Top Baneris

„Youston“ tapo tvariausiu „co-living“ būstu Lietuvoje 

2024 sausio 31 d.
UAB Baltic Asset Management Youston 11
„Baltic Asset Management“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

„Baltic Asset Management“ valdomas vienas iš „Youston“ „co-living“ tinklo pastatų, adresu Smolensko g. 10b Vilnius, buvo įvertintas vienu aukščiausių „BREEAM In-Use“ įvertinimu – „Excelent“. Pastato sprendimai buvo įvertinti 78,4 proc., o tai pagal surinktų procentų skaičių yra 15-as geriausias rezultatas Lietuvoje ir aukščiausias įvertinimas tarp visų „co-living“ projektų.

„Paskutinius kelis metus matome, kad vartotojų lūkesčiai auga labai stipriai. Į tai turi atliepti pastatų statytojai bei valdytojai ir ne tik atliepti, tačiau eiti žingsniu priekyje. BREEAM standartas – tai pastato įvertinimas pagal poveikį aplinkai ir žmogui. Tai bene prestižiškiausias tokio tipo standartas ir tai lemia jo paklausos augimą. Tiesa, reikia pripažinti, kad dažnu atveju, toks standartas vis dar dažniau siekiamas komerciniuose biurų pastatuose, o ne gyvenamojoje erdvėje. Tai nėra teisinga, nes didžioji laiko dalis, kur žmogus kontaktuoja su pastatu, kur sąveika yra didžiausia, yra mūsų gyvenamoji aplinka. Todėl būtent ten turime siekti didžiausios kokybės, ergonomiškos ir tvarios aplinkos“, – teigia „Baltic Asset Management“ vadovas Ugnius Latvys.

BREEAM vertina pastatų aplinkosaugos efektyvumą: energijos naudojimą, vandens vartojimą, atliekų tvarkymą ir kitus veiksnius. Vertinimo sistema leidžia nustatyti pastato arba projektinio sprendinio įtaką aplinkai ir žmogaus sveikatai. BREEAM vertinimas atsirado Jungtinėje Karalystėje ir iš ten išplito pasaulyje, rašoma įmonės pranešime žiniasklaidai. 

UAB Baltic Asset Management Youston 5
„Baltic Asset Management“ nuotr.

„Dirbdami su kiekvienu iš savo pastatų ypatingą dėmesį skiriame aplinkos ir žmogaus sąveikai, tvarumui. Todėl mūsų „co-living“ pastatai statomi tik konversijos metodu, kai jau esamas pastatas pritaikomas naujai paskirčiai. Tai leidžia naudoti mažiau statybinių medžiagų, pratęsti jau sunaudotų medžiagų gyvenimo laiką ir prisidėti prie tvarumo siekių. Kai kurių vystytojų galvose pastatų konversija turi daug mitų, tačiau mūsų gautas įvertinimas yra geriausias tarp visų „co-living“ objektų Lietuvoje ir antras tarp į apgyvendinimo paslaugas orientuotų pastatų. Toks įvertinimas įrodo, kad investuojant į aukščiausio lygio sprendinius ir siekiant geriausios kokybės, gyventojams galime pritaikyti jau esamus pastatus naujiems poreikiams ir paversti juos tvariais – ne tik pritaikymo, bet ir naudojimo etape“, – sako U. Latvys

Nuo įprastų prie netikėtų sprendimų

BREEAM standartas ne visada pasiekiamas ir naujos statybos statiniuose, jau nekalbant apie „Excellent“  įvertinimą. Štai Jungtinėje Karalystėje, iš kur ir kilęs standartas, tik 10 proc. visų naujų pastatų pasiekia tokį lygį, todėl svarbu apgalvoti kiekvieną detalę.

„Vykdant projektus nemaža dalis mūsų sprendinių jau prisideda prie standarto įgyvendinimo – pakankamai natūralios šviesos, automatinis apšvietimo valdymas, vietos dviračiams ir automobiliams. Norėdami dar labiau pagerinti pastato rodiklius ir padaryti jį kaip galima tvaresnį, montavome vandens resursus taupančias priemones, atliekų rūšiavimo konteinerius, ergonomiškas žaliuzes, skirtas šviesos srautui reguliuoti darbo zonose. Taip pat nepamiršome ir saulės energijos, kuri užtikrino, kad dalį reikiamos elektros pasigaminame patys. Įdomiausias sprendimas, kuris prisideda prie sveiko pastato ir aplinkos santykio, yra mūsų pastatytas vabzdžių viešbutis. Nors tai gali skambėti kiek komiškai, tačiau tokie nestandartiniai sprendimai yra svarbūs balansui kurti“, – užbaigia U. Latvys.

BREEAM standartas – kiekvienais metais vis svarbesnis

Apie 25 proc. visų Europos sugeneruojamų šiltnamio dujų galime priskirti būtent pastatų eksploatacijai. Europos Sąjunga deda daug pastangų ir investicijų į pastatų renovavimą, taip pat siekiama vis didesnio naujų pastatų pasyvumo. Jau dabar didelės įmonės turi teikti informaciją apie suderinamumą su Europos taksonomija, o dalis didelių projektų finansavimo yra tiesiogiai surištos su ESG (enviroment, social, governance) ataskaitomis ir kokį daro pokytį aplinkosaugai.

BREEAM svarba artimiausiu metu tik augs, nes vis daugiau verslų arba geranoriškai supras poreikį kurti tvarumą, arba bus priversti imtis tvaresnių sprendimų dėl reglamentavimo bei finansavimo.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video