Pasaulyje Lietuvos baldų ir interjero detalių kūrėjai žinomi bei vertinami, tuo tarpu šalies gyventojai labiau linkę rinktis užsienio gamintojų gaminius. Specialistų teigimu, taip yra dėl vyraujančios nuomonės, kad lietuviškų gaminių paklausa yra ribota, o patys gaminiai – brangūs ir sunkiai pritaikomi. Griauti nusistovėjusius mitus ėmėsi viena didžiausių šalies NT plėtros bendrovių „Realco“ ir įgyvendino drąsų projektą. Šventojoje įsikūrusiame apartamentų komplekse „Šventosios vartai“ bendrovė įrengė pavyzdinį būstą išskirtinai vien iš lietuviškų gaminių.
Pasak būstą kūrusios interjero dizainerės Justinos Skurdelytės, Lietuvos gyventojai pamažu atranda vietinius gamintojus, tačiau didžioji dalis vis dar pirmenybę teikia užsienio produkcijai.
„Dažniausiai manoma, kad jei baldas pagamintas užsienyje, tai jis bus geresnis nei lietuviškas. Norisi keisti tokį požiūrį. Lietuviškiems baldams netoli iki tobulumo: jie ilgaamžiai, kokybiški, unikalūs, stilingi, tvarūs. Nors sakoma, kad savame krašte pranašu tapti sunku, norėtųsi, kad lietuviški gaminiai būtų vertinami ne tik užsienyje, bet ir ten, kur jie gimsta. Todėl ir kilo mintis realybėje parodyti, kaip atrodo būstas, įrengtas naudojant vien lietuviškus gaminius“, – sako interjero dizainerė Justina Skurdelytė.
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=wBXxolcvj98″]Siekia parodyti vietinius gamintojus
Unikalus lietuviškas būstas įrengtas Šventojoje įsikūrusiame naujame apartamentų komplekse „Šventosios vartai“. 75 kv. metrų 3 kambarių būstas pilnai įrengtas – ne tik pastatyti bei sumontuoti baldai ir pakabinti paveikslai, bet ir pasirūpinta namų tekstile, indais, kitomis namų jaukumą kuriančiomis smulkmenomis.
Projektą vystančios bendrovės „Realco“ generalinio direktoriaus Juliaus Dovidonio teigimu, vien lietuvių kūrėjų gaminiai šiam būstui įrengti pasirinkti dėl dviejų priežasčių: jų išskirtinumo ir gero kokybės bei kainos santykio.
„Būstas, esantis lietuviškame pajūryje, tarsi savaime pasufleravo sprendimą, kad jame geriausiai tiktų Lietuvos dizainerių gaminiai, kurių išskirtinumas – į vieną sujungtos modernios formos ir nuo senų laikų naudojamos medžiagos, tokios kaip medis ar linas. Be to, norime parodyti gyventojams, kad lietuvių kūrėjų darbų kainos konkurencingos, o būsto įrengimas neprailgsta. Visą projektą įgyvendinome per 3 mėnesius“, – tikina J. Dovidonis.
Vadovas atskleidė, kad apartamentams įrengti reikalingi baldai, dekoracijos, buitinė technika, aksesuarai, namų tekstilė kainavo kiek daugiau nei būtų kainavę renkantis masinio gamintojo gaminius, tačiau, pasak J. Skurdelytės, lietuviškame būste panaudoti ir vienetiniai rankų darbo gaminiai.
„Lietuviškų gaminių kainos apima ir kūrybinį procesą, ir dažnai rankų darbą, ir kokybiškas medžiagas. Vis dėlto jos tikrai nėra tokios aukštos, kad įsigyti šių gaminių negalėtų sau leisti tie, kurie renkasi žinomų užsienio gamintojų baldus“, – lietuviškus gaminius gaubiantį mitą neigia dizainerė.
Daug dėmesio tradicijoms ir tvarumui
Būstui įrengti naudoti Lietuvos dizaino klasterio EMKO minkštieji ir pastatomi baldai, „Indi“ šviestuvai, „Lono“ lovos ir čiužiniai, „Ternio“ korpusiniai baldai, „Mildu“ indai ir interjero aksesuarai, „LinenMe“ patalynė, užuolaidos bei rankšluosčiai, kilimai iš jūržolės, Rolando Žigonio tapybos darbai.
Kurdama būsto interjero dizainą J. Skurdelytė atsigręžė į gamtą. Jos teigimu, būdami gamtoje žmonės pailsi, atsipalaiduoja, yra supami akiai malonių spalvų ir natūralių medžiagų, tad visa tai norėjosi perkelti ir į įrenginėjamą būstą.
„Naudojome natūralias medžiagas – medį, molį, keramiką, liną, baldams ir kitoms detalėms buvo parinktos spalvų gamos, įkvėptos metų laikų, jūros mėlio, pušyno ir samanų žalumos. Visa tai leidžia sukurti jaukių namų atmosferą nepamirštant ir dar vieno svarbaus aspekto – tvarumo. Sąmoningas vartojimas ir tvarumas šiomis dienomis jau nebėra vien tuščios frazės, vis daugiau žmonių supranta, kad viską maksimaliai imdami iš gamtos mes turime stengtis nenualinti mus supančio pasaulio“, – aiškina pašnekovė.
Interjere galima pamatyti ir medines grindis, kurių gamintojai dalyvauja miškų atsodinimo projektuose, šviestuvus iš perdirbto popieriaus, lininius gaminius, rankomis išaustus iš senelių paveldėtomis staklėmis. Pasak J. Skurdelytės, daiktai, turintys unikalias istorijas, ir patys gali tapti istorija ar šeimos vertybe, perduodama iš kartos į kartą.
J. Dovidonio teigimu, tokio būsto gyventojai turėtų mylėti lietuvišką pajūrį, būti sentimentalūs ir vertinti išskirtinumą. „Sakoma, kad apie mūsų asmenybę kalba mūsų namai, tad toks buto įrengimo variantas – idealus pasirinkimas mėgstantiems išskirtinumą ir kokybę, norintiems išsiskirti iš minios. Būstas neperkrautas, čia nėra atsitiktinių daiktų, todėl jis puikiai tinka tiems, gyventojams, kurie renkasi vartoti atsakingai“, – teigia jis.
Parodomasis lietuviškas būstas jau yra pilnai įrengtas ir laukia lankytojų. Šiuo metu, dėl šalyje galiojančių ribojimų, jį galima apžiūrėti tik virtualiai: sausio 28–29 d. lankytojai kviečiami į specialias virtualias būsto apžiūras, kurių metu nuotoliniu būdu būstą išsamiai pristatys ir aprodys vietoje esantis bendrovės „Realco“ atstovas.
Mažaaukštės statybos namų kompleksas „Šventosios vartai“ yra įsikūręs prie pat paplūdimio, nedideliame pusiasalyje, apsuptame jūros, kopų ir Šventosios upės žiočių. Įspūdingoje vietoje pirkėjams siūlomi 2–5 kambarių apartamentai, kurių plotas svyruoja nuo 35 iki 104 kv. metrų. Iš viso čia įrengti 99 apartamentai, kurių didžioji dalis jau turi šeimininkus.