Top Baneris

„Co-urbanism“: bendradarbiavimo jungčių paieškos

2015 liepos 28 d.
Pasidalykite straipsniu

Birželio mėnesį Vilniuje įvyko pirmasis „Co-urbanism: bendradarbiavimo jungtys mieste“ renginys, bendram tikslui subūręs įvairių sričių atstovus, dirbančius miesto erdvių ir miesto bendruomenių plėtros srityse. Renginio metu jie galėjo pasidalyti patirtimi, aptarti bendras problemas ir pradėti ieškoti sąveikų strategijų, sprendžiant miesto problemas. Renginys inicijuotas bendradarbiaujant miesto žaidimų ir tyrimų laboratorijai „Laimikis.lt“ bei Minsko urbanistinei platformai.

Pristatė Europos šalių patirtį

Trijų dienų renginį sudarė keturi blokai. „HubCamp“ pranešimų serijos dalyviai sutelkė dėmesį į dalyvavimu paremto miesto planavimo metodus ir sąveikas, taip pat kolizijas tarp skirtingų visuomenės interesų grupių bei institucijų.

Antrą bloką sudarė smegenų šturmas ir atviros diskusijos, kurių tikslas buvo išgryninti skirtingų sričių atstovų taikomas horizontalaus bei vertikalaus bendradarbiavimo schemas, t. y. miestiečių įtraukimo į miesto erdvių plėtrą būdus ir produktyvaus bendradarbiavimo su institucijomis atvejus.

Trečią renginio bloką sudarė kviestinių lektorių pristatytų atvejų analizė: Barselonos architektų kooperatyvo „LaCol“ atstovas Carlesas Baigesas Camprubi pristatė šios organizacijos taikomus miestiečių įtraukimo į miesto planavimą metodus (pavyzdžiui, aiškių, miestiečiams suprantamų vizualizacijų kūrimą arba realių objektų mastelių perteikimą) bei post-industrinių kompleksų plėtros patirtį. Helsinkio aktyvistas ir Europos socialinių inovatorių tinklo įkūrėjas Jaakko Blombergas dalijosi patirtimi organizuojant tinklines iniciatyvas, įtraukiančias miesto kaimynijas (tokias kaip „Valymo diena“, kai Helsinkio kaimynijų gyventojai organizuoja spontaniškus blusų turgelius).

Aikštės vizija naudotojų ir projektuotojų akimis

Ketvirta renginio „Co-urbanism“ dalis – Lukiškių aikštės dirbtuvės, kurių tikslas buvo suteikti Lukiškių aikštės naudotojams galimybę išplėtoti savo šios erdvės viziją padedant architektams. Tarp dalyvaujančių architektų buvo ir 2011 metų Lukiškių aikštės sutvarkymo architektūrinio konkurso nugalėtojas architektas Rolandas Palekas, taip pat architektai Viktoras ir Aušra Kormilcevai, Tadas Jonauskis, Architektūros [vaikų] fondo atstovė Ieva Saldauskaitė.

Kvietimas dalyvauti šiose dirbtuvėse buvo paskleistas viešai. Prisijungė skirtingoms Lukiškių vizijoms atstovaujantys profesionalai, kurie buvo pasirengę įsiklausyti į miestiečių poreikius. Dalyvauti dirbtuvėse buvo kviečiami ir aikštės naudotojai – tarp jų buvo miestiečių, kurie kasdien lankosi šioje vietoje ir yra išsamiai apsvarstę savo viziją.

„Apibendrindama šių dirbtuvių rezultatus ir savo ankstesnę patirtį, grynindama aikštės naudotojų vizijas, galiu drąsiai teigti, kad aikštės lankytojams rūpi rekreacinė šios vietos funkcija. Jie pasisako už žaliųjų plotų išsaugojimą ir plėtrą, daugelis atkreipia dėmesį į žaidimo aikštelių stoką. Pastaruoju metu vis aktualesnis tampa poreikis įrengti takus bėgikams. Nuolat pasikartojantis motyvas yra fontano ir geriamojo vandens čiaupų įrengimas – apie tai kalbėjo kone visi dirbtuvių ir apklausų dalyviai. Visa tai yra natūralūs gyventojų poreikiai spartėjant urbanizacijos procesams, ir ateityje žaliųjų poilsio zonų mieste poreikis tik augs“, – sakė dirbtuvių organizatorė, viena „Laimikis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video