Top Baneris

Ambicingas projektas – patikimų rangovų rankose

2019 birželio 4 d.
Kauno kogeneracinė jėgainė, PST
PST nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kauno LEZ teritorijoje, greta magistralės Vilnius–Kaunas, kylančios 100 MW Kauno kogeneracinės jėgainės statybos darbai patikėti statybų bendrovei „Panevėžio statybos trestas“ (PST). Pagrindinio rangovo parinkimas čia buvo itin svarbus žingsnis – jis užtikrino, kad didelės apimties projekto, Vyriausybės pripažinto valstybei svarbiu ekonominiu projektu, darbai bus atlikti kokybiškai ir laiku. Šis ambicingas projektas itin svarbus visam miestui, kuriame dar visai neseniai šilumos kaina buvo viena didžiausių Lietuvoje, o atliekų buvo perdirbama tik 10 procentų.

Objektas skaičiais:

Objekte metalo konstrukcijų kiekis siekia apie 2 tūkst. tonų.
Įrengta polių, kurių bendrasis ilgis sudaro 12 tūkst. metrų.
Kituose statiniuose panaudota apie 12 tūkst. kubinių metrų betono, armatūros – 3 tūkst. tonų.
Iškasta daugiau kaip 4 tūkst. kubinių metrų grunto (išvežta daugiau kaip 400 mašinų).
Objekte vykdomi koordinaciniai susirinkimai – vesta daugiau kaip 500.
Darbo projektas apima daugiau kaip 20 tūkst. brėžinių.

Stiprybė – projekto suvaldymas

Kauno kogeneracinės jėgainės statybos – vienas didžiausių pastaruoju metu PST įgyvendinamų pramoninės paskirties darbų. „Džiaugiamės prisidėdami prie šio valstybei svarbaus ekonominio projekto. Naujoji jėgainė atitiks moderniausius aplinkosaugos ir technologinius reikalavimus“, – sakė PST vadovas D. Gesevičius.

Pagrindiniams Kauno kogeneracinės jėgainės projekto darbų vykdytojams – PST specialistams – patikėti pamatų (polių), pamatinių plokščių įrengimo darbai, taip pat visų statinių – administracinio, kuro priėmimo pastato, bunkerio, turbinos, aušintuvės, siurblinės, baseino ir kitų – konstrukcijų įrengimo darbai.

PST specialistų žodžiais, šis didelės apimties projektas išskirtinis tuo, kad vienoje aikštelėje rikiuojasi daugiau kaip 15 modernių statinių, maža to, visi jie tarpusavyje susiję ir konstrukcijomis, ir technologijomis. Įgyvendinant tokį projektą, itin svarbus darbų eiliškumo koordinavimas tiek atliekant bendrovei patikėtus darbus, tiek juos dalijantis su kitais rangovais. Pavyzdžiui, statybų aikštelėje vienu metu dirba net 7 bokštiniai kranai, nuolatos zuja 3 automobiliniai kranai, mat būtina vienu metu užtikrinti sklandų technikos ir žmonių darbą.

Aukščiausias kogeneracinės jėgainės statinys – aiškiai matomas vykstant magistrale. Jo pagrindinės laiptinės aukštis – beveik 53 metrai. Ši pagrindinė laiptinė susijusi su dauguma statinių, iš jos galima patekti į kaimyninius pastatus: administracinį, turbinos, katilo, dirbtuvių ir kuro bunkerį. Pagrindinė laiptinė buvo betonuojama nepertraukiant, naudojant slenkančių klojinių sistemą. PST specialistų teigimu, betonavimas slenkančiais klojiniais – kone pagrindinis iššūkis šiame nestandartiniame projekte.

PST nuotr.

PST nuotr.

Išspręs ne vieną problemą

Jėgainėje bus įdiegta šiuolaikinė moderniausia ir efektyviausia dūmų valymo įranga. Ji užtikrins, kad normatyviniai taršos reikalavimai niekada nebūtų viršijami. Be to, jėgainė technologiškai suprojektuota taip, kad būtų pašalintas bet koks žmogiškosios klaidos veiksnys. Įvykus kad ir mažiausiam gedimui, jėgainė būtų automatiškai stabdoma.

Didelio efektyvumo kogeneracinės jėgainės elektrinė galia sieks apie 24 MW, o šiluminė galia – apie 70 MW. Tokie pajėgumai leis racionaliai panaudoti apie 200 tūkst. tonų komunalinių ir pramonių atliekų, likusių po rūšiavimo, ir pagaminti apie 500 GWh šiluminės bei apie 170 GWh elektros energijos per metus. Skaičiuojama, kad jėgainė pagamins apie 40 proc. Kauno miestui reikalingos šilumos – daugmaž 94 tūkst. būstų reikalingos elektros energijos ir išspręs atliekų kaupimo sąvartynuose problemą, t. y. sumažins atliekų tvarkymo sąnaudas. Naujojoje jėgainėje šilumos gamyba būtų 20 proc. pigesnė, palyginti su alternatyvomis. Jėgainės eksploatacija bus pradėta 2019 m. rudenį, o komercinė veikla turėtų prasidėti 2020-ųjų viduryje.

Kogeneracinėje jėgainėje bus deginamas biokuras ir durpės, kietosios komunalinės, taip pat pramoninės atliekos. Pagaminama elektros energija bus nukreipiama į 10 kV elektros tinklus, o šiluma – į Kauno miesto centrinius šilumos tinklus.

PST įgyvendino daugelį itin svarbių ir sudėtingų projektų, kurie prisidėjo prie Lietuvos ekonominio augimo ir turi reikšmingą įtaką šalies infrastruktūros plėtrai bei aplinkosaugos gerinimui. Kauno kogeneracinės jėgainė projektas – vienas tų, kuriame PST galėjo darsyk parodyti savo, kaip patikimo rangovo, privalumus. Mat sėkmingą patikėtų užduočių įgyvendinimą padėjo užtikrinti principai, kurių savo darbe laikosi bendrovė: tai kokybė ir profesionalumas.

pst logo

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video