„ReGen Villages“ – naujas urbanizacijos veidas: ar atsakymą rasime kaimo vietovėse?

„ReGen Villages“ – naujas urbanizacijos veidas: ar atsakymą rasime kaimo vietovėse?

off-grid namai
© EFFEKT iliustr.

Globalinė pandemija apvertė daugelį procesų visame pasaulyje ir mūsų kolektyvinį gyvenimo būdą aukštyn kojomis, todėl vis daugiau dėmesio skiriama ekologiško gyvenimo perspektyvoms. 

Žmonės permąsto savo miestietišką gyvenimą ir atsigręžia į ramybės ir saugumo paieškas kaimų vietovėse, kurios netolimoje ateityje galėtų tapti ne tik laisvalaikio praleidimo būdu, bet ir kasdienybe.

Ko reikia, kad kaimo vietovėse galėtume plėtoti ekomiestelius, kurie būtų paremti aukštosiomis technologijomis, off-grid gyvenimo būdu ir pagrįsti žiedine ekonomika?

Danų architektai pristato unikalią projekto viziją, kurioje pabrėžiama  ne tik ekologinė ir finansinė, bet ir socialinė vertė.

Naujas gyvenimo būdo modelis

Žmonės vis dažniau permąsto savo miestietišką gyvenimo būdą ir atsigręžia į ramybės ir saugumo paieškas kaimų vietovėse, kurios netolimoje ateityje galėtų tapti ne tik laisvalaikio praleidimo būdu, bet ir kasdienybe. Jamesas Ehrlichas, „ReGen Villages“ kūrėjas, sako, kad jo tvarios bendruomenės modelio startuolis galėtų padėti tai padaryti, plėtodamas aplinką tausojančius rajonus priemiesčiuose ir kaimuose bei taip sumažindamas intensyvumą tankiuose didmiesčiuose. „ReGen Villages“ ir danų architektūros studija „EFFEKT“ kuria naują vizionierišką gyvenimo būdo modelį, pritaikytą savarankiškai energiją ir maistą gaminančioms ekologinėms bendruomenėms.

AAAA EFFEKT Regen Villages 036 EFFEKT

„ Mūsų vizija – namai, kurie tarnauja kiekvienam gyventojui ir gamina įperkamą, švarią energiją, vandenį ir maistą off-grid“, – sako Sinusas Lynge, vienas „EFFEKT“ įkūrėjų.

Miestai yra susiję ne tik tarpusavyje, bet ir su aplinkinėmis teritorijomis: jie pritraukia žmones dėl darbo galimybių ir siūlomos infrastruktūros, o maisto ir žaliavų gamybai kliaujasi kaimo ar priemiesčių vietovėmis. Jei pastarųjų dešimtmečių urbanizacijos tendencija išliks tokia pati, gali būti, kad iki 2050 m. daugiau nei du trečdaliai pasaulio žmonių gyvens miestuose. Tačiau miestai taip pat atsakingi už didžiąją dalį išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. „ReGen Villages“ siekia kaimo vietovėse sukurti ekomiestelius, kurie būtų paremti aukštosiomis technologijomis, tvarūs, savarankiški ir pagrįsti žiedine ekonomika. „ReGen Villages“ savo bendruomenės modelį kuria nuo 2016-ųjų. Startuolį įkūrė Jamesas Ehrlichas, verslininkas, kuriantis Stanfordo universitete Palo Alte, turintis 25 metų patirtį Silicio slėnyje. J. Ehrlicho žodžiais, „ReGen Villages“ yra industrializuotas šiuolaikinių ekologinių kaimų konceptas, naudojantis programinę įrangą tam, kad kurtų, plėtotų ir valdytų biologiškai atsinaujinančią, tvarią kaimynystės infrastruktūrą. Per pastarąjį dešimtmetį tyrimai, į kuriuos atsižvelgė „ReGen Villages“, parodė tendenciją grįžti į kaimo vietoves, kurios buvo neapgyvendintos dėl pramonės revoliucijos, kada „buvo primetamas požiūris, kad kaimo gyvenimas yra atsilikęs arba primityvus. Jei norėjai gerai gyventi, turėjai prisitaikyti prie miesto propaguojamo gyvenimo būdo“.

Conteh

Atgal į kaimą

Daug metų žmonės iš kaimo traukė į urbanizuotas vietoves, ieškodami darbo ir geresnių perspektyvų. Tačiau per pastaruosius 40–50 metų sumažėjo viduriniosios klasės uždarbio galia, gerovė ir sveikata. Gyvename visuomenėje, kurioje miestuose žmonės patiria didesnį stresą nei bet kada anksčiau, nes jie turi turėti du ar tris darbus, kad išgyventų. Pastaraisiais metais, išplitus COVID-19, miesto gyvenimas dar labiau ėmė rodyti savo silpnąsias vietas. Esant galimybei dirbti nuotoliniu būdu, išlaikant efektyvumą, gyvenimas urbanizuotuose centruose nebeatrodo toks geidžiamas.

 „ReGen Villages“ off-grid vizija
© EFFEKT iliustr.

J. Ehrlichas teigia, kad šiandien daugiausia dėmesio skiriama ekologiško gyvenimo perspektyvoms, nes COVID-19 apvertė daugelį procesų visame pasaulyje ir mūsų kolektyvinį gyvenimo būdą aukštyn kojomis. „Dabar, ypač dėl COVID-19, mus užplūsta didžiulis susidomėjimas, kaip galėtume panaudoti teritorijas už miestų ribų – priemiesčiuose ir kaimo vietovėse. Pastaraisiais metais tapo akivaizdu, kad gyventojai plūsta į atokesnius kaimus tam, kad saugiai pabūtų su šeima, kad išvengtų pasaulinės sveikatos krizės keliamų apribojimų. Kai kurios mažesnės kaimo vietovės tikrai nėra pasiruošusios priimti tokio antplūdžio, bet mes kuriame būdą tai padaryti ne tik greitai, bet ir tvariai“, – sako J. Ehrlichas.

Ekobendruomenių kuriamas sprendimas

Kas yra „ReGen Villages“?Autoriai apibūdina projektą kaip siekį suteikti bendruomenėms, ieškančioms alternatyvos miestams, sprendimą, kuris atitiktų ekologiškesnės visuomenės poreikį. Tai į technologijas orientuota nekilnojamojo turto plėtros įmonė, kurios tikslas – atsakyti į esminius pasaulio iššūkius: socialinius, finansinius ir svarbiausia aplinkosaugos. „ReGen Villages“ kuria off-grid, tvarius ir daugiafunkcius rajonus, kurie aprūpina ir maitina savarankiškai gyventi siekiančias šeimas visame pasaulyje.

EFFEKT Regen Villages 026 EFFEKT
© EFFEKT iliustr.

„ReGen“, pasak koncepto kūrėjo, reiškia „regeneraciją“, kai vienos sistemos klaidos tampa kitos sistemos sprendimais ir taip kuriamas vis geresnis gyvenimo modelis. Ši koncepcija yra holistinio požiūrio ir sujungia įvairias novatoriškas technologijas, tokias kaip energiją taupantys namai, atsinaujinanti energija, energijos kaupimas, ekologiškų maisto produktų gamyba, vertikalusis ūkininkavimas, vandens tvarkymas ir atliekų pavertimas ištekliais. „ReGen Villages“ yra apie taikomąsias technologijas. Mes tiesiog pritaikome jau esamas technologijas prie integruoto bendruomenės dizaino, tiekdami švarią energiją, vandenį ir maistą tiesiai prie kiekvieno durų“, – sako Sinusas Lynge, vienas „EFFEKT“ įkūrėjų.

Ne tik ekologinis, bet ir socialinis tvarumas

Integravus šiandien prieinamas technologijas, „ReGen Villages“ turi potencialą išspręsti kai kuriuos iššūkius, kylančius dėl augančio gyventojų skaičiaus, didėjančios urbanizacijos, išteklių stygiaus, stiprėjančios pasaulinės maisto krizės, taip pat didžiulės CO2 emisijos. Tai, anot autorių, geresnio tvarios ateities modelio kūrimas, kai dabartinį gyvenimo lygmenį galima išsaugoti mąstant protingiau, o ne tik mažinant visuomenės poreikius ar atsisakant patogumų. Tai modelis, kuris prideda ne tik aplinkosauginės ir finansinės, bet ir socialinės vertės, nes sukuria pagrindą šeimoms stiprinti ir ugdyti tikrą bendruomeniškumo jausmą, susieti žmones su gamta ir vartojimą su gamyba. Tai ekosistema, kuri taip pat atkuria didelę biologinę įvairovę aplinkiniuose kraštovaizdžiuose dėl daug mažesnio gamybos pėdsako. „Mums patinka galvoti apie „ReGen“ kaip apie ekomiestelių „Teslą“. Norime, kad būtų lengva, patogu ir prieinama pasirinkti tvarų off-grid gyvenimo būdą“, – sako architektas S. Lynge.

Tvarus off-grid gyvenimo būdas
© EFFEKT iliustr.

Tai nėra uždara turtingų žmonių bendruomenė. „ReGen Villages“ kuriami įvairaus amžiaus ir socialinės padėties žmonėms. Svarstoma, galbūt dalis galėtų būti socialiniai būstai, dalis skirta viduriniosios klasės grupei. Didesni vienetai galėtų būti skirti pasiturintiems žmonėms arba vyresnio amžiaus gyventojams. Viską jungia stiprus bendruomeniškumo jausmas, prieštaraujantis pastarųjų metų miesto gyvenimui, stumiančiam žmones vienas nuo kito, į izoliaciją. Tvarus gyvenimo modelis neatsiejamas nuo socialinių ryšių ir integracijos. Tai pabrėžia tiek idėjos autorius, tiek projektuojantys architektai.

Technologijos projektuojant ir kasdienybėje

Tam, kad sukurtų modernią autonomišką gyvenvietę, architektai naudoja ne tik įvairius dizaino principus, bet ir inovatyvias technologijas. „ReGen“ sukūrė savo operacinę sistemą „Village OS“, kuri yra vienas esminių elementų, prisidedančių prie miestelio plėtros kiekviename žingsnyje. Pirma, ji yra pagrindinė kuriant virtualų projektą. Sistema naudoja bendrą perdirbamų statybinių medžiagų ir jų komponentų biblioteką, filtruojamą pagal aplinką, klimato zoną ar šalį, tuomet visa tai sujungiama su informacija apie konkrečią žemės teritoriją ir pateikiami keli šimtai galimų miestelio plėtros planų. „Tai yra bendrieji planai, kuriuos įvertina pagrindinės suinteresuotosios šalys ir susiaurina pasirinkimo variantus iki keturių ar penkių“, – pasakoja J. Ehrlichas. Antra, „Village OS“ sumažina derinimo su vietos valdžios institucijomis ir bendruomenėmis laiką. „Naudojame programinę įrangą, kad įtrauktume vietinius gyventojus, vietinius rajonus ir bendruomenes, kad visi jaustųsi išgirsti“, – aiškina J. Ehrlichas. Ši technologija taip pat leidžia greitai įvertinti, ar miestelis iš tikrųjų gali būti pastatytas ten, kur planuojama, atsižvelgiant į statybai reikalingus leidimus, pasak J. Ehrlicho, „vietoj trejų ar penkerių metų, kol bus patvirtintas vienas projektas, galime tai padaryti per šešis–devynis mėnesius“.

EFFEKT Regen Villages 031 EFFEKT
© EFFEKT iliustr.

Po projektavimo etapo „Village OS“ taip pat toliau naudojama kaip vietinė serverio infrastruktūra miesteliui valdyti. Ji rūpinasi maistu, vandeniu, atliekomis, prisijungimu prie pasyvių išmaniųjų namų, judėjimu, sveikatos priežiūra. Negana to, gali prisijungti prie pasaulinio „ReGen Villages“ bendruomenių tinklo ir mokytis bei tobulėti, rinkdama su klimatu susijusius duomenis. Kadangi „ReGen“ projektai Europos Sąjungoje privalo atitikti Europos privatumo įstatymą, duomenys priklausys pačiai bendruomenei ir bus anoniminiai, užšifruoti prieš naudojant juos tikslingesnei kitų miestelių plėtrai.

Tai, kad norint gyventi arčiau gamtos reikia tiek pasikliauti technologijomis, gali skambėti kaip paradoksas. „ReGen Villages“ autorių nuomone, technologija yra tik priedas, kuris, tinkamai naudojamas, gali išlaisvinti žmones ir leisti jiems gyventi natūraliai. Kalbant apie pačią konstrukciją, „ReGen Villages“ projektuojami iš ištisų pastatų vienetų ir modulių, pagamintų iš perdirbamų statybinių medžiagų, kas leistų pagaminti trečdaliu mažiau atliekų ir statybų laiką sutrumpinti penktadaliu, palyginti su įprastais pastatais. Visas sutaupytas lėšas planuojama skirti tam, kad būstas taptų finansiškai prieinamesnis šeimoms. J. Ehrlichas tikina, kad jo ir komandos tikslas, kad bent 35 proc. būtų socialiai įperkamo būsto.

Kaip tai veikia?

Bendrovė „ReGen Villages Development“ pritraukia daug lėšų iš nepriklausomų turto fondų, skatindama atsisakyti iškastinio kuro ir investuoti į tvaresnius išteklius. Tada „ReGen“ įsigyja tinkamus žemės sklypo plotus, bendradarbiaudama su nacionalinėmis ir vietos savivaldybėmis, įsipareigojusiomis tokiai partnerystei. Įmonės technologų komanda kiekvienoje šalyje ir regione sudaro sutartis su vietinėmis architektūros, statybos ir inžinerijos įmonėmis, kad pritaikytų ir optimizuotų miestelio modelį prie vietinių sąlygų. Tada kuriami „ReGen Villages“ projektai, kuriuose, panaudojant išmaniąsias technologijas, kaupdami duomenys ir kuriami algoritmai, pagerinantys kasdienius klestėjimo mechanizmus.

Ateities gyvenimo modelis?

Pusė pasaulio žmonių šiandien gyvena miestuose. Prognozuojama, kad didžiulis augimas tęsis ir per ateinančius 50 metų į miestus persikels 2,5 milijardo žmonių. Dėl didžiulės urbanizacijos auga žemės sklypų kainos ir daugeliu atvejų kyla sunkumų aprūpinti gyventojus būtiniausiais dalykais, tokiais kaip švarus vanduo, šiluma, elektros energija ir maistas. „ReGen Villages“ siūlo alternatyvą masinei urbanizacijai, įgalindama priemiesčių ir kaimo vietovių plėtrą ir išmanų, vidutinio tankumo miestų modernizavimą, rūpinantis visais ištekliais vietiniu lygmeniu.

Ateities gyvenimo modelis
© EFFEKT iliustr.

„Šiandien mes pristatome savo prototipą Almerėje, Olandijoje, tačiau didžiausias „ReGen“ potencialas slypi besivystančiose šalyse, kur milijardai žmonių vis dar bėga iš kaimo vietovių, ieškodami geresnių gyvenimo sąlygų“, – sako Sinusas Lynge.

Klimato pokyčiai yra vienintelė didžiausia mūsų laikų aplinkos ir humanitarinė krizė. Mes išmetame 150 kartų daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų nei prieš šimtą metų. Ypač žemės ūkis tapo didžiausiu klimato kaitos, biologinės įvairovės nykimo ir aplinkos naikinimo veiksniu. „EFFEKT“ architektas S. Lynge įsitikinęs: „Šiandien 40 proc. mūsų žemynų paviršiaus išleidome gamindami maistą. Maisto gamyba yra vienintelė didžiausia šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija, didžiausias miškų naikinimo veiksnys ir 70 proc. mūsų pasaulyje suvartojamo gėlo vandens. Mes gabename savo maistą iš vieno pasaulio galo į kitą, kad iššvaistytume 30 proc. visos produkcijos prieš vartojimą – ir vis tiek 1/7 pasaulio gyventojų eina miegoti alkani – tereikia atrasti geresnių gyvenimo būdo modelių ir „ReGen Villages“ yra vienas jų.“

„ReGen Villages“ prototipas šiuo metu statomas Almerėje, Nyderlanduose, jį sudaro 100 namų. Tolesni projektai numatomi Saudo Arabijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Malaizijoje, Indijoje, Kinijoje, kai kuriose Afrikos dalyse. Taip pat numatoma plėtra į JAV ir Kanadą. „Miestiečiai visame pasaulyje sunkiai dirba, kad sumokėtų už kasdienes reikmes, tokias kaip būsto paskola, elektra, vanduo, šildymas, vėsinimas ir maistas. Mūsų vizija – namai, kurie tarnauja kiekvienam gyventojui ir gamina įperkamą, švarią energiją, vandenį ir maistą off-grid“, – sako architektas S. Lynge.

[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″  image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]
Temos: Off grid, Žiedinė ekonomika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai