Šiųmetėje „Dizaino savaitėje“ dominuos Lenkijos dizainas

Šiųmetėje „Dizaino savaitėje“ dominuos Lenkijos dizainas

„Dizaino savaitė“
Festivalio organizatorių nuotr.

Jau dvyliktus metus iš eilės vyksiantis dizaino festivalis „Dizaino savaitė“ tradiciškai renka ne tik naują festivalio įvaizdinę spalvą bei temą, tačiau ir šalį – festivalio garbės svečią.

Pernai festivalį aplankė Vengrijos jaunųjų dizainerių organizacija FISE, pristačiusi vengrų šiuolaikinio dizaino ir juvelyrikos parodas Vilniuje bei Telšiuose. 2017 metais estafetę perims Lenkija – bendradarbiaujant su Lenkijos institutu Vilniuje bei Adomo Mickevičiaus institutu Varšuvoje „Dizaino savaitės“ metu bus rengiami lenkiškam dizainui skirti renginiai.

Oficialiai apie „Dizaino savaitės“ bei Lenkijos bendradarbiavimą buvo pranešta gruodžio mėnesį, Lenkijos grafinių ženklų parodos atidarymo metu, tačiau Lietuvos dizaino forumo pažintis su talentingais kaimyninės valstybės dizaineriais prasidėjo jau kiek anksčiau.

Nors Lenkija – artima Lietuvos kaimynė, susidurianti su panašiomis ekonominėmis, socialinėmis problemomis, tačiau kultūrinis gyvenimas kirtus šalies sieną, rodos, gerokai suaktyvėja. Tiek mažesniuose, tiek ir didesniuose šalies miestuose jau veikia bent po vieną Lietuvos mastu tikrai didžiulį kultūros centrą – modernios architektūros urbanistinį šedevrą, su puikiai skirtingai veiklai pritaikytomis salėmis, ekspozicijų ir darbo erdvėmis.

Gero dizaino pavyzdžių galima rasti ir Lenkijos pajūryje – Gdynėje (Gdynia) ir Gdanske. Gdanskas – išskirtinės architektūros Hanzos miestas. Vienas įdomesnių kultūrinių traukos centrų – „Fundacja Alternativa“. Čia šiuolaikinio meno instaliacijos įkurdintos rekonstruotame industriniame pastate. Visai šalia Gdansko laivų statyklos veikia įspūdingos architektūros Europos „Solidarumo“ centras – čia XX a. 8 dešimtmetyje ir kilo šis istorinis judėjimas, nukreiptas prieš sovietų valdžią.

dizaino savaite lenkija 3

Gdynė – modernesnis pajūrio miestelis, oficialiai įkurtas tik 1926 m. Miestelio valdžios politikoje dizainas yra prioritetas, todėl čia įsteigtas Gdynės dizaino centras, sutelkiantis nemažai dizaino dienų renginių. Festivalis vyksta pirmą liepos mėnesio savaitę ir trunka net 10 dienų. Šiemet pristatytos kelios skirtingos tematikos ekspozicijos. Pajūrio jaunųjų lankytojų dėmesį traukė „The City and The Forest“ ekspozicija, kurios pagrindinis tikslas – atkreipti dėmesį į aplinkosaugą ir keisti visuomenės požiūrį į aplinką. Bendro lenkų ir švedų projekto „Irrational Times“ kuratoriai siekė atskleisti slaviškos ir skandinaviškos kultūros ypatumus. Visiems aktyvaus laisvalaikio mėgėjams buvo skirta „In Motion“ paroda, kurioje buvo galima išvysti moderniausią sporto įrangą. Kaip kontrastas šiai ekspozicijai buvo greta įrengta „Design at the Source“ paroda, kurią inspiravo tradicinio vilnos apdirbimo procesas, būdingas Karpatų regionui.

Liublino dizaino institutas – gana neseniai įsteigta mažytė organizacija skambiu pavadinimu, kasdien kovojanti su panašiais iššūkiais kaip ir mes: projektų tęstinumą užtikrinančio finansavimo stygiumi, vietinės bendruomenės požiūriu į dizainą, valdžios institucijų palaikymo trūkumu, tačiau po truputį kurianti palankesnę atmosferą dizaino plėtrai. Kelių žmonių iniciatyva spalio 13–14 d. čia suvažiavo projekto „Dizainas Europai“ ekspertų komanda. Dvi dienas vyko seminarai, paskaitos, susitikimai su vietine bendruomene bei intensyvi ryšių plėtra. Renginiai šurmuliavo neseniai duris atvėrusiame Liublino kultūrų susitikimo centre (lenk. Centrum spotkania kultur) – net 4 hektarų bendrojo ploto stikliniame kube.

dizaino savaite lenkija 16

Čia veikia kino, teatro salės, baleto, repeticijų ir konferencijų salės. Pirmame pastato aukšte šiaurietiško interjero restorane meniu nėra didelis, tačiau maistas išskirtinis – tiek skonis, tiek estetika lėkštėje. Aplodismentai ir už vientisą pastato interjero stilistiką bei grafinio dizaino sprendimus. Pastato stogas išmaniai apželdintas, o šalia esančios vėdinimo sistemos įkomponuotos taip, kad labiau primena modernaus meno skulptūrą nei industrinius elementus. Stiklinė, nuo lietaus apsauganti konstrukcija, leidžia grožėtis miesto panorama, taip pat čia mielai renkasi vietiniai jaunieji hipsteriai – ruošia namų darbus, klausosi muzikos ir darosi asmenukes.

Miesto pavadinimas Łódź, kurį sudaro net trys unikalios lenkiškos raidės, tikrai nėra pats tinkamiausias tarptautinei rinkodarai – lietuviai ir lenkai jo pavadinimą taria skirtingai (lenkiškai pavadinimas skamba panašiai į „Vudž“), užsieniečiams yra skirtas supaprastintas „Lodz“ variantas. Dėl šios ar kitų priežasčių šio trečio pagal dydį Lenkijos miesto dizaino festivalis gana menkai žinomas tarptautiniame kontekste. Nors visi sutikti Lenkijos dizaineriai primygtinai siūlė jį aplankyti, buvo sunku patikėti, kad šalies periferijoje jau dešimtą kartą gali vykti tokio masto dizaino renginys. Iš pirmo žvilgsnio programa atrodė šiek tiek chaotiškai: nemažai pramogų, skirtų vaikų edukacijai, daug renginių lenkų kalba, tačiau parodos atėmė žadą.

dizaino savaite lenkija 1

Čia nereikėjo jokio vertimo, darbai kalbėjo patys už save – aiškios ekspozicijų koncepcijos, įmantri ekspozicinė įranga ir biudžetai (tokie, apie kokius mes Lietuvoje galime tik pasvajoti…). Komercinių dalyvių darbai subtiliai integruoti į krovininius konteinerius. Na, ir susirinko čia, berods, visa Lenkijos kūrybinė bendruomenė. Pagrindinis veiksmas virė XIX a. rekonstruotos gamyklos patalpose, o visas festivalio parodas sunku ir suskaičiuoti. Viena unikaliausių parodų – „No Randomness“ (liet. „Jokio atsitiktinumo“). Ji pabrėžia sistemos, funkcijos, standartų dermę ir atsako į daugeliui kylančius klausimus: kodėl populiariausias popieriaus formatas yra 210 ir 297 mm? Kodėl tiek daug skirtingų formų makaronų? Kodėl alaus kamštelis atrodo būtent taip? Dažniausiai šie objektai net nėra matomi, tačiau jų dizainas – tobulas. Ši prancūzų kuratoriaus paroda Sent Etjene (Saint-Étienne) susilaukė daugiau nei 200 tūkst. Lankytojų. Parodoje „Observatorium/Recepies“ demonstruojami Moldovos ir Lenkijos bendrų kūrybinių dirbtuvių rezultatai, visi objektai yra tarsi modernios tradicinių amatų ir įrankių interpretacijos.

dizaino savaite lenkija 17

Lenkijoje didelis dėmesys skiriamas kultūros politikai, veikia net keliasdešimt kultūrą koordinuojančių valstybinių institucijų, skatinamas bendradarbiavimas su užsienio šalių atstovais. Adomo Mickevičiaus institutas įsikūręs jaukiame trijų aukštų pastate pačiame miesto centre. Pagrindinė šios institucijos funkcija – lenkiškos kultūros reprezentacija užsienyje. Dizainas yra viena iš atskirai kuruojamų sričių. Taip pat net dvidešimt keturiuose pasaulio miestuose, tarp jų – ir Vilniuje, veikia Lenkijos institutai. Kiekvienas institutas yra savarankiškas ir globojamas skirtingų ministerijų. Akivaizdu, kad lietuviai gana mažai žino apie kaimynų lenkų pasiekimus, todėl festivalyje „Dizaino savaitė“ planuojama pristatyti daugiau šiuolaikinę Lenkijos dizaino sceną reprezentuojančių projektų.

„Dizaino savaitės“ inf.

Temos: „Dizaino savaitė“, Dizaino festivalis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai