Daugiafunkcio komplekso Vilniaus Šeškinėje koncesijos konkurso komisija pripažino, kad iš konkurso pašalinta bendrovė „Vilniaus nacionalinis stadionas“ iš tiesų atitiko kvalifikacinius reikalavimus dėl finansavimo ir ypatingų statinių statybos, rodo komisijos posėdžių protokolai. Bendrovė ketina kreiptis į prokuratūrą su prašymu pradėti viešojo intereso gynimo procedūrą ir ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba.
Sausio pabaigoje vykusiame posėdyje komisija nusprendė pašalinti „Vilniaus nacionalinį stadioną“ iš konkurso dėl pateiktos neva melagingos informacijos. Bendrovės pasiūlymas liko neįvertintas, o konkurencija vieninteliam likusiam dalyviui – koncerno „Icor“ valdomai AB „Axis Industries“ – taip ir nesudaryta.
Šią savaitę konkurso komisija perdavė „Vilniaus nacionaliniam stadionui“ posėdžio, kuriame priimtas sprendimas dėl bendrovės pašalinimo, protokolą. Jame rašoma, kad komisija, kurią sudaro savivaldybės, Vyriausybės ir kitų institucijų atstovai, vienbalsiai pritarė, jog „Vilniaus nacionalinis stadionas“ atitinka kvalifikacinius reikalavimus dėl finansavimo ir subrangovų galimybės statyti ypatingos rūšies statinį. Šie reikalavimai buvo esminiai, pakartotinai vertinant dalyvio kvalifikaciją.
„Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, spalio mėnesį grąžinęs mus į konkursą, aiškiai pasisakė, kad komisija turi vertinti mūsų pateiktą pasiūlymą. Vietoje to nuspręsta dar kartą tikrinti mūsų kvalifikaciją. Galiausiai buvo paskelbta, kad jos neva neatitinkame ir dėl galimai melagingos informacijos esame šalinami. Tačiau pateikti protokolai patvirtina, kad komisija vienbalsiai pripažino, jog kvalifikacijos reikalavimus atitinkame. Deja, komisija šio fakto nepaviešino, o viešoje erdvėje tendencingai buvo formuojama nuomonė apie mus kaip apie nepatikimą ir konkurso sąlygų neatitinkantį dalyvį – nors tai visiškas melas“, – sako „Vilniaus nacionalinio stadiono“ direktorius Renatas Načajus.
Pasak jo, komisija bendrovei nurodė, kad pašalino ją dėl pateiktos neva melagingos informacijos. Tam komisija pateikė dvi pagrindines priežastis: Lenkijos kompanija „Budimex“, vienas iš bendrovės subtiekėjų, tvirtina nutraukęs visus susitarimus su „Vilniaus nacionaliniu stadionu“, o privataus kapitalo fondas „BaltCap“, pateikęs neįpareigojantį pasiūlymą iš dalies finansuoti projektą, tikina to nebesvarstantis.
„Esame ne kartą aiškinę šias situacijas. Nepaisant to, ką tvirtina „Budimex“, mes su jais turime įpareigojančią sutartį, kurios ši kompanija vienašališkai nutraukti negali – tą esame ne kartą akcentavę. Šią sutartį turi ir komisija, žino jos turinį bei sąlygas. Dėl „BaltCap“ – jų pateiktas raštas buvo informacinio pobūdžio, neturėjo galiojimo trukmės, apie šio rašto negaliojimą ar atšaukimą nebuvome informuoti. Taip pat pažymime, kad fondas niekada ir nebuvo prisiėmęs jokių įsipareigojimų, tą ne kartą pabrėžėme ir komisijai. Galų gale, pati komisija pripažino, kad finansavimą esame užsitikrinę, todėl ši detalė nėra esminė. Lygiai taip pat ir su „Budimex“ – turime alternatyvius subrangovus, kurie yra pasiruošę statyti stadioną. Komisija vienbalsiai patvirtino, kad Turkijos bendrovė „Kayi“ atitinka kvalifikacijos reikalavimus“, – teigia R. Načajus.
Pasak jo, komisija savo veiksmais kliudo „Vilniaus nacionaliniam stadionui“ tinkamai apskųsti jos sprendimus, neteikdama itin svarbios ir reikšmingos informacijos, reikalingos tinkamam ieškinio parengimui. Sprendimas dėl pašalinimo iš konkurso buvo nepagrįstas ir buvo priimtas neatsižvelgus į visus faktus, tuomet buvo ignoruojami du kreipimaisi dėl papildomos informacijos. Galiausiai į oficialią „Vilniaus nacionalinio stadiono“ pretenziją taip pat atsakyta nepateikiant dalies informacijos.
„Neabejotinai bandoma trukdyti mums laiku kreiptis į teismą ginant savo teises. Tokiu būdu tikimasi spėti pasirašyti sutartį su „Axis Industries“ ir paversti procesą neatšaukiamu. Todėl planuojame kreiptis į prokuratūrą su prašymu pradėti viešojo intereso gynimo procedūrą ir pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba“, – teigia R. Načajus.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ jau prieš tai kreipėsi į antstolį, kuris savivaldybei ir Vyriausybei įteikė raštą dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi taikytų laikinųjų apsaugos priemonių priverstinio vykdymo. 2018 m. spalio 19 d. neskundžiama nutartimi teismas grąžino „Vilniaus nacionalinį stadioną“ į koncesijos konkursą ir tuo pačiu priėmė laikinąją apsaugos priemonę. Nutartis įpareigojo savivaldybę ir departamentą nesudaryti koncesijos sutarties su AB „Axis Industries“, iki nebus priimtas ir įvertintas „Vilniaus nacionalinio stadiono“ pasiūlymas bei priimtas galutinis sprendimas dėl konkurso rezultatų. Savo ruožtu komisija vertino dalyvio kvalifikaciją, o ne pasiūlymą, ir toliau klaidina visuomenę bei valdžios atstovus teiginiais, kad LAT nutartis buvo įgyvendinta.
„Gaila, kad turime kovoti tokiomis priemonėmis ir dėl Vilniaus savivaldybės sudaromų kliūčių konkursas stoja. Norime, kad sostinė nacionalinį stadioną ir visą sporto bei ugdymo kompleksą turėtų kuo greičiau. Mus liūdina Vilniaus mero, teisės mokslų daktaro, teiginiai, jog siekiame vilkinti procesą, kai realybėje konkursas užtruko papildomus 10 mėnesių būtent dėl to, jog buvome neteisėtai išmesti, ką pripažino Aukščiausiasis Teismas. Be to, buvome pasiruošę dar praėjusių metų pabaigoje komisijai atsakyti į visus klausimus apie savo pasiūlymą, tačiau vietoje to buvome apkrauti perteklinėmis užklausomis dėl jau praeito kvalifikacinio etapo, tuo pačiu stabdant visą procesą“, – teigia „Vilniaus nacionalinio stadiono“ vadovas.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ siūlo pastatyti didesnį nei reikalaujama 17 tūkst. vietų UEFA 4 kategorijos standarto stadioną ir beveik 9 tūkst. vaikų ir suaugusių per mėnesį priimsiantį neformalaus ugdymo centrą.
„Vilniaus nacionalinio stadiono“ siūlomo komplekso kaina – 77,8 mln. eurų, iš kurių apie 5 mln. eurų sudaro paties koncesininko investicija. Pasiūlyme numatyta, kad projektas sukurtų mažiausiai 338 naujas darbo vietas ir prie valstybės biudžeto kasmet prisidėtų 1 mln. Eur gyventojų pajamų mokesčio.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ yra projekto bendrovė (SPV), kuri sukurta specialiai šiai veiklai vykdyti. Bendrovės projekto komandoje – 25 skirtingų sričių ekspertai: architektai, NT vystymo ekspertai, teisininkai, inžinieriai ir sporto žinovai. Projektą „Vilniaus nacionalinis stadionas“ teikia su partneriais – Amsterdamo arena, kuri konsultuoja ir, laimėjimo atveju, toliau patars dėl komplekso vystymo ir operavimo.