Pirmasis A+ visuomeninės paskirties objektas

Pirmasis A+ visuomeninės paskirties objektas

Valstybė turėtų imtis iniciatyvos įgyvendinti daugiau tokių pavyzdinių projektų – šią nuomonę išsako statybų srities specialistai, kalbėdami apie pirmąjį nuo nepriklausomybės laikų vaikų darželį sostinės Santariškių rajone. Pastatų sertifikavimo ekspertai šiam objektui yra suteikę A+ energinio naudingumo klasės sertifikatą.

Investicijos greitai atsipirks

2012 metais jau buvo parengtas objekto projektas, išduotas leidimas jo statybai, ir buvo likęs vos vienas mėnuo iki numatytos statybų darbų pradžios. Energinio efektyvumo požiūriu buvo pasirinkta tuo metu standartinė C energinio naudingumo klasė. Tai reiškia, kad pagal pirminį projektą vaikų darželio energijos sąnaudos būtų siekusios apie 200 kWh/m2 per metus ar net dar daugiau.

Įvertinti projektą pasisiūlė Nacionalinė pasyvaus namo asociacija. Jos specialistai konsultavo projekto rengėjus, ir buvo priimtas sprendimas siekti nebe C, bet A energinio naudingumo klasės. Projektiniai pakeitimai leido kelis kartus sumažinti energijos sąnaudas. Įdomiausia, kad objekto sąmata tuo metu nepadidėjo. Kadangi pastatas energiškai efektyvus, nebereikėjo kai kurių perteklinių inžinerinių sprendimų, jų atsisakymas leido sutaupyti. Pagal anksčiau numatytas energijos sąnaudas investicijos į vaikų darželį būtų atsipirkusios galbūt tik po 25 metų. Dabar jos grįš keturis kartus greičiau. Skaičiuojant teoriškai, už sutaupytus pinigus eksploatacijai galima pastatyti pusantro tokio darželio.

Be to, ir energinio naudingumo klasė aukštesnė, negu planuota – A+. Tai pirmasis visuomeninės paskirties objektas, atitinkantis tokią aukštą energinio efektyvumo klasę.

Vadovavosi aukštesniais standartais

Pastato termoizoliacijai, sandarumui, inžineriniams sprendimams buvo skiriamas ypatingas dėmesys. Kokybės standartai šiame objekte buvo kur kas aukštesni, negu buvo įprasta prieš keletą metų. Užsibrėžtam rezultatui pasiekti įtakos turėjo ir griežta techninė darbų priežiūra.

Vaikų darželiui pasirinktas bemaž tradicinis statybos būdas – gręžtiniai pamatai, iš blokelių ir plytų sumūrytos sienos, surenkamosios perdangos ir sutapdintasis stogas. Didžiausias dėmesys skirtas tam, kad būtų užtikrinti tinkami termoizoliavimo ir sandarumo parametrai. Sandarumui garantuoti pirmiausia buvo tobulinami visų konstrukcijų sandūrų mazgai. Tuomet buvo panaudotos įvairios lipnios izoliacinės garų plėvelės, hermetinės plėvelės, skysti elastingi hermetikai, įvairios silikoninės priemonės.

Dalis vaikų darželio fasadų yra stiklo konstrukcijų. Statytojui buvo ypač svarbu tinkamai užsandarinti sujungimo mazgus. Šis darbas – vienas pagrindinių siekiant gerų energinio efektyvumo rezultatų.

Inžineriniai sprendimai

Pastatui termoizoliuoti naudotas ekstruzinis polistireninis putplastis, sienos šiltintos 20 centimetrų storio pilkuoju polistireniniu putplasčiu. Stogas šiltintas kombinuota sistema ir dengtas prilydoma bitumine danga.

Energiškai efektyvių pastatų vėdinimo sistemai skiriamas ypatingas dėmesys. Vaikų darželyje sumontuota rekuperacinė sistema, kuri didinant energinį efektyvumą sujungta su virtuvėje veikiančiu gartraukiu. Šio prietaiso ištraukiamas šiltas oras cirkuliuoja pro rekuperatorių ir yra išvalomas nuo riebalų.

Sumontuota energiškai efektyvi ventiliacijos sistema atitinka A energinio efektyvumo klasę. Buvo pasirinkti vėdinimo įrenginiai su plokšteliniais ir rotaciniais rekuperatoriais, kurių naudingumo koeficientas siekia daugiau kaip 90 proc. Palyginimui – standartinės įrangos naudingumo koeficientas būna apie 70–80 proc. Taip pat buvo atsižvelgta į reikalavimą, kad pati įranga turi eikvoti mažai elektros energijos, taigi panaudoti energiškai efektyvūs ventiliatoriaus elektros varikliai. Jų energijos sąnaudos yra apie 25–30 proc. mažesnės nei standartinės įrangos.

Iš viso vaikų darželyje sumontuoti 6 vėdinimo įrenginiai. Juos įrengiant paisyta skleidžiamo triukšmo lygio į vėdinimo sistemos ortakių tinklą ir aplinką reikalavimų, kad vaikai negirdėtų pašalinių vėdinimo sistemos skleidžiamų garsų.

A+ energinio naudingumo klasės vaikų darželyje sumontuotas geoterminis šildymas. Įrengus tokį šilumos šaltinį racionaliausia sumontuoti grindų šildymą. Būtent toks sprendimas ir buvo numatytas projekte. Skaičiuojama, kad vieno kvadratinio metro patalpų ploto šildymas kainuos mažiau nei 1 eurą per metus, o įprastame darželyje šildymas atsieina dukart daugiau. Vadovaujantis energinio naudingumo sertifikatu, šilumos energijos sąnaudos darželio pastatui šildyti yra dešimtis kartų mažesnės nei vidutinės Lietuvoje – tik 4,38 kWh/m2 per metus.

SANTARIŠKIŲ VAIKŲ DARŽELIS – VIENAS IŠ AŠTUONIŲ ŽURNALE „STATYBA IR ARCHITEKTŪRA“ (2016 M. NR. 1) PRISTATOMŲ OBJEKTŲ, KURIŲ STATYBOS IR EKSPLOATACIJOS ISTORIJA ĮRODO, JOG A IR AUKŠTESNĖS ENERGINIO EFEKTYVUMO KLASĖS – PASIEKIAMAS STANDARTAS.

Temos: A+ klasė, Energinis efektyvumas, Energinis naudingumas, Vaikų darželis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai