Valstybinė darbo inspekcija (VDI) šįmet jau gavo 20 pranešimų (išankstiniais duomenimis) apie įvykius darbe (6 iš jų susiję su eismo įvykiais), dėl kurių darbuotojai mirė, ir 50 pranešimų apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai. 2018 m. per tokį pat laikotarpį buvo gauti atitinkamai 21 ir 57 pranešimai, tai yra mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius sumažėjo 1 atveju (arba 5 proc.), o sunkių – sumažėjo 7 (arba 12 proc.). Mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe dažnumo koeficiento (nelaimingų atsitikimų darbe skaičiaus, tenkančio 100 000 darbuotojų), įvertis per 2019 m. pirmąjį pusmetį buvo 1,5 o sunkių nelaimingų atsitikimų darbe – 3,9. Šių rodiklių įverčiai 2018 m. pirmąjį pusmetį buvo atitinkamai 1,6 ir 4,5.
Pagal minėtus pranešimus šiais metais ištirti 9 mirtini ir 37 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe.
Per 2019 m. I pusmetį daugiausia mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe (išankstiniais duomenimis) įvyko: statybos (5 mirtini, iš jų 1 darbuotojas žuvo eismo įvykio metu, ir 10 sunkių nelaimingų atsitikimų darbe), apdirbamosios gamybos (5 mirtini ir 6 sunkūs), didmeninės ir mažmeninės prekybos (2 mirtini ir 10 sunkių), transporto ir saugojimo (4 mirtini – visi darbuotojai žuvo eismo įvykių metu, ir 8 sunkūs), žemės ūkio (2 mirtini ir 1 sunkus), administracinės ir aptarnavimo veiklos (1 mirtinas ir 2 sunkūs), vandens tiekimo, nuotekų valymo (1 mirtinas – darbuotojas žuvo eismo įvykio metu) EVR įmonėse. Po 2 sunkius nelaimingus atsitikimus darbe užregistruota švietimo, meninės ir pramoginės veiklos, administravimo ir aptarnavimo veiklos, profesinės, mokslinės ir techninės veiklos bei žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo EVR įmonėse.
Palyginti su 2018 m., mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius labiausiai padidėjo statybos (nuo 2 iki 5 atvejų arba 2,5 karto), žemės ūkio (padidėjo 2 atvejais), apdirbamosios gamybos (nuo 4 iki 5 atvejų) EVR įmonėse. Mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius sumažėjo elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo (2018 m. I pusmetį buvo užregistruoti 3 atvejai, o 2019 m. – nė vieno), profesinės, mokslinės ir techninės veiklos (sumažėjo 2 atvejais) bei administracinės ir aptarnavimo veiklos (sumažėjo 1 atveju) EVR įmonėse. Transporto ir saugojimo, didmeninės mažmeninės prekybos EVR įmonėse mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius, palyginti su 2018 m., nekito. Sunkių nelaimingų atsitikimų darbe skaičius sumažėjo apdirbamosios gamybos (nuo 13 iki 6 atvejų), žemės ūkio (nuo 7 iki 1 atvejo), statybos (sumažėjo nuo 14 iki 10 atvejų), transporto ir saugojimo (sumažėjo nuo 11 iki 8 atvejų) EVR įmonėse. Didmeninės ir mažmeninės prekybos EVR įmonėse 2019 m. I pusmetį, palyginti su 2018 m. atitinkamu periodu, sunkių nelaimingų atsitikimų darbe skaičius padidėjo 5 kartus (arba nuo 2 iki 10 atvejų). Miškininkystės sektoriuje per ataskaitinį periodą neįvyko nė vieno mirtino ar sunkaus nelaimingo atsitikimo darbe.
Be eismo įvykių, kurių metu 6 darbuotojai (arba 30 proc.) žuvo (2018 m. eismo įvykių metu žuvo 5 darbuotojai), per 2019 m. I pusmetį statybos darbai buvo pavojingiausi nelaimingiems atsitikimams darbe įvykti – juos atliekant įvyko 5 mirtini ir 10 sunkių nelaimingų atsitikimų darbe. Dėl mirtino elektros srovės poveikio (smūgio) po vieną darbuotoją žuvo vykdant medienos apdorojimo darbus bei elektros įrenginių ir tinklų aptarnavimo, remonto darbus.
Kaip ir 2018 m. I pusmetį, daugiausia mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe įvyko darbuotojui nukritus iš aukščio – taip žuvo 3 darbuotojai; dar 2 darbuotojai žuvo darbe ant jų nukritus / užvirtus daiktams iš aukštai. Pastebima, kad iš aukščio krenta ne tik darbuotojai, dirbantys statybų, bet ir transporto ir saugojimo bei žemės ūkio EVR įmonėse.
Per 2019 m. I pusmetį statybvietėse net 2 atvejais vykdant darbus tranšėjose atskilę iškasų šlaitai užvirto ant tranšėjose dirbusių darbuotojų ir mirtinai juos sužalojo. 2 darbuotojus mirtinai prispaudė judantys įrenginiai (autokrautuvas ir traktorius). Vykdant darbus šalia veikiančių transporterių / konvejerių, besisukantys įrenginiai įtraukė 2-jų darbuotojų galūnes ir juos mirtinai sužalojo.
Tiriant nelaimingų atsitikimų priežastis nustatyta, kad apie pusę mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe, įvykusių per 2019 m. I pusmetį, sąlygojo darbdavio neįgyvendinti darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimai. Apie ketvirtis nelaimingų atsitikimų darbe įvyko, kai atlikdami darbus darbuotojai nesilaikė vadovų duotų nurodymų ir taip rizikavo savo sveikata ar gyvybe.
VDI inspektoriai, tirdami įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė ar kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai, nelaimingo atsitikimo darbe priežastimis dažniausiai įvardijo Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (toliau – Įstatymas) šių straipsnių reikalavimų pažeidimus: 19 straipsnio („Darbuotojų saugos ir sveikatos vidinė kontrolė įmonėje“) – 7 atvejais, 25 straipsnio („Darbdavio pareigos sudarant saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas“) – 7 atvejais, 14 ir 15 straipsnių „Darbo vietų ir jų įrengimo bendrieji reikalavimai“ ir „Darbo vietų įrengimas statybvietėse, naudingųjų iškasenų gavybos įmonėse, žvejybos laivuose, darbo priemonėse“) – 4 atvejais. 12 mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe (arba 26 proc. skaičiuojant nuo ištirtų nelaimingų atsitikimų darbe) įvyko dėl darbuotojų didelio neatsargumo, kai darbuotojai nesilaikė nustatytų saugos ir sveikatos reikalavimų (pažeisti Įstatymo 33 straipsnyje „Darbuotojo pareigos“ įtvirtinti reikalavimai).
2019 m. I pusmetį įvykių darbe metu žuvo 1 neblaivus darbuotojas ir buvo sunkiai pakenkta 1 neblaivaus darbuotojo sveikatai. Per atitinkamą 2018 m. periodą įvyko 3 mirtini ir 4 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe, kurių metu nukentėjo neblaivūs darbuotojai.
Aptariamuoju laikotarpiu sunkių ar mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe jauniems darbuotojams (iki 18 metų amžiaus) neįvyko.
VDI inf.