Top Baneris

 „Vievio namai“ senjorams: tarp estetikos, funkcijos ir bendruomenės  (1)

2023 gruodžio 12 d.
Vievio namaiTik SA
UAB „Vievio namai“ medžiaga
Pasidalykite straipsniu

Lina Sidaraitė

  • Projekto vystytojas: „Care Investments“, UAB
  • Generalinis rangovas: „Naresta“, UAB
  • Projektuotojas: „2L Architects“, UAB
  • Architektai: Edvinas Kolakauskas, Viktorija Blažienė, Justina Radzevič, Kristina Šimkūnaitė
  • Interjero dizainas: studija „nytt“, MB (Valdemar Pavlovski, Simonas Norkus)
  • Projekto techninės priežiūros vykdytojas: „Stav“, UAB
  • Projektavimo metai: 2021–2022 metai
  • Bendras statinių plotas: 5 tūkst. kv. m

Ką tik duris atvėręs „Gemma“ kompleksas „Vievio namai“ – tai išskirtinis siekis keisti supratimą, kokie turėtų būti senjorų globos namai. Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, vis ilgėjant gyvenimo trukmei, privataus kapitalo bendrovė „Care Investments“ ėmėsi misijos sukurti saugią, patogią, šiuolaikišką ir integraciją į bendruomenę skatinančią aplinką senjorams.

Naujas ir pažangus požiūris Lietuvoje

„Skaičiuojama, jog vien Vilniuje apie 400 žmonių laukia galimybės apsigyventi senjorų namuose. Nors poreikis yra – infrastruktūros trūksta arba ji neatitinka šiandienos poreikių bei pasikeitusių gyvenimo kokybės standartų. Norime būti pokyčių iniciatoriais bei dalyviais“, –  sako Jonas Zelba, bendrovės „Care Investments“ direktorius. 

Pasak jo, „Vievio namai“ yra naujas, užsienio šalių patirtimi paremtas senjorų globos standartas Lietuvoje. Trijų aukštų penkių korpusų komplekse gali gyventi 160 senjorų. Jiems siūlomi ne tik patogūs kambariai – didžiąja dalimi vienviečiai – bet ir ergonomiškos erdvės bendravimui, laisvalaikiui ir sveikatinimui. Pastate įrengtas restoranas, fizinės reabilitacijos salė, masažo ir fizioterapijos kabinetai, gydytojų kabinetas, grožio salonas, skaitykla, maldos kambarys ir bendros poilsio bei veiklos erdvės.

Tikslas sukurti visapusiškai oriam gyvenimui pritaikytus senjorų namus kiek neįprastai pradėjo ir projektuotojų darbą. Įmonės „2L Architects“ architektai sako, kad pirmiausia jiems teko gilintis į gausią užsakovo atsiųstą informacinę medžiagą. Tai buvo ne tik pažangių užsienio senjorų namų pavyzdžiai, bet ir psichologijos bei slaugos mokslų šaltiniai.

„Vievio namai“ architektūrą lėmė ir objekto lokacija

Kaip išduoda projekto pavadinimas, šie senjorų namai yra įsikūrę vos už 20 minučių kelio nuo sostinės nutolusiame Vievyje. Tokį sprendimą nulėmė patogus susisiekimas iš didžiausių Lietuvos miestų bei visa reikalinga infrastruktūra. Įdomu tai, kad pagal šiuos kriterijus pasirinkta lokacija vėliau padarė įtaką ir architektūros sprendimams. 

Siekta, kad pastatai natūraliai įsilietų į aplinką ir derėtų prie aplinkinio užstatymo – daugiabučių, mokyklos ir vaikų darželio. Anot architektų, santūrūs tūriai ir fasadai dera kukliame gyvenamajame kvartale, o papildomas dėmesys detalėms ir natūralioms medžiagoms sukuria šiuolaikiškumo ir ilgaamžiškumo įspūdį.

Sviesos 1 20
UAB „Vievio namai“ medžiaga

„Jau nuo pat projektavimo pradžios su užsakovu kalbėjome, kad labai svarbu sukurti jungtį su darželiu ir skatinti bendras veiklas tarp darželinukų ir senelių, kurie galėtų vieni kitus apdovanoti dėmesiu“, – socialinę projekto viziją nusako Viktorija Blažienė, architektė ir „2L Architects“ vadovė. 

Unikalūs akcentai demencijos korpusui

Architektai pasakoja, kad ypač daug dėmesio reikėjo skirti „Vievio namų“ demencijos korpusui – šiuo metu vieninteliam tokiam Baltijos šalyse. Jo projektavimui pasitelkti specialūs architektūriniai bei interjero dizaino sprendimai. Pavyzdžiui, kadangi sergantieji demencija patekę į akligatvį gali pasijausti blogai ir sutrikti, demencijos korpusas yra apeinamas ratu. Be to, visi aukštai ir kambariai pažymėti skirtingomis spalvomis bei ženklais, įrengta speciali danga. 

A white kitchen with yellow ceilingDescription automatically generated
UAB „Vievio namai“ medžiaga
Nuotrauka 005
UAB „Vievio namai“ medžiaga
seneliu namai Vievyje
UAB „Vievio namai“ medžiaga

„Mūsų darbe nėra įprasta naudoti daug ryškių akcentinių spalvų, tačiau demencijos korpusas pareikalavo būtent tokių sprendimų. Kitose projekto erdvėse dominuoja kreminiai, žalsvi tonai, tačiau čia reikėjo aiškiai išskirti ne tik kambarius, bendras erdves bet ir tokias detales kaip jungikliai, rankenos. Jei šie elementai derėtų prie sienų, gyventojams su demencija galėtų būti sunku juos surasti“, – pavyzdžiu iliustruoja V. Blažienė.

Išskirtinis dėmesys bendroms erdvėms 

Užsienio praktikų pavyzdžiu norėta kiek įmanoma labiau paskatinti senjorus judėti ir veikti. Pasak architektų, į tai atsižvelgta projektuojant bendras erdves tiek viduje, tiek lauke. Pavyzdžiui, virtuvė ar svetainė išnaudojamos ne tik įprastoms kasdienėms reikmėms, bet ir įvairioms bendroms veikloms, užsiėmimams. Poilsio erdvės įrengtos ne aplink televizorių, o prie balkonų, knygų lentynų ar stalelių šaškėms bei šachmatams. 

Lauko erdvės buvo kuriamos taip, kad gyventojai čia galėtų praleisti kuo daugiau laiko. Tai šiltnamiai, gėlynai, sūpynės, pojūčių takai. Tam, kad būtų galima mėgautis lauku ir prastesnėmis oro sąlygomis, įrengtos pastogės nuo saulės, lietaus ar sniego. Tiesa, kaip ir demencijos korpusas, visi pasivaikščiojimo takeliai buvo planuojami ratu.

Sviesos 1 17
UAB „Vievio namai“ medžiaga

Erdviniame projektavime atsižvelgta ir į per pandemiją išmoktas pamokas. Architektai sako, kad būtent dėl to pasirūpinta patogiu patalpų vėdinimu: kambariuose įrengti varstomi langai, o bendrose erdvėse – dideli balkonai. Be to, dalis pirmo aukšto gyvenamųjų kambarių turi lauko terasas.

A building with a lawnDescription automatically generated
UAB „Vievio namai“ medžiaga

Daug dėmesio skirta gyventojų saugumo užtikrinimui. Teritorijoje numatytos vaizdo stebėjimo kameros su žmogaus atpažinimu bei signalo budėtojui siuntimu, įrengti langų užraktai, ribojantys pilną jų atidarymą ir suprojektuoti aukštesni nei įprasti balkonų turėklai. 

Socialiai atsakinga ir tvari architektūra

A building with a lawn and a pathDescription automatically generated
„2L architects“ vizualizacija

J. Zelba akcentuoja, kad įgyvendinant „Vievio namų“ projektą buvo itin svarbu vadovautis tvarumo ir socialinės atsakomybės principais. Be siekio pastatyti funkcionalų šiuolaikiškos architektūros pastatą, kiekviename žingsnyje buvo galvojama apie maksimalų aplinkos pritaikymą senjorų poreikiams. 

„Socialiai atsakinga architektūra ne tik atitinka estetikos bei funkcionalumo reikalavimus, bet ir teigiamai veikia kasdienį žmonių gyvenimą. Mūsų tikslas – kokybiška aplinka, kurioje senjorai galėtų jaustis pilnaverčiais bendruomenės nariais”, – komentuoja „Care Investments“ direktorius.  

Anot jo, „Vievio namai“ yra pirmieji Lietuvoje senjorų namai, siekiantys tarptautinio BREEAM tvarios statybos sertifikato. Tai reiškia, kad pastatas yra energiškai efektyvus, palankus aplinkai, jame užtikrinta komfortiška temperatūra, akustika, įdiegti mikroklimato reguliavimo sprendimai. 

„Dabartinėse higienos normose nustatyta maksimali 27 laipsnių temperatūra patalpose yra netinkama vyresnio amžiaus žmonėms, žinant, kad didelis karštis daro neigiamą poveikį sveikatai, ypač sergantiems širdies, kraujagyslių ir kitomis lėtinėmis ligomis. Atsižvelgdami į tai, daug dėmesio skyrėme vėdinimo ir vėsinimo sistemoms“, – pavyzdį pateikia J. Zelba. 

Apskritai, tiek architektūros, tiek interjero dizaino projektas pareikalavimo itin ergonomiškų ir funkcionalių sprendimų. Renkant apdailos ir baldų medžiagas buvo siekiama, kad jos būtų patvarios ir eksploatuojamos su minimalia priežiūra. Architektai priduria, kad buvo labai svarbu rasti ir ekonomiškai efektyvius sprendinius pastato inžinerijoms, išorės atitvaroms. 

Kaip apibendrina V. Blažienė, šis projektas sukurtas vadovaujantis jausmu, funkcionalumu ir patogumu, siekiant užtikrinti maksimalų komfortą senoliams. 

Aukščiausi tvarumo standartai – operatyviai

Komplekso „Vievo namai“ generalinis subrangovas UAB „Naresta“ šiuo išskirtiniu projektu įrodė, kad aukščiausi statybos darbų reikalavimai gali būti įgyvendinti ir per trumpą laiką. O svarbiausia – be jokių kompromisų kokybei.

„Vienas didžiausių iššūkių buvo trumpas įgyvendinimo terminas. Kai kalbame apie 12 mėnesių laikotarpį, tai nėra tik statybinių procesų užbaigimas – tai ir pasirūpinimas visa įranga, baldais bei kitomis detalėmis. Dėl šių priežasčių teko daug dėmesio skirti visų skirtingų procesų suderinimui”, – patirtimi dalijasi Klaudijus Šimonis, projekto vadovas.  

Pasak jo, statybos procesas vyko detaliai parengiant darbų vykdymo grafikus. Kadangi objekto paskirtis – išskirtinė, eigoje nuolat buvo bendradarbiaujama su užsakovu ir įsiklausoma į visus jo poreikius. Atidus kiekvienos proceso dalies stebėjimas ir staigi reakcija į kasdienes situacijas padėjo užtikrinti efektyvų darbų suvaldymą. 

Sviesos 1 23
Objekto „Vievio namai“ statyboje dirbo virš 30 subrangos įmonių, vidutiniškai apie 70–80 darbuotojų kasdien. 

K. Šimonio teigimu, visu statybų laikotarpiu buvo vadovaujamasi ta pačia nekintančia idėja – sukurti išskirtinai patogius, į orią ir pilnavertišką senatvę orientuotus senjorų namus. Kompleksas „Vievio namai“ – tai pirmieji Lietuvoje A++ energinės klasės senjorų globos namai. „Pastato sandarumo rezultatas – 0,14, t. y., 4 kartus geresnis nei reikalauja Statybų techniniai reglamentai“, – teigia K. Šimonis.

Statant šiuos senjorų namus visi sprendimai buvo orientuoti į efektyvesnius eksploatacinius parametrus:

  • Įrengta 30kW saulės fotovoltinė elektrinė.
  • Įdiegta daugiau apskaitos skaitliukų.
  • Parinkti taupiai veikiantys santechnikos prietaisai. 

Be to, visas kompleksas yra patogiai pritaikytas senjorams ir žmonėms su negalia: 

  • Visose erdvėse įrengti porankiai.
  • Visi tualetų kambariai pritaikyti neįgaliesiems.
  • Įrengtos platesnės nei įprastose pastatuose durys. 
  • Pasirinkti mirgėjimo kontrolę turintys šviestuvai.
naresta 2

Išeitis statyboms žiemą

Bet kuriame kokybiškai pastatytame pastate, norint išlaikyti jo ilgalaikį patvarumą, privalu pasirūpinti įvairiais tą užtikrinančiais sprendimais. Vienas iš jų – hidroizoliacijos sluoksnis, kuris buvo būtinas Vievio senjorų namuose, norint apsaugoti pamatus ir sienas nuo iš grunto sluoksnio kylančios drėgmės. 

Statybos siaučiant šaltukui – ne pati smagiausia ir tikrai ne lengviausia užduotis. Vis dėlto ir šiam iššūkiui įmonės „Mosas” komanda turėjo išeitį. „Mūsų išskirtinis sprendimas – „Voltex” bentonitinio molio hidroizoliacija – ypatingas tuo, kad ją, ne taip kaip kitas dažnai pasitaikančias hidroizoliacijas, galima įrenginėti ir prie minusinės temperatūros. Taip pat panaudojome „Waterstop RX 101 DH” hidroizoliacines tarpines ir bentonitinio molio granules, kartu tai padėjo sukurti ilgalaikę ir tvarią apsaugą ne tik nuo nuotekų drėgmės, bet ir nuo vandens garų, skleidžiamų drėgno grunto”, – sako įmonės inžinierius, projektų vadovas Vytautas Tamošaitis.

„Mosas” pasirūpina ne tik kokybišku darbu, bet ir tvaria įmones veikla. Vengiama prekiauti trumpalaikiais sprendimais, anot V.Tamošaitis visi parduodami gaminiai siekia bent 15–25 metų ilgaamžiškumą, todėl siūlomi sprendimai orientuoti į ilgai tarnaujantį rezultatą. Taip pat didžioji dalis medžiagų yra natūralios, kaip ir panaudota „Voltex” hidroizoliacija, kuri šiuo metu yra „žaliausia” pamatų hidroizoliacija rinkoje.

download

Patikimi partneriai statybų aikštelėje

Organizuotam ir greitam darbui reikalingas toks pat organizuotas komandos vadovas, šį vaidmenį „Gemma” senjorų globos namų statybos aikštelėje atliko „Statybos procesų valdymo” (UAB „STAV”) komanda. Nuo statybos pradžios iki pat pabaigos (nepilni 2 metai) grupė specialistų kiekvieną savaitę dirbo statybų aikštelėje vykdant priežiūros, konsultavimo, veiksmų koordinavimo ir techninės priežiūros darbus. 

Pastate vienu metu užtikrinama skirtingos sveikatos būklės senjorų gyvenimo kokybė, kuri suvaldoma integruotomis individualiomis inžinerinėmis, iškvietimo, apsaugos ir praėjimo kontrolės sistemomis. Šis gyvenamosios ir medicininės funkcijų susipynimas tapo įdomia patirtimi „STAV” komandai, koordinavusiai tokių individualių, tačiau bendrame kontekste veikiančių sistemų integraciją į pastato funkcinę visumą. Šiam operatyvių procesų valdymui, specialistai pasitelkė BIM įrankius. 

Įmonė džiaugiasi galėjusi prisidėti ir prie tvarių statybų iniciatyvos, siūlant projekte pritaikyti BREEAM sprendinius, kurie pagal naujausius tvarumo reikalavimus gali pakoreguoti techninį projektą taip, kad statybos ir eksploatacijos metu pastatas būtų mažiau taršus, patogesnis ne tik jo naudotojams, bet ir šalia gyvenantiems ar dirbantiems žmonėms. 

images
Sviesos 1 27

Langai – tarsi pastato akys, nušviečiančios vidaus erdves ir suteikiančios gyventojui galimybę pajusti ryšį su išore nepaliekant namų jaukumo. „Vievio namų“ langų kokybe pasirūpino įmonė „Velansta“, skyrusi dėmesį komfortui ir estetikai. Gyventojų patogumui kambariuose įrengti varstomi langai, o bendrose patalpose atsirado balkonų prieiga.

logo

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • JPN

    2024-01-09, 17:47  

    O tai kai kurie gyventojai pro savo kambario langą matys tik priešais esančio korpuso sieną ir langus? Kodėl ne gamtą, želdynus? Juk aplink Vievį gamta nuostabiai graži. Ir taip raminanti, paguodžianti.

Rekomenduojami video