Top Baneris

BIM – efektyviausi statybos sprendimai

2016 gegužės 10 d.
Jokūbas VAIŠVILA<br> BIM konsultantas, AGA CAD
Jokūbas VAIŠVILA
BIM konsultantas, AGA CAD
Pasidalykite straipsniu

Pastatų informacinis modeliavimas (BIM – Building Information Modeling) sparčiai įgyja pripažinimą kaip priimtiniausias projektavimo metodas, leidžiantis sklandžiai bendradarbiauti įvairiems projekto dalyviams ir užsakovams. Duomenų gausa paremtas pastato modelis gali būti naudojamas darbams koordinuoti, planuoti, statybai ar kitiems procesams. Tačiau galutinis projekto rezultatas ir jo sėkmė priklauso nuo gebėjimo fiksuoti visus svarbiausius BIM duomenis ir keistis jais su įvairiais projekto dalyviais skirtingomis projekto stadijomis.

BIM ir informacijos mainai

Visa pastato informacinio modeliavimo etape sukaupta informacija yra ypač svarbi tolesniais projekto įgyvendinimo etapais, tačiau rangovai ir nekilnojamojo turto priežiūros atstovai kol kas nepakankamai pasiruošę perimti visus BIM projekto duomenis. Taigi kaip BIM projekto informaciją tinkamai ir efektyviai panaudoti statybai ir sumažinti jos sąnaudas?

Prieiga prie naujausių darbo brėžinių statybų aikštelėje yra teisingai atliktų darbų greičio ir kokybės raktas. Tokiu metodu dirbantys žmonės sumažina tikimybę atlikti darbus neteisingai, o vėliau juos taisyti ar perdaryti. Galimybė įkelti visą modelio informaciją į visiems prieinamą vietą gali išspręsti šias problemas.

Norint teisingai komunikuoti tarpusavyje, nepakanka gerai žinomų „Dropbox“ ar „GoogleDrive“. Šiuo atveju pasitelkiamos specialios debesų kompiuterijos platformos, leidžiančios matyti naujausią pastato vaizdą, jo brėžinius ir jų saugojimo istoriją, pokyčius ar komentarus. Taikant tokį bendradarbiavimo principą atsiranda galimybė lanksčiau dėlioti projektavimo darbus, numatant tik tas užduotis, kurios turi būti atliktos artimiausiomis dienoms.

BIM ir matavimai

Suprojektuoto pastato BIM modelyje kiekvienas elementas turi savo tikslią vietą erdvėje (koordinates). Tačiau dėl komunikacijos stygiaus ne visa informacija perkeliama iš kompiuterinio modelio į statybų aikštelę, ne visada korektiškai įgyvendinami statybininkų interpretuoti brėžiniai. Visą BIM informaciją kokybiškai perkėlus į statybų aikštelę (tiksliai nužymint kiekvieną projekto tašką), galima sutaupyti daug laiko ir pinigų.

Kiekvieno BIM modelio elemento pozicija yra aprašoma X, Y, Z koordinatėmis ir unikaliu taško numeriu. Panaudojant debesų technologijas, informacinį visų taškų aplanką galima lengvai perkelti iš kompiuterio į techninę įrangą, kuri lazeriu nurodo realią BIM modelyje esančio taško poziciją statybų aikštelėje.

Tokio tipo žymėjimai tinka pastato riboms, sienoms, grindims, klojiniams, atramoms, kolonoms, inžineriniams vidaus tinklams ir kitiems elementams paženklinti. Be to, taškų koordinatės gali būti grąžinamos atgal į skaitmeninį pastato modelį – taip palengvinamas ir pagreitinamas „As-Built“ („Kaip pastatyta“) modelio parengimas.

BIM ir darbų planavimas

Optimalūs projekto rezultatai pasiekiami tik racionaliai planuojant ir valdant statybos darbus. Jei medžiagų pristatymas vėluoja, visa darbų brigada gali stovėti be darbo. Neteisingai suplanavus darbų eiliškumą, brigados gali atsirasti tuo pat metu toje pat vietoje, taip trukdydamos viena kitai. Būtent dėl panašių priežasčių būtina planuoti darbus.

Ar statybų praktikoje vyraujantis darbų planavimo modelis yra gana efektyvus? Dirbant pagal įprastus metodus dažnai nukrypstama nuo plano, ir klaidos pastebimos dažniausiai per vėlai. BIM modelio panaudojimas planuojant darbus gali sumažinti darbų vėlavimo tikimybę ir pagerinti atlikimo kokybę. Kai statybų darbai planuojami atsižvelgiant į BIM modelį, atsiranda ketvirtoji (4D) skaitmeninio modelio dimensija – laikas.

Kiekvienas BIM projekto elementas gali turėti jam priskirtą statybos etapą (laiką) ir visą informaciją, aktualią planuojant statybų darbus: pradedant 3D modeliu, baigiant brėžiniais, surinkimo instrukcija, kiekių žiniaraščiais ir kita reikalinga informacija, kuri prieinama tiesiogiai darbų planavimo aplinkoje. Be to, kompiuterinė statybų simuliacija leidžia palyginti realybėje atliktų darbų kiekį su suplanuotais darbais ir greitai reaguoti į pastebėtus pokyčius.

BIM ir kiekių skaičiavimas

BIM technologijos leidžia darbuotojams šimtu procentų susikoncentruoti į projektinius sprendimus, nes nereikia galvoti apie kiekių ar medžiagų žiniaraščių kūrimą ir atnaujinimą.

Kadangi skaitmeninis pastato modelis yra tikrojo pastato prototipas, visi jame sumodeliuoti elementai yra apskaičiuojami automatiškai. Tikslūs kiekiai yra jungiami su sąmatų skaičiavimo sistemomis, taip gaunant ne tik tikslius medžiagų kiekius, bet ir darbų, medžiagų, mechanizmų, papildomų elementų kainas.

BIM gamybai

Pastato komponentų paruošimas gamybai yra ilgas procesas, kuris priklauso nuo daugelio įvairių veiksnių. Pagal 2D projektus sudėtinga ne tik gaminti, bet ir parengti gamybos brėžinius, nes norint juos pateikti gaminti reikia nubraižyti visas projekcijas (plano, priekio ir šono vaizdus) su matmenimis. Toks procesas reikalauja daug laiko.

Kiek kitokia situacija dirbant su BIM programine įranga: 3D aplinkoje visa informacija lengvai paimama iš modelio, brėžiniai ir kiekiai yra automatizuotai parengiami gamybai. Tiesioginis BIM modelio duomenų pateikimas į stakles su skaitmenine indikacija yra dar geresnis variantas, nes tai leidžia išvengti dėl žmogiškojo faktoriaus kylančių klaidų ir padeda optimizuoti gamybos sąnaudas.

BIM modelis „Kaip pastatyta“

Vienas BIM proceso tikslų – valdyti statinio informaciją viso jo tarnavimo ciklo metu, nuo idėjos iki pastato naudojimo, renovacijos ar nugriovimo etapų. Šį tikslą pasiekti galima tik tada, kai visi statybų darbų duomenys suvedami į BIM projektą.

Siekiant kuo tikslesnio pastato skaitmeninio modelio, jame būtina užfiksuoti visus projekto pokyčius. Naudojant 3D skenavimo įrankius ir skaitmeninius matavimo prietaisus, leidžiančius sukauptą informaciją perkelti atgal į kompiuterinę plotmę, atliekama BIM modelio korekcija pagal projekto realizaciją. Pagal realius statybų aikštelės duomenis atnaujinta modelio informacija gali būti panaudojama įvairiai: pradedant perplanavimo darbais, energijos kiekių analize, baigiant evakuacijos modeliavimu kilus gaisrui ar gedimų pastate šalinimu.

aga_cad_25BIM technologijos kartu su kitomis skaitmeninei statybai skirtomis darbo priemonėmis padeda statybų projektus realizuoti lengviau, greičiau ir pigiau. Tereikia žinoti jų galimybes ir mokėti tinkamai jomis naudotis. O tie, kuriems tokių žinių trūksta, gali pasikonsultuoti su BIM specialistais: jie pataria viso BIM proceso metu.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video