Top Baneris

Po gaisro Londone – vizitai į statybų aikšteles Lietuvoje

2017 rugpjūčio 1 d.
Daugiabučio gaisras Londone. „Reuters“ nuotr.
Daugiabučio gaisras Londone. „Reuters“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Būsto energijos taupymo agentūra, Lietuvoje koordinuojanti daugiabučių modernizaciją, bendradarbiaudama su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu susizgribo patikrinti, ar modernizuojant daugiabučius, kuriuose įrengti ar planuojami įrengti vėdinamieji fasadai, nebuvo panaudota fasadų apdailos medžiaga, lėmusi žaibišką ugnies išplitimą „Grenfell Tower“ pastate Londone. Čia fasadams šiltinti buvo panaudotos aliuminio kompozicinės plokštės „Reynobond PE“ ir iš poliuretano putų bei aliuminio folijos pagamintos plokštės „Celotex RS5000“. Portalas SA.lt pasidomėjo, ar tokių plokščių galima įsigyti Lietuvoje, tačiau paieškų sistemoje prekybininkų jomis rasti nepavyko.

Įpusėjus BETOS atliekamam tyrimui, t. y. patikrinus visus šiuo metu atnaujinamus daugiabučius, kuriuose įrengti vėdinamieji fasadai (iš šiuo metu šalyje atnaujinamų beveik 400 daugiabučių, daugiau kaip 100 jų planuojama įrengti vėdinamuosius fasadus) nebuvo nustatytas nė vienas atvejis, jog renovacijos metu daugiabučio apdailai būtų naudojamos „Reynobond PE“ ar panašios šiltinimo medžiagos. Galutiniai rezultatai bus paskelbti rugsėjį.

Pasak BETA direktoriaus Valiaus Serbentos, dabartinė Lietuvos statybų priežiūros ir kontrolės sistema užtikrina, jog teisės aktuose numatyti reikalavimai statybinėms medžiagoms būtų įgyvendinami praktikoje.

Vis dėl to, kaip teigia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Gaisrų prevencijos skyriaus viršininkas Vincas Sasnauskas, gaisro kilimą ir jo pasekmes pastatuose lemia ne vien tik jų fasadai.

„Daugiabučių namų administratoriai ar daugiabučių bendrijų pirmininkai ir patys gyventojai turėtų domėtis ir rūpintis šildymo įrenginių ir dūmtraukių būkle, užtikrinti, kad pastatuose būtų tvarkinga elektros instaliacija, gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemos, evakuaciniame kelyje (koridoriuje, laiptinėje) nebūtų laikomi daiktai, užtikrinamos gaisrų gesinimo ir gelbėjimo automobilių privažiavimo prie pastato galimybės, įgyvendinami kiti eksploatacinių priešgaisrinės saugos taisyklių reikalavimai“, – pabrėžia V. Sasnauskas.

BETA ir SA.lt inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video