Prasidedantis architektūros savaitgalis „Open House Vilnius“ lankytojus nustebins ir meniniais pasirodymais

Prasidedantis architektūros savaitgalis „Open House Vilnius“ lankytojus nustebins ir meniniais pasirodymais

004 Atidarymas foto G.Akelis
Organizatorių nuotr.

Ketvirtadienio vakarą atidaryta jau šeštus metus iš eilės vykstanti architektūros šventė „Open House Vilnius“. Įprastai balandžio pabaigoje organizuojamas festivalis šiemet pakeitė ne tik datą, bet ir formatą. Visgi, karantino paskatinti pokyčiai lankytojų neišgąsdino – vos per dvi pirmąsias registracijos dienas užpildyta 7 tūkst. vietų į architektūrinius pasivaikščiojimus po Vilniaus miestą. Šių metų lankytojams organizatoriai paruošė ne vieną staigmeną.

Vietoje įprastų apsilankymų įspūdingiausiuose miesto pastatuose, šiemet gyventojai kviečiami pasivaikščioti devyniais architektūriniais maršrutais. Jų metu apie net 60 pastatų papasakos festivalio gidai-savanoriai.

„Labai džiaugiamės, kad renginys išlaikė savo gausią auditoriją tokią aktyvią ir nekantraujančią. Vos per dvi dienas sulaukėme 7 tūkst. registracijų, o daugumoje maršrutų vietų nebeliko dar pirmą dieną. Labiausiai lankytojus domino maršrutai „Prie geležinkelio“, „Nepanašūs rajonai“ bei maršrutas „Žvėryne“. Visus, kurie nespėjo užsiregistruoti, kviečiame išbandyti savarankiškus maršrutus“, – sako Adelė Dovydavičiūtė, „Open House Vilnius“ projekto vadovė.

Norintiems dalyvauti savarankiškose ekskursijose, pakaks „Open House Vilnius“ programėlės mobiliajame telefone bei ausinių. Trys savarankiški maršrutai – „Šimtmečio atspindžiai Gedimino prospekte“, „Kultūra Gedimino prospekte“ ir „Politika Gedimino prospekte“ – bus aktyvūs nuo liepos 11 d. Planuojama, kad jais lankytojai galės vaikštinėti iki pat vasaros pabaigos.

Naujiena – meniniai pasakojimai

Dar viena šių metų naujiena – meniniai pasakojimai, kuriuos išvysti galės ir neužsiregistravę nė viename iš devynių maršrutų. Trijose Vilniaus vietose suplanuoti meniniai pasirodymai, kuriuos aplankyti kviečiami visi miesto gyventojai ir svečiai.

Oskaro Koršunovo teatro aktorius Eimantas Pakalka šalia Romeno Gari skulptūros Naujamiestyje atliks improvizuotą literatūrinį skaitymą. Šį pasirodymą lankytojai galės išvysti šeštadienį ir sekmadienį, kas pusvalandį, beveik visą dieną.

Šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ ant Registrų centro / Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro pastato stogo atliks specialiai šiam statiniui ir jo urbanistinei aplinkai sukurtą kompozitoriaus Andreas Trobollowitsch muzikinę kompoziją. Pasirodymus lankytojai išvys šeštadienį 12, 14, 16 bei sekmadienį 12 ir 14 valandomis.

© Willi Dorner photo Lisa Rastl building narratives Vilnius01

© Willi Dorner photo Lisa Rastlbuilding narratives Vilnius03

NIK 3171 Sporto rūmų instaliacija foto Vytautas Luchtanas

Vilniaus koncertų ir sporto rūmų fasade vilniečiai gali pamatyti instaliuotą austrų menininkų Willi Dorner ir Lisos Rastl bendrą projektą. Siurealistiniai kostiumai ir choreografinės kompozicijos pateiks naują, netikėtą Vilniaus koncertų ir sporto rūmų pasakojimą. Pastato viduje užfiksuotos kompozicijos bus atspausdintos ir eksponuojamos ant pastato fasadų. Projektą apžiūrėti bus galima bet kuriuo metu, jau nuo penktadienio.

„Kurdami šių metų meninę programą, ilgai svarstėme, kaip atnaujinti nusistovėjusį renginių formatą ir lankytojams suteikti galimybę naujai atrasti jau pažįstamus pastatus. Tad bendradarbiaudami su Lietuvos bei užsienio menininkais išskirtinai šių metų programai kūrėme pasirodymus, kurie pabrėžia Vilniaus miesto architektūros unikalumą ne įprastinio – žodinio pasakojimo – formatu, bet per performatyvią prizmę. Tikimės, kad pirmieji bandymai sulauks didelio susidomėjimo ir kiekvienais metais pasirodymai keliaus į vis kitas erdves“, – sako Miglė Širvydaitė, festivalio meninių pasakojimų kuratorė.

Viena renginio organizatorių Sandra Šlepikaitė teigia, kad šių metų programa organizatoriams tapo eksperimentu, kurio sėkmę parodys artėjantis savaitgalis.

„Tikimės, kad festivalio programa ir tai, kad jis apskritai šiemet vyksta, pradžiugins lankytojus. Galbūt naujas formatas atskleis naują požiūrio perspektyvą į tą patį, puikiai pažįstamą Vilnių. Festivalį organizuojame jau šeštus metus, o miestas kinta sąlyginai lėtai. Ieškodami naujų pastatų, ieškome ir naujų būdų juos pristatyti. Šių metų aplinkybės naujovių paieškas tik dar labiau paskatino. Naujieji architektūriniai pasivaikščiojimai padės pažinti pastatus platesniame kontekste, surasti jų tarpusavio ryšius. Tikimės, kad kai kurios naujovės taps sudėtine festivalio dalimi“, – teigia Sandra Šlepikaitė.

Apie „Open House Vilnius“

„Open House Vilnius“ – tai atviros architektūros savaitgalis, Vilniuje organizuojamas nuo 2015 m. Jo metu duris atveria Vilniaus pastatai, pasižymintys architektūros kokybe, svarba miestui ir bendruomenėms. Pastatuose vyksta ekskursijos, jas veda gidai-savanoriai, jų architektai bei pastatų atstovai. „Open House Vilnius“ organizuoja savanoriška, nevyriausybinė ir ne pelno siekianti viešoji įstaiga „Architektūros fondas“, strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba.

Temos: „Open House Vilnius“, 2020

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai