Strateginėje Vilniaus miesto vietoje, apsuptas miesto šurmulio ir natūralios gamtos, suprojektuotas ir statomas modernus verslo centras „Business Garden Vilnius“. Komfortiškos darbo vietos, tvarūs statybos, energijos taupymo sprendimai, mažinantys pastatų energines sąnaudas, išskirtinės ir gausiai apželdintos lauko erdvės – visa tai leidžia projektui pretenduoti tapti pagrindiniu Vilniaus verslo ir paslaugų centru, kuriame darbuotojai gali mėgautis ne tik patogia, bet ir žaisminga darbo aplinka gamtos apsuptyje.
Inovatyvi projekto koncepcija
„Business Garden Vilnius“ – modernus biurų kompleksas, kuriame įrengtos šiuolaikiškos biuro ir paslaugų patalpos. Tiek išmaniais architektūriniais sprendimais, tiek ergonominėmis technologijomis kuriamos novatoriškos, komfortiškos ir ekologiškos erdvės.
Projektą „Business Garden Vilnius“ sudarys trys etapai (iš viso apie 120,000 kv.m. nuomojamo ploto kompleksas apie 10ha apimančioje teritorijoje), o šiuo metu baigiami pirmojo projekto etapo (du 42 000 kv. m bendrojo ploto biurų pastatai ir 13 000 kv. m ploto požeminė automobilių stovėjimo aikštelė) statybos darbai. Pastatus supa šiuolaikiškos poilsio zonos ir žaliosios erdvės.
Pasak projekto vystytojų „Vastint Lithuania“, visa verslo parko koncepcija yra orientuota į bendruomeniškumo stiprinimą, sveikatingumo ugdymą ir skatinimą, taip pat į kokybiškesnės darbo vietos kūrimą.
Biurų komplekso koncepciją paruošė „ARC_ML“ architektai iš Didžiosios Britanijos, o projektą Vilniui pritaikė architektų studijos „Do Architects“ komanda, statė „Mitnija“. Architektų užduotis buvo įgyvendinti įmonės „Vastint Lietuva“ plačiai naudojamą tipinį projektą ir pritaikyti jį Vilniaus miesto kontekstui.
„Do Architects“ kūrė visas viešąsias erdves, infrastruktūrą, fasadus. Panašūs biurai statomi kitose Europos šalyse, ir, kaip pabrėžia tiek projekto vystytojai, tiek architektai, didžiausias dėmesys „Vastint“ projektuose skiriamas ne išorinio dizaino išskirtinumui, o tvarumui, kuris suprantamas kaip ilgaamžiškumas – kokybiškų, į ateitį orientuotų technologinių sprendimų ir medžiagų pasirinkimas.
Tvarumas – prioritetas statybų procese
Novatoriškas požiūris orientuotas ir į tvarius statybų ir energijos taupymo sprendimus, kurie gerokai sumažina pastatų energines sąnaudas. Verslo centrų „Business Garden“ koncepto idėja – atrasti geriausius projektavimo sprendinius, kuriuos paskui būtų galima atkartoti kituose miestuose. Plėsdamiesi Europoje su kiekvienu projektu vystytojai naudoja jungtinius intelektualinius išteklius ir juos išmaniai pritaiko skirtinguose regionuose.
Projekto architektė, studijos „Do Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė pasakoja, kad užsakovų noras eksperimentuoti ir optimizuoti statybų procesą išties sveikintinas ir labai svarbus.
[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]„Tai užsakovų kompanijos politika – nuolat tobulėti, vis gerinti projektavimo ir statybų procesą. Projekte „Business Garden Vilnius“ taip pat buvo sugalvotas naujas statybų procesas, kai fasadų laikantieji elementai atkeliauja jau pagaminti fabrike. Sutrumpėjo visas statybų procesas, sumažėjo statybininkų brigadų, – pasakoja architektė. – Dabar tai pritaikoma ir užsakovo projektams kitose šalyse – naudoti fabrike pagamintą fasado sistemą, kuri kartu yra ir fasadinė, ir konstruktyvinė. Svarbu projektuojant viską suplanuoti iki smulkmenų, kad statybų procesas būtų sklandus.“
Tam pritaria ir „Mitnijos“ projektų vadovas Andrius Balčiūnas, teigiantis, kad kruopštus planavimas leido statybų darbus atlikti itin sparčiai: „Statant „Business Garden Vilnius“ turėjome suvaldyti daugiau nei 120 subrangovų ir tiekėjų įmonių, per piką statybos aikštelėje dirbo 400 darbininkų. Tai yra vienas didžiausių šiuo metu Vilniuje statomų projektų. Todėl profesionalus planavimas, kontrolė ir vadyba yra esminiai siekiant įgyvendinti projektą sutartu laiku ir už sutartą kainą.“
Modernūs architektūriniai ir konstruktyviniai sprendimai
„Business Garden Vilnius” fasadinei ir kartu konstruktyvinei sistemai naudotas baltas betonas – estetiška, natūralumo pojūtį teikianti, ilgaamžė medžiaga. Pastatų konstrukcijai naudoti iš anksto pagaminti trisluoksniai betoniniai moduliai, kurie surinkti statybvietėje ir taip buvo galima statyti didesniu, nei įprasta, greičiu. Nors surenkamoji gelžbetoninių konstrukcijų sistema statybų sektoriuje ne naujiena, tačiau tokios formos tūriniai fasado elementai buvo nemažai laiko ir pastangų kainavęs eksperimentas.
Generalinio rangovo „Mitnijos“ projektų vadovas A. Balčiūnas pasakoja, kad ypač nelengvas buvo transportavimas ir fasado darbų koordinavimas statybų aikštelėje: „Transportuodami fasado gaminius į objektą, juos montuodami ir vykdydami kitus statybos darbus, turėjome ypač saugoti jau įrengtus fasadus ir vidinius apdailinius betoninius paviršius. Dėl didelių gaminių gabaritų, nuoseklaus montavimo eiliškumo ir riboto kiekio didelės galios bokštinių kranų buvo reikalingas tikslus planavimas statybos aikštelėje.“ „Business Garden Vilnius“ fasadų gelžbetonio elementus gamino įmonė „INHUS“, kuri dabar gamina tokius elementus ir kitiems „Vastint“ projektuojamiems verslo parkams Europoje.
Betoninių fasado elementų dinamika išryškinama tamsaus aliuminio kompozito plokštėmis, vertikalias linijas akcentuoja ir aliuminio langai. Atskiri, tarsi intarpai suprojektuoti stačiakampiai langai, įmontuoti jau po modulinių fasado elementų montavimo ir pritaikyti ritmingai užpildyti intarpus, taip pat užtikrinti optimalų šviesos kiekį biurų patalpose. Sutankinami ties kiekvienu pastatų aukštu, 1050 x 2420 mm dydžio langai pasirinkti sąlyginai siaurais aliuminio rėmais. Pasirinktų langų technologija leido pasiekti A+ energinės klasės reikalavimus, o sprendimas panaudoti daug atveriamų langų suteikia galimybę natūraliai vėdinti patalpas, todėl sumažina energijos sąnaudas vėsinimui.
Energijos vartojimas pastatuose yra vienas pagrindinių tvarumo principų, todėl „Business Garden Vilnius“ pritaikyti tvarūs statybų ir energijos taupymo sprendimai gerokai sumažins biurų energines sąnaudas. Vystydama šį projektą, „Vastint“ siekia išpildyti „LEED Platinum” kategorijos pastatų sertifikavimo reikalavimus ir jau užbaigtame etape daugelyje pozicijų renka maksimalius balus.
Pastatų išorės – fasadų – pagrindinis principas yra moduliškumas. O štai vidaus konstruktyvo principai siekia išlaikyti kuo atviresnes biurų erdves, ergonomišką išdėstymą, minimalų vidaus kolonų skaičių ir aukštas lubas. Visa tai pasiekti padeda surenkamosios, net 16 m ilgio perdangos plokštės, kompozitinių sijų sistema „DELTABEAM“, kuri „Business Garden Vilnius“ patalpose leidžia turėtimaksimaliai didelį aukštį, sąlygoja vystytojų poreikį išlaikyti naudojamų erdvių galimybę būti lengvai transformuojamoms visą pastatų eksploatavimo laiką, negana to, lemia lengvą inžinerinių tinklų instaliaciją.
Visus inžinerinius sprendimus architektai pritaikė pagal projekto užsakovo jau turimas, kruopščiai apgalvotas idėjas. Architektų ir inžinierių komanda ypač daug dėmesio skyrė geram darbo vietų apšvietimui, erdvių kondicionavimui ir vėdinimui, energijos, vandens vartojimo efektyvumui, bendrųjų erdvių mikroklimato kokybei.
Pastatų viduje suprojektuoti branduoliai, kuriuose išdėstytos šachtos kartu su laiptais bei liftais. Visos inžinerinės sistemos įrengtos pastatų antstatuose ir -1 aukšte, o lauke yra tik labai nežymi inžinerinės įrangos dalis. „Mitnijos“ projektų vadovas įsitikinęs, kad toks sprendimas nedarko pastato architektūrinio vaizdo, užtikrina mažą į aplinką skleidžiamo triukšmo lygį, ilgaamžiškesnius sprendimus ir palengvina eksploatavimą.
Naujos erdvės visam miestui
Pasak „Vastint“ atstovų, šis projektas skirtas ne tik būsimiems nuomininkams, bet ir visam miestui. „Business Garden Vilnius“ įsikūręs strateginėje vietoje, šalia Lietuvos parodų ir kongresų centro „LITEXPO“, Lazdynų miško, gyvenamųjų rajonų, todėl projekto ir jo aplinkinių erdvių vystymas yra svarbus tiek viso miesto infrastruktūrai, tiek aplinkosaugai, tiek kaimyninių rajonų gyventojams. Ties viena judriausių Vilniaus kelių sankirtų įsikūrusio projekto vystytojai neapsiribojo tik savo statybviete ir siekė atiduoti duoklę Vilniaus miesto infrastruktūrai, todėl kartu su Vilniaus savivaldybe buvo nuspręstanutiesti naują kelio jungtį nuo Laisvės prospekto link Oslo gatvės.
Patys pastatai pritaikyti tiek didelių, tiek mažesnių nuomininkų – paslaugų centrų, IT ar kitų įmonių – poreikiams. Anot vystytojų, planuojama įrengti apie 4000 naujų darbo vietų ir siekiama, kad darbuotojams viduje būtų prieinama kuo daugiau įvairių paslaugų: tai kavinės, restoranai, sporto studija, biblioteka, dviračių saugyklos, dušai, poilsiui ir bendriems įmonių susibūrimams skirtos erdvės. Svarbu ir tai, kad šios erdvės bus prieinamos ne tik biuro komplekso darbuotojams, bet ir svečiams.
Išskirtinai daug dėmesio ir vietos skirta ir lauko erdvių funkcionalumui. Įrengiamos viešos poilsio zonos, lauko žaidimų aikštelės, laisvalaikio infrastruktūra, pėsčiųjų ir dviračių takai. Modernus vystytojų ir architektų požiūris į darnios infrastruktūros svarbą lėmė, kad prioritetu laikomos galimybės į darbą atvykti viešuoju transportu, dviračiais ar pėsčiomis. Iki biurų tiek nuo Oslo gatvės pusės, tiek nuo būsimojo pėsčiųjų tilto prie Vingio parko bus įrengti dviračių takai, teritorija lengvai pasiekiama viešuoju transportu, pastate ir greta jo suprojektuotos elektromobilių įkrovimo stotelės.
Biurų kompleksas „Business Garden Vilnius“ pretenduoja tapti vienu pagrindinių Vilniaus verslo ir paslaugų centrų. Pastatai derinami su laisvalaikio infrastruktūra ir kitomis paslaugomis bei žaliosiomis rekreacinėmis zonomis, kurios bus prieinamos miesto bendruomenei. Pasak architektės A. Baldišiūtės, pastatų ir infrastruktūros projektavimas, keleto interesų pusių derinimas buvo vienas didžiausių iššūkių projektuojant verslo centrą.
„Balansas, tarp to, ką turi patraukti ir ką išlaikyti, nes tai yra gamtiška ir vertybiška, buvo labai svarbu. Šalia yra parkas, Laisvės prospektas, reikėjo projektuoti ir jungiamąjį kelią, visą aplinką, sukurti infrastruktūrą – visa tai buvo nemenkas iššūkis. Pačio Vilniaus miesto politika eina link to, kad visi turime judėti darniai, keičiasi prioritetai, nebe parkavimo vietų skaičius ar kaip atvažiuoti automobiliu yra įdomu, bet kaip ateiti iš autobusų stotelės, atvažiuoti dviračiu. Patirtis tuomet visai kitokia“, – apibendrina A. Baldišiūtė.
Natūralios ir suprojektuotos gamtos apsuptyje
Biurų kompleksas kuriasi vienoje žaliausių miesto zonų, į kurią subtiliai įsilieja tankiai apželdinta projekto teritorija. Projekte „Business Garden Vilnius“ daug dėmesio ir investicijų skirta aplinkai formuoti: sodinami dideli medžiai, įvairi augmenija, gėlynai. Pats projekto pavadinimas simbolizuoja žalią verslo parko idėją, todėl „Vastint Lithuania“ teritorijai apželdinti skyrė beveik 0,5 mln. eurų. Pati teritorijos apželdinimo koncepcija patikėta „Do Architects“ komandai, o konkretūs augmenijos sprendimai – tarptautinę patirtį turinčiai želdynų dizainerei Rasai Laurinavičienei.
„Čia sukurta įkvepianti ir patogi darbo aplinka gamtos apsuptyje. Daugelis kitų verslo centrų neturi tokios prabangos – skirti tiek teritorijos žaliosioms erdvėms“, – sako projekto architektė A. Baldišiūtė. Projektuojamas beveik 4 tūkst. kv. m želdynas turėtų tapti didžiausias tarp Lietuvos verslo centrų. Besiribojantis su 10 ha ploto miesto mišku, „Business Garden Vilnius“ kuria darbo ir poilsio erdves gamtos apsuptyje – tiek natūralios, tiek suprojektuotos.
Apibendrinant
Šių dienų kontekste, kai riba tarp darbo ir gyvenamosios aplinkos jau neberyški, darbo vietos patrauklumas ir kokybiškumas kaip niekada svarbus. „Business Garden“ administracinių pastatų pagrindinė koncepcija – lengvai visuomeniniu transportu, pėsčiomis ir dviračiais pasiekiamose miestų dalyse vystyti itin ilgaamžius, tvarius, patogius naudoti ir eksploatuoti biurų kompleksus su gausia urbanistine programa: poilsio ir sporto aikštelėmis, parkais, lauko kavinėmis, amfiteatrais. Tam antrina ir „Mitnijos“ projektų vadovas A. Balčiūnas:
„Dėmesys projekto kokybei, tvarumui buvo esminiai reikalavimai nuo pirminių projektavimo etapų iki pastatų inžinerinių sistemų, apdailos ir aplinkos įrengimo darbų. Nuo pirmųjų statybos akimirkų jautėme, kad užsakovui rūpi geriausias rezultatas, o statybininkai laikomi lygiaverčiais partneriais. Dėl šių priežasčių planavimas, procesų vadyba, pakeitimų valdymas vyko sklandžiai ir efektyviai, nuotaika projekte buvo pakili ir motyvuojanti. Džiaugiuosi, kad pastatų sienose įbetonavome savo geras emocijas.“
Kuo toliau, tuo žmonėms svarbiau dirbti tokioje aplinkoje, kuri atspindi geras emocijas, patogumą, tvarumą ir sveikus gyvenimiškus įpročius. „Business Garden Vilnius“ – tai šiandieną kylantis biurų kompleksas tvariai ateičiai.
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Projekto koncepcijos autoriai: „ARC-ML architects/designers“ (Didžioji Britanija)
Projekto architektai: „Do Architects“. Komanda: Andrė Baldišiūtė, Sabina Daugėlienė, Vaiva Šimoliūnaitė, Domantas Lukšėnas, Ignas Uogintas, Greta Varpučianskytė, Mikas Kauzonas, Karolis Grigaitis, Justas Paičius, Algimantas Urbonas
Konstruktorius: „INHUS Engineering“
Bendrųjų erdvių interjero autoriai: „Turnerbates“ (Didžioji Britanija)
Landšafto apželdinimo sprendimų autoriai: landšafto dizainas „Do Architects“; augalų parinkimas, dendrologinės konsultacijos – Rasa Laurinavičienė
Generalinis rangovas: UAB „Mitnija“
Vystytojai: „Vastint Lithuania“
Antžeminė pastato dalis: A pastatas: 31 143 m2; B pastatas: 10 704 m2
Požeminė pastato dalis: A pastatas: 8503 m2; B pastatas: 4560 m2
Sklypo plotas: projektuojama dalis: 34 670 m2; visas sklypo plotas: 62 033 m2
Statybos metai: 2019–2021
[/su_note]Sprendimai:
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Komfortiškam mikroklimatui sukurti – inžinerinės sistemos, taupančios energinius išteklius
Įdiegiant šildymo, vėdinimo, oro vėsinimo, vandentiekio ir nuotekų bei priešgaisrinio vandentiekio sistemas biurų komplekse „Business Garden“, panaudota didžiausių pasaulio gamintojų įranga. Įrengtos sistemos sujungtos į centrinę pastato valdymo sistemą, kuri leidžia ne tik stebėti, bet ir itin tiksliai valdyti visų patalpų mikroklimato rodiklius bei atskirose pastatų zonose palaikyti norimą komfortišką temperatūrą. Pastatuose įdiegtos visos būtiniausios priemonės, siekiant sumažinti energijos sąnaudas.
Įgyvendinti užsibrėžtus siekius padėjo per ilgus metus pastatų inžinerinių sistemų projektavimo ir įrengimo įmonės UAB „Dizaja“ sukauptos žinios, komandinis profesionalių inžinierių darbas ir informacinio pastato modeliavimo BIM technologija, taikoma be išimties visuose įmonės projektuose. 1999 m. įkurta „Dizaja“ šiandien yra viena šio sektoriaus lyderių, nuo 2018-ųjų priklausanti vienai didžiausių Baltijos šalių pastatų priežiūros įmonių grupei „CIVINITY“.
Įmonės specialistams puikiai pavyko išpildyti visus projektinius sumanymus objekte, kartu užtikrinant, kad visos inžinerinės sistemos atitiktų griežtus normatyvus ir užsakovo lūkesčius.
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Inovatyvūs apdailos gaminiai – fasadams ir interjerui
Betoninius pastatų fasadus pagyvinančios aliuminio kompozito plokštės „LARSON“, pagamintos pasaulinio šios srities lyderio „Alucoil“ ir sudarytos iš dviejų aliuminio lakštų ir tarp jų esančio plastikinio ar mineralinio užpildo, yra itin atsparios klimato poveikiui.
Pagrindinėms biurų patalpoms buvo pasirinktas taip pat žymaus pasaulyje lubų gamintojo „Hunter Douglas“ metalinės „Plank“ tipo lubos, pasižyminčios puikiomis akustinėmis savybėmis, įvairaus dizaino ir funkcinių sprendimų lubų asortimentu. Modulinė lubų struktūra leidžia nesunkiai prižiūrėti po lubomis paslėptas inžinerines pastato sistemas.
Inovatyvus, praktiškas ir estetiškas sprendimas –„Fundermax Compact HPL“ plokščių pasirinkimas palangėms interjere. Ši aukšto slėgio laminato plokštė ypač atspari tiek mechaniniam poveikiui, tiek drėgmei. Įmonės „Exterus“ turima gamybinė bazė leidžia „Fundermax Compact HPL“ palanges gaminti pagal kliento lūkesčius ir projekto specifiką.
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]UAB „Šilko namai“ įmonės komanda verslo komplekse atliko sudėtingus vidaus apdailos darbus ir tiekė apdailai skirtas medžiagas. Kvalifikuoti specialistai sumontavo gipso kartono pertvaras, įrengė sienas, lubas ir plytelių grindis. Generalinis rangovas įmonei patikėjo didžiausią naujojo verslo centro plotą apdailos darbams atlikti: A korpuso pastate apdailos darbus UAB „Šilko namai“ atliko 4-iuose aukštuose, o B korpuso pastate – viename. Taip pat įmonė pasirūpino beveik tūkstančių langų apdaila. Skaityti daugiau >
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Vietoj įprastų, dažniausiai šiuolaikiniams pastatams naudojamų stiklo fasadų sistemų „Business Garden Vilnius“ pastatui architektai pasirinko naujos kartos aliuminio langus „Reynaers MasterLine 8“. Toks pasirinkimas pabrėžė vertikalų fasadų ritmą, suteikiant jam grakštumo ir daug funkcionalių privalumų. Skaityti daugiau >
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Projekte „Business Garden Vilnius“ UAB „FEGDA“ atliko šalia esančių gatvių infrastruktūros rekonstrukcijos darbus, kurių rezultatas projekto baigimo metu bus perduotas Vilniaus miesto savivaldybei. Įrengtos asfalto dangos konstrukcijos transporto lėtėjimo ir greitėjimo juostose prie Laisvės prospekto ir Oslo gatvės bei jungiamojoje gatvėje tarp jų abiejų. Skaitykite daugiau >
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 gegužė
Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?
Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!
[/su_note]PARTNERIO TURINYS
1 komentaras. Leave new
Tikrai idomus sprendiniai , super kad yra novatiriškų vystytojų.