Top Baneris

Verslo centras „Premium“: per žingsnį priekyje

2016 rugpjūčio 12 d.
Verslo centras „Premium“
Verslo centre „Premium“ įgyvendinti A klasės biurams ir A energinio efektyvumo klasės pastatams keliami reikalavimai. G. Bartuškos nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Verslo biurų kompleksas „Premium“ iškilo Žirmūnų, Antakalnio ir Senamiesčio sandūroje. Šiuolaikinė architektūra, puikus pastatų matomumas ir idealus privažiavimas iš bet kurio Vilniaus miesto taško – taip 2013-ųjų pabaigoje pradėtą statyti A klasės biurų projektą „Premium“ pristato jo plėtotojas – bendrovė „Evolis“.

Architektūros sprendimus padiktavo vieta

Biurų kompleksą „Premium“ sudaro du 7 aukštų (5 tūkst. kvadratinių metrų ploto) ir 6 aukštų (3400 kvadratinių metrų ploto) pastatai, sujungti dviejų lygių 4100 kvadratinių metrų ploto požemine stovėjimo aikštele (projektą parengė architektas Remigijus Bimba ir architektų studijos Architektūros kūrybinės grupės komanda).

„Premium“ projektą plėtojančios investicinių projektų valdymo įmonės „Evolis“ direktorius Jurij Novickij paaiškino, kad pagrindiniu iššūkiu projektuotojams tapo sklypo ribojimai – jį dalija magistralinė šilumos trasa. Architektams teko ieškoti sprendimo, kaip perskirtame sklype išdėstyti du šiuolaikinės architektūros biurų pastatus. Iki galutinio sutarimo prireikė 8 projekto variantų. Plėtotojai atsižvelgė ir į sostinės savivaldybės Miesto plėtros departamento prašymą išvengti perimetrinio užstatymo.

„Premium“ projektą plėtojančios įmonės „Evolis“ vadovas J. Novickij neabejoja, kad verslo centro išskirtinumas – įgyvendinti ir A klasės biurams, ir A energinio efektyvumo klasės pastatams keliami reikalavimai.

Leidimą verslo centro „Premium“ statybai užsakovas gavo kone prieš 5 metus, kai dar buvo leidžiama statyti C energinio efektyvumo klasės pastatus.

„Pasirinkome kitokią strategiją nei įprasta Lietuvoje. Šiuo metu vis dar galima statyti B energinio efektyvumo klasės pastatus, tad nemaža dalis projektų plėtotojų suskubo gauti leidimus, norėdami kitąmet pradėti statybas. Mes, turėdami leidimą statyti C energinės efektyvumo klasės pastatą, apsisprendėme siekti A klasės. Projektą teko koreguoti iš esmės: pakeisti fasadų ir inžinerines sistemas, pasirinkti kokybiškesnes medžiagas ir rasti ypač patikimus rangovus, kurie galėtų įgyvendinti iššūkius. Žinant, kad kitais metais bus privalu statyti A klasės pastatus, galvoti apie B ar C klasės verslo centrą būtų neatsakinga. Šiandien projektas „Premium“ – mūsų vizitinė kortelė“, – aiškino J. Novickij.

Pašnekovas pateikė Skandinavijos šalių pavyzdį: čia keliami tokie pat pastatų energinio efektyvumo reikalavimai, kaip ir Lietuvoje. Tik skandinavai, atkreipė dėmesį bendrovės „Evolis“ vadovas, 2016 metais ruošdamiesi įgyvendinti A energinio efektyvumo klasės pastatams keliamus reikalavimus, sustabdė planuotus įgyvendinti B klasės pastatų projektus. A energinio efektyvumo klasės pastatai, atkreipė dėmesį J. Novickij – geros projektavimo kultūros ir statybos atspindys: jeigu tinkamai parengiamas projektas, parenkamos deramos statybinės medžiagos, inžineriniai sprendimai, išaugusios projektavimo ir statybos sąnaudos netruks atsipirkti.

Verslo centre daug dėmesio skirta biurų įrangos kokybei ir funkcionalumui.

Verslo centre daug dėmesio skirta biurų įrangos kokybei ir funkcionalumui.

Prioritetai – energijos taupymas ir dėmesys aplinkai

Projekto plėtotojui buvo svarbu, kad biurų patalpos būtų įrengtos iš ekologiškų medžiagų, tad į statybų aikštelę keliavo tik aplinkai nekenksmingos medžiagos. „Mes deklaravome, kad nekenkiame aplinkai, to ir siekėme. Žinoma, tai pareikalavo papildomų sąnaudų, tačiau šiandien galime drąsiai sakyti, kad šiame objekte taikėme darniosios architektūros ir statybos principus. Neabejoju, kad dar bent dešimtmetį galėsime didžiuotis būdami vieni tų, kurie atsakingai žiūri į statybas“, – pasidžiaugė bendrovės „Evolis“ direktorius.

Pastato lauko sienos – surenkamosios karkasinės, apšiltintos 250–300 milimetrų storio kietosios akmens vatos sluoksniu. Fasadas – vėdinamasis, apdailai panaudotos kompozicinės plokštės. Šiluminė lauko sienų varža – ne mažesnė nei 6,5 m2K/W.

Darnų šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo, ryšių sistemų funkcionavimą verslo centre užtikrina įdiegta pastatų valdymo sistema (ang. Building management systems). Pasitelkus ją įmanoma ne tik operatyviai gauti norimus duomenis, bet ir nustatyti įrenginių veikimo parametrus, atsižvelgiant į nuomininkų poreikius.

Verslo centre „Premium“ įdiegtas nepriklausomas šilumos mazgas su mikroprocesoriniu valdymu ir automatika. Sumontuoti plieniniai radiatoriai su rankiniais termostatais. Skaičiuojama, kad verslo centro nuomininkams šildymas kainuos 10–15 euro centų už kvadratinį metrą.

Abiejų komplekso pastatų fasadai – aliuminio ir stiklo konstrukcijų. Šios konstrukcijos ypač parankios pageidaujantiesiems kuo daugiau natūralaus apšvietimo. Projekto plėtotojai pabrėžia, kad šiuolaikiniai stiklo fasadų sprendiniai su selektyviomis saulės spindulius, šilumą atspindinčiomis bei triukšmą slopinančiomis stiklo konstrukcijomis verslo centro nuomininkams užtikrins kokybišką vidaus mikroklimatą, energinį efektyvumą ir tinkamą saulės kontrolę.

Projektuojant biurus pasirinkta atviro plano koncepsija.

Projektuojant biurus pasirinkta atviro plano koncepsija.

Pasitelkti moderniausi apšvietimo sprendimai

Biurų komplekse daug dėmesio skirta apšvietimo sprendimams: biurai, bendrosios erdvės, lauko teritorija, fasadai apšviesti naudojant šviesos diodų šviestuvus. Aplinkos apšvietimo intensyvumas, šviesų koncentracija priklausomai nuo nuomininkų poreikių reguliuojami pasitelkus specialią kompiuterinę programą.

Verslo centro nuomininkams ir svečiams įrengta dviejų lygių požeminė automobilių stovėjimo aikštelė bei dviračių saugojimo vietos. Aplink pastatą įrengtos antžeminės stovėjimo vietos, žaliosios zonos. Stovėjimo aikštelėse telpa iki 270 automobilių.

Verslo centre „Premium“ įdiegta automatizuota programuojama įeigos kontrolės sistema. Į požeminę ar antžeminę automobilių stovėjimo aikštelę darbuotojai ar lankytojai patenka su įeigos kontrolės kortele. Pastato teritoriją stebi vaizdo stebėjimo kameros.

Architektų paprašyta suprojektuoti atviro plano biurus („open space“ koncepcija). Lanksti ir praktiška biurų planavimo sistema paranki tuo, kad atsižvelgiant į darbuotojų poreikius galima įrengti reikiamą darbo vietų skaičių. J. Novickij atkreipė dėmesį, kad šiuolaikinės ir kūrybingos įmonės vis dažniau atsisako kabinetinės sistemos. Bendrovė „Evolis“ pirmuosius atviro plano biurus įrengė prieš penkiolika metų.

„1000 kvadratinių metrų ploto patalpose, tinkamai suprojektavus inžinerines sistemas, gali dirbti maždaug 100–120 žmonių. Jei įrengiama kabinetinė sistema – iki 60–70“, – paaiškino įmonės vadovas. Atskiroms patalpos įrengti naudojamos stiklo pertvaros.

Taupant plotą, visa inžinerinė įranga buvo sukelta ant stogo. „Būtų idealu, jei stogas nebūtų eksploatuojamas, bet įvertinus, kad inžinerinė įranga yra ypač sudėtinga, teko jį aukoti. Kad nebūtų vizualios taršos, iš lengvų aliuminio konstrukcijų įrengti aptvėrimai“, – paaiškino „Evolis“ vadovas.

Automobiliams įrengta dviejų lygių požeminė aikštelė.

Automobiliams įrengta dviejų lygių požeminė aikštelė.

Moderni oro kondicionavimo sistema – kokybiškam ir našiam darbui

glco_logoBendrovė GLCO verslo centre „Premium“ įdiegė kondicionavimo sistemą. Įmonės direktorius Darius Lastauskas pabrėžė, kad oro kondicionavimas nėra patalpų šaldymas – tai žmogui palankios temperatūros palaikymas patalpose ištisus metus.

„Premium“ verslo centre įdiegtą VRV kondicionavimo sistemą sudaro oro kondicionieriai su kintamo šaltnešio srauto kontrole, suteikiančia galimybę kontroliuoti atskiras zonas kiekvienoje komercinio ar kitos paskirties pastato patalpoje ir aukšte. Dėl tokio universalumo VRV sistema – tinkamas sprendimas pastatuose, kuriuose įsikūrusios kelios įmonės.

„Oro kondicionavimo sistema su VRF inverteriu užtikrina kambariuose, kuriuose vėsinamas oras, aukščiausius standartus atitinkančias komforto sąlygas ir leidžia taupiai naudoti erdvę pastato viduje ar lauke, mat įrenginiai ir vamzdynai yra daug mažesni nei vandens pagrindu veikiančių sistemų. Be to, oro kondicionavimo sistemos su VRF inverteriu eksploatavimo sąnaudos yra mažesnės nei kitų centrinio oro kondicionavimo sistemų“, – teigė D. Lastauskas.

Kondicionavimo sistemose naudojami „LG Electronics Multi V“ IV kartos VRF išoriniai blokai sukurti pasitelkus dešimties metų technikos kūrimo praktiką, atsižvelgiant į šiandienos žmogaus poreikius, norus ir sparčiai augančią rinką.

Dar vienas VRF išorinių blokų privalumas – pagaminamas tikslus pastatui reikalingos šilumos ar vėsos kiekis.

Kondicionavimo sistemų pranašumai vertinami naudingumo koeficientu COP (ang. Coeficient of performance), kuris parodo sunaudotos elektros energijos ir pagaminto šalčio arba šilumos galios santykį. Pranašiausiose kondicionavimo sistemose jis siekia 5, o tai reiškia, kad sunaudojus vieną kilovatvalandę elektros energijos patalpą pasieks 5 kilovatvalandės šilumos arba šalčio.

„LG Multi V“ IV kartos blokų naudingumo koeficientas vėsinimui siekia 4,68, naudingumo koeficientas šildymui – 5,16.

„Šiuo metu tik „LG Electronics“ gali pasiūlyti šiuos VRF blokus, kol kas nė vienas gamintojas neturi tokios prekės savo kataloguose, todėl ne veltui sakoma, kad ateities standartai bus paremti šia technologija“, – įsitikinęs įmonės GLCO vadovas.

 RĖMĖJO TURINYS 

 Taupymo sprendimai – ne paskutinėje vietoje

Verslo centre „Premium“ sumontuotos ir santechnikos įrangos gamintojo „Grohe AG“ universalios potinkinės sistemos ant sienos montuojamiems unitazams „Rapid SL“. „Grohe“ prietaisai išsiskiria mažesniu vandens naudojimu, šiuolaikiniu dizainu, patogumu naudotis, ilgaamžiškumu, o tai ypač aktualu verslo centruose.

„Protingas erdvės išnaudojimas yra bene pagrindinis raktas į sėkmę projektuojant patalpas. Svarbu, kad ta erdvė būtų patogi ir ateityje. Naudojant „Grohe“ prietaisus tai yra įmanoma, nes jie – ilgaamžiai ir itin funkcionalūs“, – kalbėjo bendrovės „Grohe AG“ atstovė Aistė Stankevičienė. Verslo centre sumontuoti ir „Grohe“ jutikliniai maišytuvai praustuvams ir maišytuvai dušui. Jutikliniai maišytuvai – vis dažnesnis sprendimas viešuosiuose pastatuose, patikino pašnekovė. Mat tokio maišytuvo nereikia liesti, pakanka judesio, todėl naudojimasis juo, priežiūra ir eksploatacija – nesudėtingi. O „Grohe EcoJoy“ – vandenį taupanti – technologija leidžia tausoti svarbiausią žmonijai gamtos išteklių – vandenį.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video