Top Baneris

Siūlo susipažinti su nauju Daugiabučių namų valdymo įstatymo projektu

2020 gegužės 15 d.
Pasidalykite straipsniu

Aplinkos ministerija parengė Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki gegužės 28 d. 

„Šis įstatymas svarbus ir reikalingas beveik dviem milijonams Lietuvos žmonių – tiek jų gyvena daugiabučiuose namuose. Ligi šiol daugiabučių valdymas ir administravimas visiems kelia daug rūpesčių. Ir pirmiausia todėl, kad trūksta optimalaus teisinio reguliavimo. Tikimės, kad pašalinti šią spragą ir padėtų naujasis įstatymas“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Lietuvoje yra apie 40 tūkst. daugiabučių namų su 880 tūkst. butų. Jų savininkai namui valdyti, prižiūrėti ir išlaikyti pasirenka vieną iš kelių būdų – arba steigia bendriją, arba sudaro jungtinės veiklos sutartį, arba renkasi savivaldybės skiriamą administratorių. Tačiau daugiabučių valdymą  apsunkina tai, kad jį reglamentuoja skirtingo lygmens teisės aktai, kad tiems patiems tikslams taikomos skirtingos procedūros ir pan. Jau nekalbant apie tai, kad kai kurios teisinės nuostatos yra pasenusios, neužtikrina vartotojų interesų apsaugos.

Didžiąją dalį šalies daugiabučių administruoja privačios įmonės, kurių veikloje dažnai pasigendama skaidrumo ir atskaitomybės prieš namų savininkus. Tačiau ligi šiol nėra teisinių galimybių panaikinti tokių įmonių teisę į daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimą. Tai galima nustatyti tik įstatymu.

Siūlomas įstatymo projektas leidžia vienu teisės aktu sureguliuoti daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymą, apibrėžti šių namų butų ir kitų patalpų savininkų teises ir pareigas, valdymo būdus, valdytojų pareigas, funkcijas, atsakomybę, jų veiklos priežiūrą ir jiems taikytinas poveikio priemones už nevykdomas arba netinkamai vykdomas funkcijas, užkirsti kelią galimiems administratorių piktnaudžiavimo atvejams.

Naujasis įstatymas užtikrintų daugiabučių namų savininkų interesų apsaugą. Jo projekte numatyta, kad visus su namo bendrojo naudojimo objektų valdymu ir išlaikymu susijusius sprendimus priima savininkai, nesvarbu, kokiu būdu namas valdomas – įsteigiant bendriją; pasirenkant administratorių ar sudarant jungtinės veiklos sutartį. Be to, siūloma supaprastinti sprendimų priėmimą: sumažinti pakartotinio susirinkimo kvorumą, nustatyti galimybę balsuoti elektroniniu būdu.

Rengiant įstatymo projektą, buvo atsižvelgta į savivaldybių, kurios prižiūri ir kontroliuoja daugiabučių namų valdytojų veiklą, rekomendacijas, Specialiųjų tyrimų tarnybos, atlikusios bendrosios nuosavybės administravimą reglamentuojančių teisės aktų antikorupcinį vertinimą, pasiūlymus, kaip tobulinti dabartinį teisinį reguliavimą, ir kt.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video