Top Baneris

Proga patikrinti savo žinias apie atliekų rūšiavimą

2015 liepos 17 d.
Pasidalykite straipsniu

Nors informacijos apie rūšiavimo svarbą ir naudą yra pateikiama gana daug, tačiau, ekologijos ekspertų teigimu, gyventojams užsiėmus tuo praktiškai, dar kyla daugybė paprasčiausių klausimų, į kuriuos atsakymų reikėtų ieškoti žymiai atidžiau.

Į dažnai kylančius klausimus  apie rūšiavimą atsako ekologijos bendrovės „Ecoservice“ vadovas Arūnas Makauskas.

Kur galima mesti sauskelnes?
Sauskelnės nėra perdirbamos, todėl jas meskite į bendrą atliekų konteinerį.

Ar rūšiuojamos atliekos, kurios yra pagamintos iš gumos? Pavyzdžiui, guminės pirštinės. Kur jas mesti? Lietuvoje tokios atliekos nerūšiuojamos. Jas meskite į bendrą komunalinių atliekų konteinerį.

Kur mesti medinius vyno kamščius? Ar jie perdirbami?
Vyno kamščiai neperdirbami. Medinius kamščius galite mesti į bendrą atliekų konteinerį, nes jie lengvai suyra, tačiau plastikinius meskite į plastiko konteinerį.

Girdėjome, kad dalis atliekų, kurios patenka į buitinių atliekų konteinerius, prieš išvežant į savartyną dar yra išrūšiuojami. Ar tai tiesa?
„Ecoservice“ ir kai kurios kitos atliekų tvarkymo bendrovės komunalines atliekas, prieš išvežant į sąvartyną, dar kartą rūšiuoja.

Kodėl negalima į popieriui skirtus konteinerius mesti picų dėžių, jei jos yra kartoninės?
Nors jos pagamintos iš kartono, bet dažniausiai būna smarkiai suterštos riebalais. Jei dėžė tikrai švari, tuomet galima mesti į atitinkamą konteinerį. Jei viršutinė jos dalis neriebaluota, nuplėškite ją ir išmeskite į rūšiavimo konteinerį.

Ar tiesa, kad dauguma lankstinukų ir reklaminių laikraštukų nėra tinkami mesti į popieriui skirtą konteinerį? Jei taip, ką su jais daryti?
Netiesa. Dauguma tinka perdirbimui. Meskite į popieriaus konteinerį. Perrūšiavimo centre dirbantys žmonės atrinks, kas bus tinkama perdirbti.

Kodėl negalima į popieriaus rūšiavimo konteinerį mesti popierinių nosinaičių?
Išrūšiuotos popieriaus atliekos privalo būti švarios, neužterštos riebalais, kitomis medžiagomis. Panaudotos nosinaitės yra suteptos. Gali plisti įvairios infekcijos, ligos, dėl to jas reikėtų mesti į buitinių atliekų konteinerį.

Kur reiktų mesti tuščias skardines nuo konservų, alaus skardines, metalinius dangtelius?
Metalo atliekos metamos į plastiko konteinerį.

Ko negalima mesti į popieriaus konteinerį?
Netinka dėžės nuo maisto, pvz. picos, tapetai, servetėlės, tualetinis popierius, kalkinis popierius, pakeliai nuo traškučių, vandeniui ar drėgmei atsparaus impregnuoto arba kreiduoto popieriaus ar kartono, laminuoto popieriaus.

Koks yra išvežamų išrūšiuotų atliekų likimas? Ar verta jas rūšiuoti, kiek jų yra realiai panaudojama; ar neatsiduria viskas sąvartyne?
Rūšiuoti tikrai verta. Visos atliekos vežamos į antrinių žaliavų rūšiavimo bazę, čia atskiriamos netinkamos atliekos, tinkamos suskirstomos pagal rūšis, supresuojamos ir išvežamos į perdirbimo gamyklas. Po rūšiavimo netinkamos perdirbimui atliekos panaudojamos energijos gamybai.

Margarino indelį ne visai kruopščiai išploviau ir įmečiau į plastiko konteinerį. Jis bus perdirbtas kaip švarus ar bus tiesiog išmestas kaip buitinė šiukšlė?
Indelis į sąvartyną nepateks. Jei jis stipriai užterštas, blogiausiu atveju, bus panaudotas energijos gamybai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video