Aplinkos ministras Kęstutis Navickas kartu su kitų Europos Sąjungos šalių aplinkos ministrais, susirinkusiais Briuselyje į ES Aplinkos tarybos posėdį, diskutuoja aktualiais aplinkos politikos klausimais.
Vienas jų – Tarybos bendrojo požiūrio į ES šiltnamio dujų apyvartinių taršos leidimų (ATL) prekybos sistemos direktyvos reikalavimus 2021–2030 metų laikotarpiu patvirtinimas. Nauji reikalavimai nustato, kad šioje sistemoje dalyvaujantieji kurą deginantys įrenginiai ir chemijos pramonė iki 2030-ųjų 43 proc. sumažintų išmetamųjų šiltnamio dujų kiekį, palyginti su 2005 metais. Ši sistema – pagrindinė priemonė pagal Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos siekti ES užsibrėžto tikslo iki 2030 metų sumažinti šių dujų kiekį ne mažiau kaip 40 proc., palyginti su 1990 metais.
Lietuva, pasak ministro K. Navicko, iš esmės pritaria kompromisiniam direktyvos tekstui, bet nesutinka su kai kurių ES šalių siūlymu 5 proc. – nuo 57 proc. iki 52 proc. – sumažinti aukcionuose parduodamų ATL dalį, nes tai neatitinka, aplinkosauginio integralumo tikslų ir „teršėjas moka“ principo. Ministro nuomone, ATL pardavimas aukcionuose turi išlikti pagrindine taisykle. Mūsų šalis taip pat pritaria šios sistemos stiprinimui, atidedant didesnį perteklinių ATL kiekį į rinkos stabilumo rezervą. Tai skatintų sparčiau diegti mažai taršias technologijas ir pereiti nuo iškastinio kuro prie atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo.
Aplinkos taryba šiandien aptars ir tolesnius veiksmus Jungtinių Tautų darnaus vystymosi darbotvarkei iki 2030 metų įgyvendinti. Šioje darbotvarkėje numatyti tikslai ir uždaviniai iškelti siekiant iki 2030-ųjų pasaulyje panaikinti skurdą ir užtikrinti darnų šalių vystymąsi. Be to, posėdžio dalyviai diskutuos apie ES aplinkos politikos įgyvendinimo peržiūrą.
Lietuvai svarbiausias klausimas, kuris šiandien skambės Briuselyje, – su mūsų šalies pašonėje statoma Astravo atomine elektrine susijusios aplinkosauginės problemos. Ministras K. Navickas pateiks Lietuvos argumentus, kodėl reikalaujama, kad Baltarusija stabdytų šios jėgainės statybą.
AM inf.