Top Baneris

Architektūros [pokalbių] fondas: persekiotojas persekiotojo kailyje

2016 birželio 20 d.
Pasidalykite straipsniu

Jau pirmadienį, birželio 20 dieną, Nacionalinėje dailės galerijoje XVII Architektūros [pokalbių] fondo ciklą apie naująsias architektūrines veiklas tęs Karališkojo menų instituto (Stokholmas) Architektūros katedros architektūros teorijos ir istorijos profesorius, urbanistinės menininkų tyrimo grupės „Stalker“ narys Peteris Langas. Jo paskaita vadinasi „Stalker: pagrindai“.

Legendinis Andrei Tarkovsky fantastinis meninis filmas „Stalker“, kuris 1979 metais buvo nufilmuotas tuometinėje Estijos TSR, kelia begalę skirtingų klausimų apie teritoriją ir susvetimėjimą. Šiame filme režisierius vaizduoja paslaptingą kraštovaizdį, vadinamą Zona. Šioje įnirtingai saugomoje poapokaliptinėje dykynėje, lydimi nelegalaus gido, rašytojas ir mokslininkas leidžiasi į mistinės vietos, vadinamos Kambariu, paieškas.

Kaip rašoma paskaitos anonse, pasivaikščiojimas „Stalker Walks Stalker“ kvestionuoja doppelgänger (gyvavaizdžio) efektą, kai daiktai arba būtybės patenka į dvigubos egzistencijos būseną, tapdami veidrodiniais savęs atvaizdais, keisdami kryptį ar susidvejindami.

Romos grupė „Stalker“ atvyko į Taliną, norėdama naujai atkurti šią būseną, tūnančią mistinėje teritorijoje, kitaip vadinamoje Zona, kurią, A. Tarkovsky apibūdino kaip paslaptingą, viršlaikinį bei viršerdvinį kraštovaizdį. Dėl to ir ši keistenybė – persekiotojas (Stalker) persekiotojo kailyje. „Stalker“ vizito Estijoje laikas neatsitiktinis. Pasivaikščiojimas sutapo su dvidešimtosiomis „Aktualiųjų teritorijų“ (Actual Territories) renginio metinėmis. Jų metu grupė pirmą kartą apėjo Romos miestą tam, kad įvertintų apleistą sostinės apylinkių kraštovaizdį. „Stalker Walks Stalker“ projektas bus pristatomas dvidešimt metų trunkančios „Stalker“ grupės veiklos (1995-2015) kontekste.

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Peter Lang yra Karališkojo menų instituto (Kungl. Konsthögskolans-KKH), įsikūrusio Stokholme, Architektūros katedros architektūros teorijos ir istorijos profesorius. Jame jis vykdo mokslinius tyrimus ir dėsto architektūrą, dizainą ir medijų komunikaciją. P. Lang baigė architektūros bakalauro studijas bei apsigynė daktaro laipsnį italų istorijos ir urbanistikos tema. Jis taip pat yra gavęs Fulbraito (Fulbright) stipendiją, skirtą italų studijoms. P. Lang yra Italijos pokario architektūros ir dizaino istorijos ir teorijos ekspertas, kurio specializacija – Italijos šeštojo dešimtmečio eksperimentinis dizainas, žiniasklaida ir aplinkos. Nuo 1997 m. jis yra urbanistinės menininkų tyrimo grupės „Stalker“, įsikūrusios Romoje, narys.

Vieta ir laikas: pokalbis anglų kalba vyks 2016 m. birželio 20 dieną, trečiadienį, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbio pradžia 20 val. Renginys nemokamas.

IR TAI DAR NE VISKAS: birželio 21 dieną, antradienį, Architektūros [pokalbių] fondas kviečia į pasivaikščiojimą palei Neries upę su P. Langu, kuris bus jo paskaitos tęsinys. Priešingai nei iš anksto surežisuota ekskursija ar detalus architektūrinės aplinkos bei kraštovaizdžių tyrimas, šis pasivaikščiojimas suteiks galimybę kolektyviai kontempliuoti skirtingas erdves bei susipažinti su skirtingais aplinkos stebėjimo instrumentais, kuriuos kolektyvas „Stalker“ vystė per kelis savo veiklos dešimtmečius.

Kur: Pasivaikščiojimas bus pradėtas nuo buvusio kelių policijos pastato (Giraitės g. 3). Finišas iki pakrantės pastato, kuriame įsikūręs tarpdisciplininio edukacijos, rezidencijų ir parodų centras „Rupert“ (Vaidilutės g. 79). Atstumas – 16 km.

Kada: Pasivaikščiojimo pradžia – 13 val., trukmė – 4-5 valandos.

Registracija: visi norintieji dalyvauti pasivaikščiojime prašomi užsiregistruoti el. paštu: archpaskaitos@gmail.com iki pirmadienio, birželio 20 d. 12 val.

Diskusijos pasivaikščiojimo metu vyks lietuvių bei anglų kalbomis. Renginys nemokamas.

Pasivaikščiojimą remia: Lietuvos kultūros institutas ir Lietuvos kultūros taryba.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video