Top Baneris

Paskelbti kviestinio “Verslo trikampio” teritorijos konversijai skirto konkurso nugalėtojai

2022 spalio 4 d.
3.5
3DOTS "Cloud Architektai" projektas
Pasidalykite straipsniu

4 mėnesius trukusiame vienos didžiausių nekilnojamo turto bendrovių Lietuvoje „Darnu Group“ inicijuotame kviestiniame konkurse sudalyvavo devynios Lietuvos architektų komandos. Išrinkti keturi geriausi darbai: pirmąją vietą užėmė „Cloud architektai“ su „3 Dots“ projektu, antrąją – „Aketuri Architektai“ ir jų „Gravity“ projektas, trečiąją – „Archinova“ su „Lukiškių uosto“ projektu, o ketvirtąją – „Architektūros kūrybinė grupė“ ir projektas „Slėnis“.

Konkurso teritorija, vadinama „Verslo trikampiu“ yra centrinėje miesto dalyje, apribota intensyvaus eismo Geležinio Vilko, J. Jasinskio ir A. Goštauto gatvėmis, prie pat Neries upės krantinės. Šiandien šioje teritorijoje išsidėstę septyni biurų pastatai su 47 tųkst. kv. m nuomojamų patalpų, maisto prekių parduotuvė, kavinės ir komercinės patalpos. Tačiau ši teritorija atliepia tik verslo poreikius, stokoja urbanistinės koncepcijos bei ryšio su upe. Architektai ir vystytojai džiaugiasi planuojama teritorijos konversija, padėsiančią rajonui darniai įsilieti į miesto struktūrą.  

Naujojo daugiafunkcinio rajono projektą įgyvendins „Darnu Group“ įmonė „Troja“ bei uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirta investicinė bendrovė „Verslo trikampis“. Į projektą planuojama investuoti apie 180 mln. eurų, o statybų pradžia numatoma 2023 m., pabaiga – 2026 metais.

Konkurso uždaviniai

Pagrindinis konkurso tikslas – sukurti unikalią, architektūros-urbanistikos požiūriu patrauklią teritoriją, kuri atitiktų šiuolaikiško miesto centro dalies poreikius. Rajone turėtų atsirasti mišrios funkcijos pastatų kompleksai, kuriuose būtų biurai, komercija, butai, socialinės ir kt. paslaugos, visapusiškai įveiksminant rajono struktūrą bei sukuriant ekonomiškai, kultūriškai ir estetiškai patrauklią aplinką darbui ir gyvenimui. Šioje teritorijoje taip pat svarbu atsižvelgti ir į Vilniaus senamiesčio vizualinės apsaugos zonas, užtikrinant darnų vizualinį ryšį su esamais nekilnojamo turto paveldo objektais, vyraujančiu aplinkinio užstatymo masteliu.

Dalyviams iškelta užduotis sukurti urbanistinę teritorijos vystymo viziją, kurioje būtų integruojamos komercinės, gyvenamosios ir visuomeninės funkcijos, sukuriamos kokybiškos viešosios erdvės bei įveiksminama šalia esanti Neries krantinė.

I VIETA – 3 DOTS „CLOUD ARCHITEKTAI“

„Architektūrinė kalba pasirinkta artimame mastelyje centrinės miesto – Naujamiesčio dalies ir esamo aukštybinio užstatymo. Kuriami trys lygiai – gyvas ir atviras pirmasis aukštas, organiškai jungiantis pastatus su viešosiomis erdvėmis, užstatymo perimetrą atkartojantys 2-5 aukštai, bei siluetą lengvinanti terasuota aukštuminė užstatymo dalis. Pagrindiniai kvartalo akcentai – panoraminis restoranas – konsolė, centrinis turgaus pastatas bei bokšto proporcijas atkartojantis A kvartalo pastatas. Šie trys pastatai sukuria trijų kompozicinių taškų dominantes kvartale.

Kuriant būsimo kvartalo architektūrinę viziją, norėjosi maksimaliai išnaudoti esamos teritorijos vietos unikalumą: upė, apželdinti Nėries slėnio šlaitai, istorinis centras, būtent esminis skirtumas su dešiniojo kranto verslo centro rajonu yra šio kvartalo artimas santykis su miesto centrine dalimi, jų organiška jungtis“, – teigiama „Cloud Architektai“ projekto aprašyme.

II VIETA – GRAVITY „AKETURI ARCHITEKTAI“

„Amžiaus pradžioje, aukštybinių pastatų pradėta formuota kairiojo Neries kranto išklotinė yra Lukiškių miesto dalies veidas, todėl ikoniškas ir kontekstualus šios išklotinės užbaigimas nagrinėtas itin atidžiai. Siekta, kad kiekvienas pastatas būtų atviro perimetro, nesiblokuojantis su kitais pastatais ir neformuojantis aklino užstatymo, nei gatvės lygyje nei siluete. Norima, kad pertvarkoma teritorija nebūtų uždara aklina masė, o atsivertų tiek savo siluetu, tiek aiškiais erdviniais ryšiais žemės lygyje.

Kaip skiriamasis gyvenamosios funkcijos architektūrinis motyvas pasirinktas vertikaliai siaurėjantis pastato siluetas su viena ar keliomis pasviromis sienomis. Jis padeda užtikrinti kokybiškos erdvės tarp pastatų parametrus turint tankiai stovinčius 9-10-ies aukštų tūrius, nemonotonišką siluetą bei insoliacijos ir vizualinių ryšių spektrą“, – rašo „Aketuri Architektai“ komanda.

III VIETA – LUKIŠKIŲ UOSTAS „ARCHINOVA“

„Projektuojama teritorija Vilniaus miesto centre yra bene labiausiai palanki betarpiško ryšio su Nerimi išvystymui. Ši, nauja Vilniuje, funkcija (uostas/prieplauka) gali tapti raktu aktyvuojančiu visos konvertuojamos teritorijos viešąsias erdves bei komercinį/gyvenamąjį/rekreacinį potencialus. Tinkamai išnaudojant Žirmūnuose esamą turistinių laivų žiemos uostą jis galėtų tarnauti ir miesto autobusų uostu. O kitoje miesto centro pusėje išvystytas privataus vandens transporto priemonių uostas padėtų pagrindus subalansuotai infrastruktūrai ir sąlygotų Neries upės atgaivinimą Vilniaus mieste.

Architektūrinė idėja apjungia marinistinius, Vilniaus senamiesčiui bei Naujamiesčiui būdingus ir konvertuotai industrinei teritorijai būdingus architektūrinės raiškos motyvus. Daugiabučiai gyvenamieji pastatai projektuojami pulsuojančio, terasinio charakterio taip, kad visi butai turėtų gerus vaizdus per langus, o taip pat visi turėtų lodžijas/balkonus ar terasas. Administraciniai pastatai projektuojami švarių formų su išreikštomis konsolėmis (industrinio charakterio motyvas)“, – savo projektą aprašo „Archinova“ architektai.

Komisija pateiktus darbus vertino pagal penkis kriterijus: bendrą architektūrinę koncepciją ir architektūros išraišką (sinergija tarp architektūrinių, urbanistinių, gamtosaugos ir kraštovaizdžio architektūros sprendinių, jų originalumas, esamos aplinkos verčių išsaugojimas), urbanistinių sprendimų kokybę (projekto poveikis šios miesto dalies įvaizdžiui), rekonstruojamų ir projektuojamų pastatų funkcionalumą, projektų sprendinių ekonominį racionalumą bei ekologinių ir aplinkosauginių sprendimų potencialą.

Vertinimo komisiją sudarė skelbėjo deleguoti atstovai – Sigita Survilaitė-Mekionienė (UAB „Darnu Group” generalinė direktorė), komisijos pirmininkė, Povilas Urbonavičius (UAB „Darnu Group” Plėtros ir statybų direktorius), Adomas Lazdauskas (UAB „Darnu Group” Plėtros projektų vadovas) ir architektai Mindaugas Pakalnis, Gražina Janulytė-Bernotienė, Tauras Paulauskas, Gintautas Natkevičius.  Atsarginiai komisijos nariai, kurie pakeistų vertinimo komisijos posėdyje nedalyvaujantį narį – Andrius Juodpusis ir Saulius Pamerneckis. Projektus recenzuos – Vytautas Lelys ir Kazimieras Reimeris. konkurso koordinatorius – Andrius Bakšys.

„Atnaujinant dideles ir svarbias miesto teritorijas įprasta praktika pasitelkti net keletą architektų komandų, kurios dirbtų kartu projektuojant atskiras funkcines zonas ir pastatus, todėl ir projektuojant „Verslo trikampį“ svarstysime galimybę dirbti ne su viena laimėjusia architektų komanda.

Architektų pasiūlytos vizijos įdomios ir ambicingos. Didžiausias darbas dar laukia ateityje, tačiau neabejoju, kad po keleto metų atsinaujinusi „Verslo trikampio“ teritorija taps nauju vilniečių ir miesto svečių traukos centru“,  – sako Sigita Survilaitė-Mekionienė, „Darnu Group“ generalinė direktorė.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video