo – statybos pramonė sparčiai priima naujas technologijas, kurios žada padaryti statybas greitesnes, saugesnes ir efektyvesnes. Prognozuojant, kad pasaulio gyventojų skaičius iki 2050 m. pasieks 9,7 mlrd., contech bus esminis sprendimas, atliepiant didėjantį poreikį gyvenamųjų namų, infrastruktūros ir komercinių pastatų srityse. Technologijų įsiliejimui į bet kurią industriją be galo svarbi informacija ir jos sisteminimas, ne išimtis ir statybų sektorius.

Gyvename laikotarpiu, kai įprasta viską fiksuoti. Nešiojame išmaniuosius laikrodžius ir apyrankes, kad sektume širdies ritmą, nueitus žingsnius, įėjimo kortelės integruojamos į telefonus, diabetikai savo cukraus lygį gali stebėti realiu laiku, vos už 300 eurų galite įsigyti oro taršos stotelę, kuri įkraunama saulės energija ir leidžia stebėti kietųjų dalelių kiekį jūsų kieme. Tai tūkstančiai terabaitų informacijos, kurią kasdien patys renkame, o dažnai ir atiduodame. Nuasmeninti šie duomenys leidžia daryti tikslesnes orų prognozes, stebėti žmonių kardiovaskuliarinių ligų dinamiką ir daugybę kitų dalykų. Tačiau statybų sektoriuje realiu laiku renkama statistinė informacija vis dar dažniau retenybė nei kasdienybė, ir tai turi keistis. Jeigu nuo pat amžių pradžios nekilnojamojo turto rinka buvo grindžiama posakiu – location, location, location, tai dabar, jau visai industrijai, galime pridėti – big data and location. Renkami ir būtinai sisteminami ir analizuojami duomenys leis efektyviau planuoti gamybą ir žmogiškųjų išteklių paskirstymą, taip pat stebėti darbuotojų sveikatą ir užtikrinti jų saugumą darbe. 

contech
Unsplash nuotr.

3D ir net 4D spausdinimas – dar viena sritis, link kurios juda statybų sektorius. Jeigu 3D spausdinimą dabar labiausiai stabdo nesusiformavęs teisinis reguliavimas, tai apie 4D spausdinimą Lietuvoje dar nėra tiek daug šnekama. 4D į 3 matmenų spausdinimą prideda dar vieną matmenį – laiką. Iš esmės taip sukurti produktai leidžia laiku reaguoti į pasikeitusias aplinkybes. Pavyzdžiui, savaime susitvarkantis trūkęs vamzdis arba automatiškai besikeičiantis fasadas, kuris reaguoja į aplinkos temperatūrą ir dėl to sukuria daugiau šešėlio arba kaip tik pasisuka į saulės pusę, kad generuotų daugiau energijos. Tiek 3D, tiek 4D spausdinimas – technologijos, kurios artimiausiu metu visiškai pakeis statybų sektorių. 

Contech ir inžinierių trūkumas

Inžinierių ir kitų kvalifikuotų darbuotojų statybų ir gamybos sektoriuje trūkumas lemia nuolatinę kovą dėl žmogiškųjų išteklių, vėluojančius projektus, stringantį vystymąsi. Norint tai pakeisti, reikėtų dirbti dviem kryptimis: stiprinti studijų populiarumą tarp moksleivių ir efektyvinti inžinerinius procesus bei skatinti tipinių projektų dalijimąsi. Abiem atvejais turėtume atsigręžti į informacines technologijas. Jų specialistai labai linkę dalytis savo kodu ar sprendiniais open source principu. Taip, programuotojas gali rasti tiek tipinius sprendimus, tiek matyti klaidų ar problemų sprendinius internete. Panašiu principu galima ir turima eiti inžinerijoje, tipiniai sprendimai turėtų būti lengviau prieinami. Tai leistų ne tik taupyti darbuotojų laiką, bet ir susipažinti bei mokytis iš kitų kolegų. 

Pačios specialybės populiarinimui naujausios technologijos taip pat labai pasitarnauja. Jos padeda pateikti inžineriją kaip novatorišką, įdomią, padedančią atrasti sprendimus sudėtingiems ir svarbiems klausimams. Nuo mokyklos laikų reikėtų moksleivius įtraukti į 3D spausdinimo konkursus, įvairius hakatonus, pristatyti realius žmones ir jų sėkmės istorijas, naudoti mokymosi procesuose virtualiosios realybės akinius ir parodyti jų teikiamas galimybes ateities inžinieriams, supažindinti, kaip statybose naudojami dronai, ir pan. Visa tai skatintų daugiau moksleivių rinktis inžinerijos mokslus, domėtis jais ir bendrai kurtų aplinką, kur į statybų sektorių būtų žvelgiama kaip į modernią, gerai išvystytą ir didžiulę pridėtinę vertę kuriančią sritį. 

Contech Lietuva – ekosistemos link

Mes, „Statybos ir architektūros“ redakcija, save matome kaip šių pokyčių katalizatorių, norintį paskatinti diskusiją ir bendradarbiavimą tarp skirtingų organizacijų – asociacijų, verslo atstovų, startuolių, mokslo įstaigų, valstybinio sektoriaus, kad Lietuvos statybų industrija žengtų bendros kūrybos žingsnius kaip galima greičiau. Todėl šiais metais kartu su partneriais iš verslo, asociacijų ir mokslo įstaigų organizuosime 3D spausdinimo konkursą, pristatysime partnerių veiklą parodoje „Resta“, organizuosime contech konferenciją ir, žinoma, diskutuosime ir įgarsinsime rinkos dalyvius ieškodami atsakymų į jų keliamus klausimus, kad jau rytoj turėtume daugiau tvarumo, bendrumo ir pagreičio keistis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video